Írán varuje Izrael: Další operace neplánujeme. Pokud se budete bránit, zaútočíme ještě větší silou

Náčelník štábu íránských ozbrojených sil Mohammad Bagheri dnes uvedl, že noční útok "dosáhl všech svých cílů" a neplánují se žádné další operace, pokud Izrael neodpoví. Jestliže se ale Izrael uchýlí k odvetě, bude odpověď Íránu "mnohem větší".

Bagheri také uvedl, že Írán prostřednictvím švýcarského velvyslanectví předal USA zprávu, že pokud se bude podílet na "dalších agresivních sionistických přesunech přes své základny nebo vojenské prostředky po celém regionu, což je dokázáno, jeho základny a prostředky a personál v region nebude v bepečí."

Dodal, že útok nebyl zaměřen na žádné civilní nebo ekonomické zájmy, místo toho se zaměřil na vojenské prostředky, zejména zpravodajskou základnu v Mount Hermon, která byla použita k usnadnění útoku na íránský konzulát v Sýrii, spolu s leteckou základnou Nevatim v poušti Negev z kde byly vypuštěny izraelské stíhačky, které zamířily na konzulát.

Bagheri doplnil, že obě základny byly "významně zničeny a postiženy“ a varoval, že Írán je schopen zahájit útok, který bude "desetikrát silnější," než ten noční.

Na území Izraele bylo v noci vypuštěno asi 300 střel a dronů, z nichž 99 procent bylo zničeno. Teherán již dříve uvedl, že drony a rakety dosáhly svých cílů.

Mluvčí Izraelských obranných sil Daniel Hagari novinářům sdělil, že Írán vystřelil na Izrael 170 dronů a 30 řízených střel, ale do vzdušného prostoru země Izrael nevstoupil jediný projektil, byly sestřeleny nad územími jiných zemí. O slovech zástupce IDF informoval Times of Israel. Podle Hagariho bylo izraelským letectvem sestřeleno 25 řízených střel.

Podle IDF Írán odpálil 120 balistických raket na Izrael. Některé z nich překonaly izraelskou obranu a zasáhly leteckou základnu na jihu země. Infrastruktura však prý utrpěla menší škody a letecká základna funguje v normálním režimu.

Hossein Salami, vrchní velitel Íránské revoluční gardy, ale státním médiím sdělil, že operace dosáhla "úrovně úspěchu, která předčila naše očekávání." "Lidé žijící v okupovaných zemích, sionističtí úředníci a teroristické a okupační armády sionistického režimu a USA v tuto chvíli přirozeně lépe chápou úderné účinky těchto útoků," dodal.

Salami doplnil, že USA a Francie poskytly Izraeli vzdušné krytí v Iráku, Jordánsku a dokonce i v částech Sýrie, ale "desítky" bezpilotních letounů a řízených a balistických střel dokázaly prorazit vrstvy obranných schopností.

"Mohli jsme zahájit mnohem větší útok, ale omezili jsme ho na schopnosti, které sionistický režim použil k útoku na íránský konzulát a umučení našich drahých velitelů," tvrdí.

Írán podnikl odvetný úder za izraelský útok na íránský konzulát v syrském Damašku z 1. dubna, při kterém zahynulo sedm členů íránských elitních Revolučních gard včetně dvou generálů.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Írán Mohammad Bagheri

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 31 minutami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy