Fico tlumočil Šmyhalovi své obecně známé postoje ke konfliktu na Ukrajině

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) v pondělí tlumočil ukrajinskému protějšku Denysu Šmyhalovi své obecně známé postoje ke konfliktu na Ukrajině. Bratislava tak vzkázala Kyjevu, že například odmítá jakoukoliv vojenskou pomoc. 

Fico v pondělí na facebooku informoval, že absolvoval telefonní hovor s ukrajinským premiérem Šmyhalem, jemuž řekl, že Slovensko má zájem pomáhat humanitárně a v civilní oblasti. "Vyloučil jsem dodávky zbraní a munice ze státních skladů a armády. Nevěříme ve vojenské řešení konfliktu na Ukrajině, protože vede jen ke zbytečnému prolévání krve bez výsledků," uvedl. 

Podle předsedy Smeru někdy slovenské národní zájmy naráží na zájmy Ukrajiny. "Proto jsem potvrdil, že budeme pokračovat v zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů na území SR, protože bychom šli proti vlastním zemědělcům," podotkl. 

Bratislava je připravena pomoci s odminováním včetně poskytnutí speciální techniky či spolupracovat v energetice. Podporuje také evropskou perspektivu Ukrajiny a Moldavska, ale společně se zeměmi západního Balkánu.

Fico a Šmyhal se také dohodli, že se začátkem příštího roku setkají na společné hranici kvůli spolupráci v uvedených oblastech. 

Fico na konci listopadu prohlásil, že prioritou slovenské zahraniční politiky, kterou chce realizovat, je ochrana a prosazování slovenských národně-státních zájmů, mezi které patří podpora mírových iniciativ, nikoliv války na Ukrajině. Avizoval také, že Slovensko má povinnost připravovat se na období po skončení konfliktu a na standardizaci slovensko-ruských vztahů.

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Rychlé změny v trestním zákoníku mohou na Slovensku vést k mafiánskému státu. Tentokrát doslova

Slovensko se nachází na pokraji nedemokracie. Urychlené schválení změn v trestním zákoníku může mít dalekosáhlé následky na samotný chod státu. Slovensko bylo po pádu komunismu vděčným cílem mafie a jiných organizovaných zločineckých skupin, nyní pro ně vládní koalice přichystala ještě lepší podmínky. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pochybuje o zákonnosti zrychleného legislativního procesu. Jeho schválení dokonce nahrává i několika poslancům, kteří jsou vyšetřováni právě v tuto chvíli. 

Více souvisejících

Robert Fico Denys Šmyhal Slovensko Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy