Guterres: Návrat jaderného zbrojení je šílenstvím, může způsobit nevídanou humanitární katastrofu

Generální tajemník OSN António Guterres varoval v úterý před narůstajícími závody v oblasti nukleárního zbrojení a upozornil na "stín zkázy," který se nad světem začíná rýsovat.

Guterres prohlásil, že dochází k znepokojujícím novým závodům v oblasti jaderného zbrojení. Uvedl, že jakékoliv použití jaderné zbraně - kdykoli, kdekoli a v jakémkoli kontextu - by způsobilo nevídanou humanitární katastrofu.

Podle zprávy Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI) z června státy disponující jadernými zbraněmi, zejména Čína, v roce 2022 již třetí rok po sobě zvýšily své investice do jaderné výzbroje.

Celkový počet jaderných zbraní ve vlastnictví zemí, jako jsou Británie, Čína, Francie, Indie, Izrael, Pákistán, Rusko, Severní Korea a USA, se sice mírně snížil meziročně, ale SIPRI varoval, že tento klesající trend by se brzy mohl zastavit.

Guterres situaci označil za naléhavou a vyzval všechny země, aby se zavázaly, že své jaderné zbraně nepoužijí za žádných okolností. Také vyzval k obnovení a posílení Smlouvy o nešíření jaderných zbraní a Smlouvy o zákazu jaderných zbraní.

Dále naléhal na schválení Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek, kterou Valné shromáždění OSN přijalo již v roce 1996, ale dosud nevstoupila v platnost kvůli odmítání některých klíčových zemí.

Guterres závěrem dodal, že návrat jaderného zbrojení je šílenstvím a že je třeba změnit současný směr vývoje. Vyzval k tomu, aby svět opustil stín jaderných zbraní a vyhnul se katastrofě.

Související

Více souvisejících

Jaderné zbraně António Guterres

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

Karel Schwarzenberg: Přátelé přichystali rozloučení pro veřejnost v Lucerně

Česko se rozloučí se zesnulým exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem během druhého prosincového víkendu. Kromě posledního rozloučení v katedrále svatého Víta se chystá i akce pro veřejnost v prostorách paláce Lucerna. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy