Íránci zatím nevybrali nástupce tragicky zesnulého Ebrahíma Raísího. O novém prezidentovi se rozhodne v druhém kole voleb, v němž se utkají reformista Massúd Pezeškiján a bývalý íránský jaderný vyjednavač Saíd Džalílí. Podle agentur o tom informovalo íránské ministerstvo vnitra.
Voliči odevzdali celkem 24 a půl milionu hlasovacích lístků, přičemž Pezeškiján získal 10,4 milionů hlasů a Džalílího podpořilo 9,4 milionu voličů. Ani jeden z kandidátů tak neobdržel potřebnou nadpoloviční většinu hlasů, proto se 5. července uskuteční druhé kolo prezidentských voleb.
V prvním kole kandidovali celkem čtyři kandidáti. Třetího předsedu parlamentu Mohammada Kálíbáfa volilo 3,3 milionu lidí, exministrovi vnitra Mostafá Púrmohammadímu náleželo jen 200 tisíc hlasů. Volební účast činila asi 40 procent a byla nejnižší od revoluce v roce 1979.
Íránské prezidentské volby se původně měly konat až v příštím roce, ale urychlila je tragédie. Úřadující prezident Ebráhím Raísí totiž zahynul 19. května při nehodě vrtulníku.
Jak poznamenala agentura Reuters, výsledek voleb by neměl přinést žádnou zásadní změnu íránské politiky v otázce jaderného programu či podpory militantních skupin na Blízkém východě, protože moc pevně drží v rukou nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Prezident řídí vládu a může ovlivňovat tón íránské politiky.
Související
Írán vybírá nástupce tragicky zesnulého Raísího. Voliči hrozí bojkotem
Volební účast v Íránu byla nejnižší od islámské revoluce. Chameneí obviňuje "nepřátelskou propagandu"
volby v Íránu , Írán , Ebráhím Raísí
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Policie vyšetřuje požár v Pardubicích. Hlásí se k němu skupina hájící zájmy Palestinců
před 1 hodinou
Dubnové počasí. Teploty budou stoupat, naznačuje předpověď
před 2 hodinami
Pavel přes výhrady podepsal rozpočet. Zodpovídat se bude Babišova vláda
před 2 hodinami
Metro opět staví ve všech stanicích linky B. Českomoravská hlásí otevřeno
před 3 hodinami
Dánové počítali s americkou invazí do Grónska. Vojáci měli jasné rozkazy
před 4 hodinami
Tragédie v Prostějově. Jeden člověk nepřežil fyzické napadení
před 5 hodinami
Netanjahu promluvil o útoku na íránské ropné pole. Jednali jsme sami, řekl
před 6 hodinami
Počasí bude o víkendu deštivé, pak se oteplí
včera
Jak se zbavit závislosti na Hormuzském průlivu? Netanjahu navrhuje vybudování potrubí přes Arabský poloostrov
včera
Írán už nedokáže obohacovat uran, není jasné, kdo zemi vede, řekl Netanjahu. Nevyloučil pozemní invazi
včera
Ostře sledovaná návštěva se odkládá. Trump kvůli Íránu do Číny zatím nepojede
včera
Babiš asi dokáže v NATO lépe vysvětlit, proč Česko neinvestuje do obrany, poznamenal ironicky Pavel
včera
Summit Evropské unie průlom nepřinesl. Maďarsko a Slovensko se přesvědčit nepodařilo
včera
Kuba se kvůli ropné blokádě ocitá na hraně úplného kolapsu
včera
„Likvidace padouchů něco stojí.“ Hegseth odmítl upřesnit, kdy USA ukončí válku s Íránem
včera
Největší rezervy zemního plynu na světě. Gigantické ložisko South Pars je světový unikát
včera
Trump tvrdí, že o útocích na South Pars USA nevěděly. Pomáhaly je přitom zrealizovat, píše CNN
včera
BBC: Evropská unie se nepoučila. Zaspala a probudila se v další energetické krizi
včera
Válka s Íránem stojí USA astronomické částky
včera
Trump hrozí Íránu zničením největšího pole zemního plynu na světě
Během posledních hodin došlo k výraznému vyostření konfliktu na Blízkém východě, který trvá již téměř tři týdny. Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu, že Spojené státy jsou připraveny zcela zničit ložisko South Pars, což je největší pole zemního plynu na světě. Tato hrozba přišla v reakci na íránské útoky cílící na energetickou infrastrukturu v Kataru.
Zdroj: Libor Novák