Evropský parlament dnes schválil nová pravidla ohledně imunity europoslanců, která se dotknou i bývalé místopředsedkyně této instituce Evy Kailiové stíhané za korupci. Nově bude moci žádost o zbavení imunity europarlamentu předložit i Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO), dříve to směly udělat pouze úřady jednotlivých členských států.
Právě EPPO dal v prosinci podnět, aby Kailiová a další řecká europoslankyně o imunitu přišly v rámci vyšetřování možného podvodu při vyplácení parlamentních asistentů.
Případ, v němž jsou Kailiová a její řecká kolegyně Maria Spyrakiová podezřelé ze zpronevěry veřejných prostředků, nijak nesouvisí s vyšetřováním belgických úřadů ohledně korupce v Evropském parlamentu. Kauza zvaná Qatargate kvůli podezření, že někteří současní a bývalí europoslanci a jejich blízcí za finanční i jiné výhody prosazovali v EP zájmy Kataru a také Maroka, způsobila velký rozruch. Policie zatkla Kailiovou v prosinci a nyní je bývalá místopředsedkyně zákonodárného sboru ve vazbě, o zbavení imunity v tomto případě úřady podle stávajících předpisů žádat nemusely, protože policisté zadrželi političku přímo při činu.
Nová pravidla ohledně imunity začnou platit ve středu, pro jejich změnu se vyslovila naprostá většina europoslanců - 610. Očekává se, že předsedkyně parlamentu Roberta Metsolaová nejspíš ještě během současného zasedání ve Štrasburku oznámí, že parlament v případě Kailiové a Spyrakiové zahajuje proceduru zbavení imunity, která trvá několik týdnů. Už v pondělí Metsolaová oznámila, že parlament bude rozhodovat také o imunitě belgického europoslance Marka Tarabelly a Itala Andrey Cozzolina. Tito příslušníci socialistické frakce jsou vyšetřovaní kvůli možnému zapojení do aféry Qatargate.
Související
Tyhle kecy poslouchat nebudu. Vondra odešel z debaty se slovenským politikem
Velká zavazadla a štědré kompenzace: Evropský parlament chce změnit práva leteckých pasažérů
evropský parlament , Eva Kailiová
Aktuálně se děje
před 2 minutami
ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran
před 50 minutami
Novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie opustila místo činu
před 1 hodinou
Jsme mimořádně oslabení a ohrožení, říká Fico po unijním summitu
před 2 hodinami
Evakuace žižkovské věže v Praze. Na místě zasahovali hasiči
před 3 hodinami
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
před 4 hodinami
Incident s airsoftovou zbraní na Letné. Policie upřesnila, co se stalo
před 4 hodinami
Trump vyhrožuje Íránu. Dal mu ultimátum ohledně Hormuzského průlivu
před 5 hodinami
Zemřel bývalý šéf FBI a vyšetřovatel Mueller. Trump se svěřil, že je rád
před 6 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Bude poměrně chladno
včera
Epstein neměl kontakty jen s Andrewem. Pomohl také exmanželce bývalého prince
včera
Tisíce občanek je nutné vyměnit. Přestaly splňovat dnešní požadavky
včera
Trump se postaral o trapas. Před japonskou premiérku vtipkoval o Pearl Harboru
včera
První evropská reakce na požár v Pardubicích. Ozval se Orbán
Aktualizováno včera
Na Letnou přišlo přes 200 tisíc lidí. Podpořili ČT a rozhlas, promluvil Svěrák
včera
Íránu se snížila schopnost blokovat průliv, tvrdí Američané po posledních útocích
včera
Rezervy by mohly snížit ceny paliv, naznačil Fiala. Hřib navrhl jinou pomoc lidem
včera
Ukrajinci chtějí znát datum třístranného jednání, kde budou i Rusové
včera
Slovenská policie reaguje na požár v Pardubicích
včera
Nebezpečí nehrozí. Írán tvrdí, že došlo k útoku na jaderné zařízení
včera
Policie prozradila novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích
Na místě pátečního požáru v Pardubicích pokračuje policejní vyšetřování. Práci již dokončili pyrotechnici, které vystřídali kriminalisté. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. V pátek se dokonce sešla Bezpečnostní rada státu.
Zdroj: Jan Hrabě