Giuliani stane před soudem v Georgii i sám, bez Trumpa. Kvůli údajné pomluvě

Trumpův spojenec a někdejší právník exprezidenta Rudy Giuliani možná bude muset zaplatit odškodné dvěma volebním pracovnicím z amerického státu Georgia. Obě dámy se staly terčem nepodložených obvinění. 

Z verdiktu federální soudkyně vyplývá, že se kauza dostane před soudní porotu, napsal deník New York Times. Její členové rozhodnou o přisouzení odškodného Ruby Freemanové a její dceři Shaye Mossové i jeho případné výši. 

Dvojice žen zažalovala Giulianiho pro pomluvu na konci předminulého roku. Dámy tvrdí, že se jim po rozšíření dezinformací zcela změnil život. Kongres si je dokonce předvolal k výpovědi v rámci svého vyšetřování povolebních událostí. Freemanová před zákonodárci řekla, že se nikde necítí bezpečně. Mossová popsala, že dostala spoustu rasistických a nenávistných vzkazů.

Giuliani je zároveň jedním ze spolupracovníků Trumpa, kteří jsou společně s ním obviněni kvůli pokusu zvrátit porážku ve státě Georgia během prezidentských voleb v roce 2020. Exprezident čelí obvinění z 41 trestných činů, mezi nimiž nechybí vydírání. Sazba za tento trestný čin je až 20 let vězení. 

Trumpa za poslední měsíce obvinili ve čtyřech kauzách. Jde v nich nejen o snahu zvrátit výsledky voleb, ale také například o údajné nelegální přechovávání tajných dokumentů.

Sám devětasedmdesátiletý Giuliani má za sebou velkou politickou kariéru, když byl v letech 1994 až 2001 starostou New Yorku, přičemž řídil reakci města na teroristické útoky z 11. září. V roce 2008 se neúspěšně snažil získat republikánskou nominaci do boje o Bílý dům. 

Související

Rudy Giuliani

Giuliani či Bannon se milosti od Trumpa nedočkají

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters.

Více souvisejících

Rudy Giuliani Donald Trump soudy USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 34 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 7 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 8 hodinami

Voják Bundeswehru zastřelil na severu Německa čtyři lidi včetně dítěte. Potom se vzdal

Údajně voják Bundeswehru zastřelil čtyři lidi v obcích Scheessel a Bothel na severozápadě Německa, mezi nimiž bylo i jedno dítě. Podezřelý se dobrovolně vzdal úřadům, informovala prokuratura v dolnosaském Verdenu a místní policie ve společném prohlášení.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy