Po první předvolební debatě kandidátů na prezidenta USA vede kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová o pět procentních bodů. Vyplývá to z celonárodního průzkumu agentury Ipsos.
Z dotázaných registrovaných voličů uvedlo 47 procent, že by po úterní debatě hlasovali pro Harrisovou. Republikánský kandidát Donald Trump by získal podporu 42 procent. Jde o mírný nárůst podpory pro Harrisovou, která koncem srpna vedla v průzkumu Ipsosu o čtyři procentní body.
Podle průzkumu je Harrisová také jasnou vítězkou debaty, což potvrdilo 53 procent respondentů. Pouze 24 procent za vítěze označilo bývalého prezidenta Trumpa. Tento průzkum je druhým v řadě, ve kterém respondenti označili Harrisovou za vítězku debaty.
Harrisová během debaty několikrát přinutila Trumpa do defenzivy, zpochybnila jeho schopnost zastávat prezidentský úřad a poukázala na jeho trestní řízení.
Průzkum zahrnoval 1690 Američanů z celé země a debatu, kterou pořádala stanice ABC News, sledovalo 67,1 milionu diváků.
Celonárodní průzkumy jsou důležité pro zobrazení aktuálních nálad mezi voliči, ale v USA o výsledku voleb rozhoduje sbor volitelů na základě výsledků jednotlivých států. Pro oba kandidáty bude klíčové vyhrát v nejvíce nerozhodnutých státech, jako jsou Wisconsin, Pensylvánie nebo Michigan.
Volby prezidenta USA, ve kterých se očekává těsný souboj, se uskuteční 5. listopadu.
Související
Měli jsme Bidena k odstoupení přesvědčit dřív, svěřila se Harrisová
Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
prezidentské volby USA 2024 , Kamala Harrisová , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Chybí i rukavice nebo roušky. Na současné epidemii eboly má velký podíl Trump, shodují se experti
před 1 hodinou
Kuba představuje pro Spojené státy hrozbu, prohlásil Rubio. Podle odborníků se schyluje k válce
před 2 hodinami
Žena, která přežila hantavirus, promluvila o nesnesitelných bolestech. Nezvládla ani sáhnutí na vlasy
před 3 hodinami
Počasí rozdělí Česko. Místy hrozí tropy, jinde bude výrazně chladněji
včera
OBRAZEM: Sudetští Němci dorazili do Brna. I se synem Wintona uctili židovské oběti
včera
Zraněný Fico se omlouval novinářům. Vysvětlil, co se mu stalo
včera
Kriminalisté uzavřeli případ z obchodního domu v Hradci Králové. Navrhli obžalobu
včera
Knihovnu Václava Havla rozděluje spor. Vyjádřila se i bývalá první dáma
včera
Velké pražské výročí. Je to 145 let, co začal fungovat první místní telefon
včera
Tragické napadení v Pardubicích. Napadená dívka podlehla zraněním
včera
Trapas britského rádia. Oznámilo smrt krále, teď se omlouvá za chybu
včera
Finové deklasovali hledající se Američany, Kanada nedopustili překvapení. Němci se trápí
včera
Víkendové počasí může nabídnout jednu letošní premiéru, naznačili meteorologové
včera
Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA
včera
Rutte vysvětlil, jaký bude mít stažení amerických vojáků vliv na obranu Evropy
včera
Politico: Ukrajina by měla být v NATO, prohlásil český náčelník generálního štábu
včera
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
včera
„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině
včera
USA se jednoduše rozhodly, že epidemii eboly nezastaví, varují experti
včera
Právní proces s politickým podtextem. Americké ministerstvo po 40 letech obvinilo Castra
Americké ministerstvo spravedlnosti oficiálně obvinilo čtyřiadevadesátiletého bývalého kubánského prezidenta Raúla Castra a dalších šest osob. Žaloba se týká incidentu z února roku 1996, kdy kubánská armáda sestřelila dva neozbrojené civilní letouny provozované exilovou organizací Brothers to the Rescue. Při tomto útoku zahynuli čtyři lidé, z nichž tři byli občany Spojených států. Floridský prokurátor Jason A. Reding Quiñones k případu uvedl, že uplynutí dlouhé doby nemůže smazat spáchanou vraždu. K tomuto právnímu kroku dochází v momentě, kdy Washington stupňuje tlak na kubánskou republiku s cílem dosáhnout změny tamního politického systému.
Zdroj: Libor Novák