Sedm miliard eur (168 miliard korun) na obnovu po ničivém zemětřesení, které minulý měsíc zasáhlo Turecko a Sýrii, přislíbili účastníci dnešní dárcovské konference pořádané Evropskou unií v Bruselu. Oznámil to švédský premiér Ulf Kristerson, jehož země nyní Radě EU předsedá. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že unijní exekutiva poskytne Turecku z rozpočtu EU miliardu eur.
Zemětřesení si v Turecku vyžádalo životy skoro 50.000 lidí, další tisíce zahynuly v Sýrii. Šlo o největší přírodní katastrofu v této oblasti za poslední léta. "Miliony lidí jsou nyní bez domova a i za vleklé zimy žijí ve stanech," řekla von der Leyenová na úvod konference. "Je třeba znovu postavit obytné domy, školy a nemocnice, a to podle nejvyšších standardů co do seismické bezpečnosti," dodala. Uvedla také, že je nutné pomoci i s tím, aby činnost mohly obnovit veřejné služby i různé firmy, aby si lidé znovu mohli vydělávat na živobytí.
Unijní státy během dnešní několikahodinové akce slíbily přispět celkovou částkou 3,3 miliardy eur, zbylou část celkových sedmi miliard poskytnou mimounijní dárci. Většina peněz půjde na pomoc Turecku, neboť u něj je podle unijních činitelů jasnější a přehlednější situace, kde mohou finance pomoci.
Evropská komise vydá kromě miliardy pro Ankaru dalších 108 milionů eur na humanitární pomoc a základní obnovu v Sýrii. Sedmadvacítka s režimem syrského prezidenta Bašára Asada nemá diplomatické vztahy od roku 2011 kvůli občanské válce. Rozvojový program OSN (UNDP) nedávno uvedl, že škody způsobené zemětřesením v Turecku přesáhnou 100 miliard dolarů (asi 2,2 bilionu korun) a budou odpovídat devíti procentům letošního tureckého HDP.
Související
Nový vzkaz mladého Chameneího. Otce označil za mučedníka
NATO sestřelilo další íránskou raketu mířící do Turecka
Aktuálně se děje
včera
StarDance hlásí návrat tanečnice, která doprovázela Zárubu
včera
Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu
včera
Speed Marathon je tady. Policie odhalila, kde bude zítra měřit
Aktualizováno včera
Havlíček už nebude ministrem průmyslu. Chystá se zajímavá změna
včera
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
včera
Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj
včera
Výhled počasí na měsíc. Nejtepleji má být kolem květnových svátků
včera
Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem
včera
Statisícové škody, případů přibývá. Policie varovala před zločiny na internetu
včera
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
včera
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
včera
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
včera
Babiš usměrnil Turka. Motorista chtěl mluvit do účasti prezidenta na summitu NATO
včera
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
včera
Pokus o vraždu v plzeňské věznici. Případ řeší kriminálka
včera
Vance mluví o pokroku v jednáních s Íránem, obvinil ho ale z ekonomického terorismu
včera
Babiš nechápe, proč by prezident měl být členem delegace na summitu NATO
13. dubna 2026 22:03
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
13. dubna 2026 20:19
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
13. dubna 2026 19:34
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
Premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání vlády informoval o dalších krocích jeho kabinetu k zachování konkurenceschopnosti českého a evropského průmyslu. Babiš se rozhodl napsat dopis do Bruselu. Vláda zároveň schválila návrh novel zákonů o cestovních dokladech a o občanských průkazech nebo novelu nařízení vlády o stanovení částek životního minima a existenčního minima.
Zdroj: Jan Hrabě