Hegerova vláda vyjádřila lítost nad vraždou Kuciaka a utrpením lidí v komunismu

Slovenská vláda dnes svými usneseními vyjádřila lítost nad vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové z roku 2018 a také nad utrpením lidí po nástupu komunistů k moci v Československu v roce 1948. Kabinet premiéra Eduarda Hegera tak učinil u příležitosti výročí obou událostí, které připadají na tyto dny.

Kuciak byl zastřelen 21. února 2018, podle vyšetřovatelů v souvislosti se svou investigativní prací. Vrah Miroslav Marček , který se k činu u soudu přiznal, v domě novináře zastřelil také jeho snoubenku Kušnírovou. Soudy rozhodování v případu, který před pěti lety vyústil v mohutné demonstrace a v demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica, dosud neukončily. Obžalobě ještě čelí dva lidi včetně Mariana Kočnera, který je podezřelý z objednání Kuciakovy vraždy. Pravomocně byly v kauze odsouzeny kromě Marčeka další dvě osoby.

Vláda rovněž vyjádřila vůli státu zajistit novinářům takové podmínky pro práci, aby ji mohli vykonávat svobodně a bez zastrašování, a také přesvědčení vytrvat v boji proti korupci a organizovanému zločinu.

Už v úterý památku Kuciaka a Kušnírové uctili přední politici země a také lidé na shromážděních.

Dosluhující Hegerův kabinet, který v prosinci nepřečkal hlasování sněmovny o vyslovení nedůvěry, v souvislosti se 75. výročím převzetí moci v tehdejším Československu komunisty projevil úctu všem, kteří se "riskujíce své životy, osobní svobodu či profesní kariéru postavili na odpor proti nelidskému režimu doma i v zahraničí". Vláda vyjádřila lítost nad utrpením politických vězňů a dalších skupin obyvatel, jejichž důstojnost komunistický režim popíral a také odsoudila tehdejší praxi svévolného zneužívání bezpečnostních složek státu proti vlastním občanům.

Související

Eduard Heger

Hegerova vláda padá. Slovensko míří k úřednickému kabinetu

Slovenský premiér Eduard Heger požádal prezidentku Zuzanu Čaputovou, aby byl zbaven mandátu k vedení vlády. Oznámila to agentura TASR. Heger tak učinil, protože prezidentka nepřijala žádný z jeho návrhů, kterými se chtěl vyhnout jmenování úřednické vlády. 

Více souvisejících

Eduard Heger (ministr SR) vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Ján Kuciak Komunismus

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy