Írán musí být zastaven, než bude pozdě. Izrael spustil po víkendovém útoku ofenzívu, zatím jen politickou

Izrael spustil po víkendovém íránském útoku také "politickou ofenzívu" proti islámské republice. Uvedl to v úterý izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac.

"Zaslal jsem dnes ráno dopisy 32 státům a mluvil jsem s desítkami ministrů zahraničních věcí a vedoucích představitelů ve světě," napsal Kac na sociální síti.

Šéf izraelské diplomacie zároveň vyzval k uvalení sankcí proti íránskému raketovému programu ak prohlášení Revolučních gard islámské republiky za teroristickou organizaci. To je podle jeho slov cesta, jak Teherán zabrzdit a oslabit.

"Írán musí být zastaven teď, dokud nebude pozdě," zdůraznil Kac.

Izraelská politická kampaň proti Íránu by podle ministra měla doprovázet vojenskou reakci na útok, který Teherán provedl s více než 300 raketami a drony. Izrael nechce nechat íránský úder z noci na neděli bez odpovědi, vyplývá také z vyjádření jeho vojenských představitelů.

Izrael odpoví na víkendový raketový útok Íránu i silou, prohlásil v pondělí velitel izraelské armády Herci Halevi. Uvedla to agentura AP.

Halevi uvedl, že Izrael stále zvažuje své kroky. Dodal však, že na íránský útok raketami a drony "bude reagovat". Řekl to během návštěvy letecké základny Nevatim, která podle Tel Avivu utrpěla při íránském útoku lehké škody.

V samostatném prohlášení mluvčí izraelské armády Daniel Hagari oznámil, že Izrael "udělá vše, co bude zapotřebí k ochraně státu Izrael, a udělá to, kdy uzná za vhodné". Světoví lídři naléhají na Izrael, aby íránský útok neodplácel.

Írán v noci na neděli vůbec poprvé přímo zaútočil na Izrael drony a raketami. Izraeli se však i díky podpoře spojenců včetně USA, Spojeného království, Jordánska či Francie podařilo sestřelit většinu z nich.

Útok byl podle Teheránu odvetou za nálet na íránský konzulát v syrském Damašku připisován Izraeli, jakož i jiné "zločiny" včetně války proti palestinskému hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Západ vyzývá obě země ke zdrženlivosti a snaží se zabránit tomu, aby konfrontace mezi těmito zeměmi přerostla do většího konfliktu.

Související

OSN, ilustrační foto

Izrael zaútočil na uprchlický tábor v Rafahu. Mimořádně zasedne RB OSN

Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na uprchlický tábor ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, který si podle tamních úřadů vyžádal nejméně 45 obětí. S odvoláním na nejmenované diplomaty o tom v noci na úterý informovala agentura AFP.

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izrael Írán

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Aktualizováno před 45 minutami

Oleksandr Syrskyj s ministrem obrany Ukrajiny Rustem Umerovem.

Je to tady. Francie pošle vojenské instruktory na Ukrajinu

Francie pošle na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky, řekl v pondělí odpoledne Oleksandr Syrskyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil. Vyjádřil také naději, že příklad Paříže budou následovat i další západní země.

před 45 minutami

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Macron označil Rusko za hrozbu pro Evropu: Musíme se umět sami bránit

Potřebujeme Evropu, která se dokáže sama bránit, uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém projevu k evropské mládeži v Drážďanech. Macron, který je na třídenní státní návštěvě v Německu, označil Rusko, které vojensky napadlo Ukrajinu před více než dvěma lety, za hrozbu evropské bezpečnosti.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

OSN, ilustrační foto

Izrael zaútočil na uprchlický tábor v Rafahu. Mimořádně zasedne RB OSN

Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na uprchlický tábor ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, který si podle tamních úřadů vyžádal nejméně 45 obětí. S odvoláním na nejmenované diplomaty o tom v noci na úterý informovala agentura AFP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

Povolit Ukrajině útočit v Rusku? Hlasy na uvolnění omezení sílí, pro je i vedení NATO

Západní země by měly přehodnotit omezení používání zbraní dodaná Ukrajině týkající se útoků na cíle na ruském území, protože negativně ovlivňují schopnost Ukrajiny bránit se. Prohlásil to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, uvedla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy