F-16 pro Ukrajinu jsou na cestě a nutí Rusy útočit. Západní pomoc může změnit rozložení sil na bojišti

Ruská armáda se snaží na ukrajinské frontě prosadit, dokud Kyjevu nepřijde životně důležitá pomoc ze Západu v čele se stíhačkami americké výroby F-16. Vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj zdůraznil, že si Moskva uvědomuje význam těchto dodávek a čas bude brzy hrát ve prospěch Ukrajiny. 

Moskva se patrně velmi obává dodávek západní vojenské pomoci Ukrajině. „Rusko tvrdě útočí na ukrajinskou obranu, aby maximálně vyčerpalo ukrajinské jednotky před postupným příchodem západní pomoci – zejména víceúčelových stíhaček F-16 – která by mohla zvrátit válku ve prospěch Ukrajiny,“ upozornil vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil.

Ruské útoky jsou proto velmi silné a intenzivní. „Rusko udržuje aktivní útočné akce různé intenzity v sektorech Kupjansk, Pokrovsk, Kurašovska a Vremivka v Doněcké oblasti – v regionu, na který si Rusko činí nárok na svrchovanost prostřednictvím nezákonných referend – ve snaze zmocnit se území a dále oslabit ukrajinskou obranu,“ shrnul Syrskyj podle serveru Kyiv Post. 

Ukrajinci brzy posílí svou protivzdušnou obranu o stíhačky F-16 americké výroby. „Nepřítel si je dobře vědom, že v důsledku postupného získávání značného množství zbraní a vojenské techniky od našich partnerů a příchodu prvních letounů F-16, které posílí naši protivzdušnou obranu, bude čas hrát v náš prospěch a šance Kremlu na úspěch se sníží,“ doplnil.

Americký prezident Joe Biden se už začátkem června omluvil svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému za zpoždění při schvalování balíčku vojenské pomoci ze začátku letošního roku. Zároveň oznámil nový v hodnotě 225 milionů dolarů. Stalo se tak při oznámení nového balíčku pomoci během pátečního bilaterálního jednání obou mužů ve Francii. „Víte, vy jste se nesklonil, vůbec jste neustoupil, pokračujete v boji způsobem, který je prostě pozoruhodný – a my od vás neodejdeme,“ ujistil Biden ukrajinského prezidenta.  

Také Francie plánuje poskytnout Ukrajině stíhačky Mirage 2000 a vycvičit její piloty, informoval o tom prezident Emmanuel Macron. Dále oznámil, že výcvik ukrajinských pilotů proběhne ve Francii. Plánuje navrhnout ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, aby výcvik začal už v létě. „Obvykle to trvá pět až šest měsíců. Do konce roku tedy budeme mít vycvičené piloty. Tito piloti budou vycvičeni ve Francii,“ řekl Macron.

Související

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Oleksandr Syrskyj Armáda Ukrajina Ruská armáda F-16

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 10 hodinami

Tragická dopravní nehoda u Otrokovic: Mladý muž nepřežil čelní střet s kamionem

Ani uplynulý prázdninový víkend se neobešel bez nehod. Tragickou havárii vyšetřují od soboty policisté na Zlínsku. Mladý muž nepřežil čelní střet s kamionem u Otrokovic. Silnice musela být kvůli nehodě na nějaký čas uzavřena. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy