Humanitární pomoc shozená z letadla se v Pásmu Gazy zřítila do davu lidí. Několik mrtvých

Nejméně pět lidí zahynulo a deset dalších utrpělo v pátek v Gaze zranění, když na ně spadly balíky s leteckou pomocí. 

Uvedl to server CNN s odkazem na novináře, který byl svědkem incidentu, ale neuměl potvrdit, jakému státu patřilo letadlo, které balíky shazovalo.

Incident se stal v táboře Šátí západně od města Gaza a informace potvrdil i vedoucí oddělení urgentní péče ve zdravotnickém komplexu Šifá.

Někteří ze zraněných, které převezli do nemocnice, jsou podle lékařů ve vážném stavu.

Podle serveru paleta a její obsah padaly vysokou rychlostí směrem k obytným budovám poblíž Fairouz Towers v západní Gaze. Balík pomoci se ale za letu rozpadl dopadl na zem.

Shazované balíky pomoci jsou opatřeny padáky, v tomto případě se ale podle serveru do sebe krátce před dopadem na zem zamotaly a pomoc spadla do oblasti, kde se shromáždilo velké množství lidí. 

Transportní letadlo, které balíky shodilo, byl vojenský Boeing C-17. Ten mají ve výbavě Spojené státy, Velká Británie, Katar, Spojené arabské emiráty a další státy.

Jordánsko v úterý oznámilo, že ve spolupráci se Spojenými státy, Francií a Egyptem uskutečnilo své největší letecké shazování potravin a jiných humanitárních zásob do Pásma Gazy.

Mezi balíky připevněnými k padákům byla i pomoc poskytnutá Světovým potravinovým programem OSN (WFP). Na operaci se podílela tři letadla jordánských ozbrojených sil, společně se třemi letadly USA, jedním egyptským a jedním francouzským. 

Jordánsko letecky shazuje potraviny a další zásoby do Pásma Gazy od listopadu. Nedávno se začaly k těmto operacím přidávat i další země.

Související

Více souvisejících

Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

V Německu chtěli útočit teenageři inspirovaní Islámským státem. Policie zakročila

Německá policie zadržela trojici teenagerů, které podezřívá z toho, že motivováni islámským extremismem plánovali teroristický útok. Dospívající děti měli glorifikovat organizaci Islámský stát, podle DW chtěli útočit na křesťany a strážce zákona. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy