Filipíny se snaží ujistit Čínu, že přítomnost amerického raketového systému středního doletu Typhon v zemi nepředstavuje pro Peking žádnou hrozbu. Zároveň zdůraznily, že se tímto krokem nesnaží o destabilizaci regionu.
Spojené státy rozmístily svůj raketový systém na Filipínách v dubnu v rámci společných vojenských cvičení. Šlo o první nasazení tohoto systému v indo-tichomořském regionu, uvedla tamní média.
Filipínský ministr zahraničí Enrique Manalo uvedl, že jeho čínský protějšek Wang I během červencového zasedání Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) v Laosu vyjádřil znepokojení ohledně amerických systémů raket středního dosahu.
Podle Wang Iho by tyto systémy mohly zvýšit napětí v regionu a vést k závodům ve zbrojení. Raketový systém Typhon, který je schopen odpalovat střely typu Tomahawk a rakety SM-6, však během cvičení nebyl použit. Filipíny uvedly, že byl přivezen k otestování možností letecké přepravy tohoto 40tunového systému.
Bezpečnostní vztahy mezi Filipínami a jejich smluvním spojencem USA se zintenzivnily, protože se obě země snaží vypořádat s agresivními kroky Číny v Jihočínském moři a v blízkosti Tchaj-wanu, píše Reuters.
Washington minulý měsíc také přislíbil finanční podporu ve výši 500 milionů dolarů pro manilskou armádu a pobřežní stráž. Filipíny rozšířily bezpečnostní spolupráci i s Japonskem, dalším klíčovým spojencem USA ve Východní Asii.
"Čínská strana je přesvědčena, že obranná spolupráce mezi zeměmi by neměla být zaměřena proti žádné třetí straně nebo narušovat regionální mír a stabilitu," uvedl mluvčí čínského ministerstva obrany na sociální síti. "Filipíny zvou vlky do domu a dobrovolně vystupují jako jejich pěšáci, ostatní země v regionu tím opovrhují," dodal.
Související
Okamura míří na na pracovní cestu do Číny. Může jednat o zadrženém občanovi
Trump obvinil Peking z největšího úniku dat v historii. Pak navrhnul uspořádání MS ve fotbale spolu s Čínou
Čína , Filipíny , raketový systém Typhon
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
před 2 hodinami
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
před 3 hodinami
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
před 4 hodinami
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
před 5 hodinami
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 7 hodinami
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
včera
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
včera
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
včera
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
21. července 2026 22:02
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
21. července 2026 20:49
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
Běloruský lídr Alexandr Lukašenko čelí narůstajícímu tlaku ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina, který usiluje o hlubší zapojení jeho země do konfliktu na Ukrajině. Podle Institutu pro studium války se Kreml snaží získat běloruské území pro rozsáhlejší vojenské operace. Moskva chce z Běloruska masivně vypouštět útočné drony a vytvořit novou nátlakovou frontu na západě. Tímto krokem by přinutila ukrajinské velení k přesunu jednotek z donbaské fronty k Bělorusku.
Zdroj: Libor Novák