WHO svolala kvůli koronaviru schůzku krizového štábu

Světová zdravotnická organizace (WHO) svolala na čtvrtek další zasedání svého krizového štábu, který by současnou epidemii nového typu koronaviru šířícího se z Číny mohl označit za globální stav zdravotní nouze.

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Štáb se sešel minulý týden již dvakrát a stav nouze zatím nevyhlásil. Nový koronavirus si v pevninské Číně k úterní půlnoci vyžádal životy 132 lidí, dalších 5974 osob se nakazilo. Desítky případů hlásí na 15 států po celém světě.

Podle ředitele krizových programů WHO Michael Ryana se krizový štáb znovu sejde zejména kvůli rychle rostoucímu počtu nově nakažených a kvůli zprávám o přenosu viru z člověka na člověka mimo území Číny.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes řekl, že ho znepokojuje zejména mezilidský přenos nemoci mimo Čínu a že počet nemocných po světě by mohl výrazně stoupat.

"Nacházíme se v klíčovém okamžiku této události. Věříme, že šíření (nemoci) by stále ještě mohlo být přerušeno," prohlásil Ryan.

Ředitel krizových programů WHO podle agentury Reuters řekl, že Světová zdravotnická organizace je "ohromena" opatřeními, která Čína přijala v boji s novou nákazou, a že čínské úřady se soustředily na zastavení šíření nákazy. Peking je podle něj také připraven přijmout značné ekonomické a další škody, pokud to bude nutné pro zajištění zdraví lidí.

Šéf WHO Ghebreyesus po setkání s čínskými představiteli prohlásil, že byl "velice povzbuzen detailními znalostmi (čínského) prezidenta (Si Ťin-pchinga) ohledně nákazy a jeho osobním zapojením". "Toto je pro mě pravé vůdcovství," pronesl Ghebreyesus.

WHO již dříve uvedlo, že do Číny vyšle tým mezinárodních expertů, kteří mají místním úřadům pomoci v boji proti viru. Ryan dnes bez podrobností poznamenal, že se tým stále sestavuje.

WHO stav zdravotní nouze vyhlásila ve své historii jen pětkrát, naposledy loni v červenci kvůli epidemii eboly v Kongu. Podle Reuters o takovém opatření rozhoduje organizace obezřetně, protože může znamenat značné omezení pro země, kde se nemoc vyskytuje, v podobě dopravních nebo obchodních restrikcí s následným dopadem na ekonomiku.

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Související:

Právě se děje