Finsko o půlnoci uzavře přechody na hranici s Ruskem a umístí tam bariéry

Finsko umístí bariéry na čtyři hraniční přechody s Ruskem, jejichž uzavření plánuje o půlnoci z pátku na sobotu kvůli migrantům, oznámila to finská pohraniční stráž. Rusko rozhodnutí o uzavírce přechodů kritizuje.

Konkrétně budou uzavřeny přechody Vaalimaa, Nuijamaa, Imatra a Niirala, oznámili Orpo a ministryně vnitra Mari Rantanenová na čtvrteční odpolední tiskové konferenci. 

Hraniční přechody se uzavřou o půlnoci z pátku na sobotu. Vláda rozhodla, že veškeré žádosti o mezinárodní ochranu budou řešeny na dvou místech více na severu. Jde o hraniční přechody Kainuu a Salla. 

Ruští pohraničníci podle svědků během čtvrtka přestali umožňovat zájemcům o azyl přejití hranice. Finská pohraniční stráž eviduje od začátku září na východní hranici zhruba 280 zájemců o azyl bez správných dokumentů.

Rantanenová sdělila, že vláda využije sociální sítě k rozšíření vzkazů o chystaném uzavření přechodů v několika jazycích. "Komunikujeme, že nemá cenu jet do Finska, hranice jsou zavřené," uvedla. 

Finsko má s Ruskem hranici dlouhou 1340 kilometrů. Moskva v dubnu, když Helsinky vstoupily do Severoatlantické aliance (NATO), varovala, že podnikne protiopatření "z taktického a strategického hlediska". Rozhodnutí Finska vstoupit do NATO označila za "útok na bezpečnost Ruska".

Od ruské invaze na Ukrajinu z loňského února Moskva umožnila překročit hranici lidem bez řádných dokladů, zejména Rusům a Ukrajincům. Od srpna však přibývá lidí z Blízkého východu a Afriky. Především jde o Iráčany, Somálce a Jemence, kteří do Finska přijíždějí nelegálně.

Tato skandinávská země v současnosti buduje 200 kilometrů dlouhé oplocení na úseku hranice s Ruskem. Dokončeno by mělo být v roce 2026. Dosud byly finské hranice zajištěny především lehkými dřevěnými ploty, které mají zabránit zatoulaní hospodářských zvířat.

Související

Více souvisejících

Finsko hranice Rusko

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 57 minutami

před 1 hodinou

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Dálniční známka 2024: Do příštího pátku je levnější. Kupka varuje před neoficiálními prodejci

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) varoval řidiče před neoficiálními weby, které prodávají dálniční známky. Roční kupon je přitom ještě posledních několik dní k mání za nižší cenu. Od března zdraží, v platnost vstoupí i další změny.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy