FT: Česko po Evropě shání 1,5 miliardy dolarů na munici pro Ukrajinu. Ví, kde ji koupit

Česká republika se postavila do čela iniciativy usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU. 

Evropská hlavní města se předhánějí, aby získala 1,5 miliardy dolarů na financování dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu. Česká republika prosazuje plán nákupu munice ze zemí mimo EU, aby vykompenzovala patovou situaci v Kongresu ohledně americké pomoci a zpoždění evropské výroby, uvedl server.

"Praha převzala iniciativu v době, kdy se hlavní města hádají o rozšíření hlavního vojenského podpůrného zařízení EU pro Kyjev. Představitelé obeznámení s diskusemi tvrdí, že země potřebuje své evropské partnery, aby pomohli poskytnout 1,5 miliardy dolarů na financování nákupů munice," píše FT.

Nejmenovaný zdroj deníku prozradil, že Česko potřebuje přesvědčit další státy, aby poskytly peníze na nákup minuce. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v pondělí řekl protějškům z EU, že Ukrajina letos potřebuje 2,5 milionu dělostřeleckých granátů, ale blok poslal pouze 400 000.

Prosil je proto, aby rychle našli řešení. "Ukrajincům může být jedno, odkud tyto granáty pocházejí a kdo je platí," řekl nejmenovaný diplomat EU. "Hádáme se o zkratky, zatímco oni trpí v první linii," dodal.

EU si stanovila cíl poslat na Ukrajinu 1 milion granátů do března tohoto roku ze svých zásob a zahraničních nákupů, pravděpodobně ale dosáhne pouze poloviny.

FT upozornil, že prezident Petr Pavel, bývalý generál a vysoký představitel NATO, minulý víkend překvapil delegáty na mnichovské bezpečnostní konferenci, když řekl, že Praha našla nejmenovanou zemi mimo EU s "půl milionem nábojů ráže 155 mm a dalšími 300 000 náboji ráže 122 mm, které můžeme dodat během týdnů, pokud na to rychle najdeme finanční prostředky."

Česká vláda odmítla několik žádostí serveru o vyjádření. FT ale podotýká, že Praha potřebuje finanční příspěvky od národních vlád, protože hlavní města EU vedou spory o navrhované doplnění Evropského mírového nástroje ve výši 5 miliard eur, hlavního nástroje EU pro financování dodávek zbraní do Kyjeva. 

Ukrajinské síly musí příděly dělostřelecké munice drasticky snížit, což jim ztěžuje odrážení ruských útoků. Ruské síly se minulý týden zmocnily východního města Avdijivka, čímž dosáhly prvního významného územního zisku od května. 

Tento týden Rusko navíc oznámilo, že jeho vojáci získali kontrolu nad vesnicí Pobeda (Vítězství), která se nachází přibližně pět kilometrů západně od města Doněck na východě Ukrajiny. 

Pokud se obsazení vesnice potvrdí, znamená to, že došlo k mírnému posunu frontové linie směrem na západ. 

"Na doněcké frontě jednotky jižního okruhu ruské armády osvobodily vesnici Pobeda a zlepšily své pozice vedle frontové linie," uvedlo ruské ministerstvo obrany. Ukrajina v krátkém prohlášení reagovala, že "odpuzuje nepřátelské síly" v Pobedě.

"Rusové se zaměřují na Doněckou oblast jako na hlavní operační oblast," informoval ukrajinský velitel v oblasti generál Olexandr Tarnavskyj.

Moskva po více než roce stagnace obnovila ofenzívu na východě Ukrajiny a nasazuje na frontu velké množství vojáků a dělostřelectva.

Kyjev čelí nedostatku munice a zpožděné pomoci ze Západu. Například ve Spojených státech, které jsou největším spojencem Ukrajiny, probíhá politický spor ohledně pokračování dodávek střeliva a zbraní. 

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Více souvisejících

Česká republika Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 32 minutami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy