Exit poll: Ve volbách na Slovensku uspělo sedm stran, vítěz má 23 a půl procenta

Slovensko si vybralo nové složení Národní rady. Podle "slepého" exit pollu televize Markíza se do jednokomorového parlamentu probojovalo sedm subjektů. První průběžné výsledky mohou být zveřejněny až ve 22:45, kdy skončí moratorium. To se prodloužilo kvůli incidentům, které na několika místech prodloužily hlasování. 

Markíza zveřejnila ve 22 hodin exkluzivní průzkum, ovšem kvůli moratoriu nemohla přidělit zisky jednotlivým stranám. Podle šetření agentury Focus na vzorku 20 tisíc oslovených voličů získala vítězná strana 23 a půl procenta hlasů. Druhý subjekt ztratil pouze půldruhého procenta.

Do Národní rady se podle průzkumu dostane sedm stran či hnutí. Třetí místo se rovná zisku 12,2 %, čtvrté rovným osmi procentům, páté 6,4 %, šesté šesti procentům a sedmé 5,3 %. 

Voliči dnes mohli odevzdat hlas v 5 996 volebních okrscích do 22. hodiny. Korespondenčně hlasovalo rekordních 58 779 voličů ze zahraničí. Zákonná lhůta na doručení obálky vypršela v pátek ve 12 hodin. 

V jednom z volebních okrsků v bratislavské Petržalce bylo hlasování prodlouženo o 40 minut do 22:40 kvůli zdravotní indispozici jednoho z členů komise. V považskobystrické městské části Považské Podhradie mají voliči mít ještě o pět minut více, v průběhu dne zde došlo k úmrtí osmasedmdesátiletého voliče. Moratorium se prodloužilo do 22:45.

Předčasné parlamentní volby na Slovensku byly vyhlášeny na sobotu 30. září. Politická krize v zemi nastala po pádu vlády Eduarda Hegera a konci předchozího Matovičova kabinetu.

Související

Více souvisejících

volby na Slovensku Slovensko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy