Zhruba dvě třetiny případů koronaviru na světě připadají na Evropu

Zhruba dvě třetiny případů koronaviru, které byly minulý týden potvrzeny ve světě, připadaly na Evropu. Uvádí to týdenní přehled, který vydala Světová zdravotnická organizace (WHO). Evropa je také jediným kontinentem, kde výrazně vzrostl počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Nejvyšší růst vykazovaly Norsko a Slovensko, uvedla dnes agentura Reuters.

Minulý týden bylo ve světě diagnostikováno na 3,3 milionu nových případů koronavirové nákazy, z nichž 2,1 milionu v evropském regionu. Do něho WHO zahrnuje evropské státy, Rusko a některé středoasijské země, jež bývaly součástí Sovětského svazu. Nejvíce epidemie sílila podle WHO v Rusku, Německu a Británii.

Počet nových případů se ve srovnání s předchozím týden zvýšil o osm procent v Evropě a o šest procent ve světě. Epidemie nabírala na intenzitě také na americkém kontinentě a oslabovala v Africe, jihovýchodní Asii či na Blízkém východě.

Evropa byla také podle WHO jediným makroregionem, kde se výrazněji zvýšil ve srovnání s předchozím týdnem počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Těch bylo minulý týden na světě zhruba 50.000, na Evropu připadala zhruba polovina. V Evropě se počet zvýšil o pět procent, v ostatních makroregionech údaj klesal či stagnoval. Na starém kontinentě vykázaly nejhorší dynamiku Norsko, kde se počet úmrtí zvýšil o dvě třetiny, a Slovensko s růstem o více než polovinu.

WHO již dříve varovala, že Evropa se může stát novým ohniskem koronavirové nákazy ve světě. V části kontinentu je proočkovanost stále relativně nízká, prudký růst případů se však nevyhýbá ani zemím, kde je proti covidu-19 naočkovaná už velká část populace, jak ukazují případy Německa a Británie.

Od začátku epidemie WHO zaznamenala přes 252 milionů potvrzených případů koronavirové infekce. Zhruba 95 milionů připadá na americký kontinent a 81,5 milionu na Evropu. Afrika vykazuje pouze šest milionů potvrzených případů, což je ale zřejmě ovlivněno i nízkým testováním. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo přes pět milionů lidí.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) WHO (Světová zdravotnická organizace)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 21 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj slíbil v USA, že Bachmut dobyje zpět. Chtějí tam pohřbít ruskou armádu

Volodymyr Zelenskyj během své návštěvy USA slíbil, že Bachmut bude opět pod kontrolou Ukrajiny. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov informoval, že Rusové vyslali do Bachmutu patnáctitisícovou armádu, ačkoliv její formování není ještě kompletní. Budanov také poznamenal, že se Rusové plánují zakopat v této oblasti. Tyto informace vzešly z jeho vyjádření pro americká média během nedávné návštěvy USA.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vlastimil Válek (TOP 09)

Zvažujeme obnovení výroby penicilinu v Česku, oznámil Válek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) oznámil, že probíhají diskuse o obnovení výroby penicilinu v České republice. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že tato výroba by mohla začít fungovat v průběhu jednoho až jednoho a půl roku.

včera

Bídný začátek sezóny vzal na sebe. Patrik Martinec v Kometě Brno končí

Takový začátek nové extraligové sezóny v jihomoravské metropoli nepamatují od roku 2009. Právě tehdy naposledy nebodovali v prvních třech kolech. Stejný „počin“ se „povedl“ brněnské Kometě i v této nově se rozebíhající sezóně 2023/24. Po prohrách s Hradcem Králové (0:4), Karlovými Vary (0:4) a Litvínovem (2:3) se tak jako jediný extraligový účastník nemůže pyšnit ani jedním získaným bodem a krčí se tak na úplném chvostu extraligové tabulky. Není proto divu, že se v sobotu sám kouč brněnských hokejistů Patrik Martinec rezignovat na svou funkci. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy