Írán vybírá nástupce tragicky zesnulého Raísího. Voliči hrozí bojkotem

Íránci si vybírají nového prezidenta. K volbám může jít až 61,5 milionu oprávněných voličů obývajících zemi svíranou ekonomickou krizí a mezinárodní izolací. Lidé se údajně obávají manipulace výsledků ze strany režimu a hrozí, že volby budou bojkotovat.  

Předčasné volby hlavy státu se konají po tragické smrti prezidenta Ebrahima Raísího. V květnu s ním spadla vládní helikoptéra v horách mezi Ázerbájdžánem a Íránem. 

Podle amerického listu New York Times probíhala velice ostrá kampaň. Kandidáti útočili na vládu kvůli ekonomice, omezením internetu a tvrdému prosazování zákona o hidžábu pro ženy. 

Volby jsou přísně kontrolované a všechny kandidáty prověřuje výbor jmenovaných duchovních a právníků. „V důsledku toho se očekává, že mnoho Íránců se hlasování nezúčastní, ať už na protest, nebo proto, že nevěří, že prostřednictvím volebních uren může dojít ke smysluplné změně,“ píší NY Times. 

„Se situací nemůžeme nic udělat, nemáme žádnou naději kromě sebe samých. Chceme ale zůstat v Íránu, abychom ho zlepšili pro naše děti,“ řekla například devatenáctiletá studentka Sohgand. „Nesnášíme to,“ podotkla k pravidlům, která od žen vyžadují nošení hidžábu na veřejnosti. 

Mnoho z lidí tak může volby bojkotovat. Podle informací britského serveru Guardian už loni parlamentní volby dosáhly „krizového bodu“, když se jich účastnilo pouze 41 % voličů – v metropoli Teheránu dokonce jen 10 %. „Režim svým zabíjením učinil z neúčasti ve volbách otázku osobní důstojnosti,“ prohlásil jeden z mladých lidí oslovených Guardianem. 

Jedním z hlavních favoritů voleb je Saíd Džalílí, který působil jako jaderný vyjednavač a nemá žádné zkušenosti v administrativě. Nedokázal se dohodnout s předsedou parlamentu a dalším kandidátem Mohammadem Bagherem Kalibafem. Jde o dva konzervativní kandidáty, z nichž jeden měl pod nátlakem ustoupit – to se ale nestalo, a šanci tak dostává i reformista a kardiochirurg Massoud Pezeshkian. 

Konkrétně Džalílí coby odpůrce jaderné dohody s USA z roku 2015 chce usilovat o budování ekonomických vazeb na východ tak, aby Írán lépe odolával západním sankcím. Prosazuje silnější nátlak na ženy, aby nosily hidžáb. Oproti němu Kalibaf chce obnovit jednání o jaderné dohodě a za „cestu k růstu“ považuje silnější státní řízení ekonomiky. 

Režim se snažil oslabit Pezeshkianovu kandidaturu až do poslední chvíle. Íránské úřady zakázaly konání jednoho z posledních předvolebních mítinků jeho podporovatelů. „Někteří íránští politici se domnívají, že všechny cesty k pokroku vedou přes Spojené státy,“ kritizoval ho nejvyšší duchovní vůdce Alí Chameneí. 

Ačkoliv se Chameneí proti Pezeshkianově kandidatuře staví na odpor, tak reformní kandidát připustil, že „bude akceptovat Chameneího autoritu“ a „poslušnost mu nezabrání změnit Írán“. 

Dalších pět konzervativních kandidátů odstoupilo. „Vzdali se kandidatury, čímž potvrdili obvinění reformistů, že byli nastrčenými kandidáty Džalílího,“ píše Guardian. 

Slevy až 35 %

Lednový výprodej je tu. Objevte slevy až 35 % na povlečení, prostěradla a domácí oblečení.
Reklama

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

Více souvisejících

Írán volby v Íránu Ebráhím Raísí Alí Chameneí (íránský ajatolláh)

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Sucho, ilustrační fotografie

Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí

Klimatická krize „způsobuje chaos“ v koloběhu vody na Zemi, což má devastující dopady na celé ekosystémy a miliardy lidí. Podle nové zprávy globální oteplování výrazně zesiluje bouře, povodně a sucha, která v roce 2024 – nejteplejším roce v historii – zabila minimálně 8 700 lidí, přinutila 40 milionů opustit své domovy a způsobila ekonomické škody přesahující 550 miliard dolarů. 

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Test severokorejské rakety

Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu

Severní Korea oznámila, že odpálila novou balistickou raketu středního doletu vybavenou hypersonickou hlavicí, která má podle režimu spolehlivě „omezit jakékoliv soupeře v oblasti Pacifiku“. K odpálení došlo v pondělí, po dvouměsíční přestávce, právě během návštěvy amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena v Soulu, kde jednal s klíčovými představiteli Jižní Koreje.

před 5 hodinami

Zemětřesení, ilustrační foto

Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky

Velké zemětřesení zasáhlo oblast Tibetu, kde podle BBC zahynulo nejméně 53 lidí a dalších 62 utrpělo zranění. Otřesy o síle 7,1 stupně byly zaznamenány v úterý ráno kolem 09:00 místního času (01:00 GMT) v posvátném městě Šigatse. Epicentrum se nacházelo v hloubce 10 kilometrů. Data americké geologické služby USGS také ukazují na sérii následných otřesů v oblasti.

před 6 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Hrozba pro americkou demokracii? Trumpův plán může podkopat celý právní systém

Plán Donalda Trumpa na udělení milostí nebo zmírnění trestů pro osoby zapojené do nepokojů u Kapitolu 6. ledna 2021 vyvolává vážné obavy o budoucnost americké demokracie, právního systému a vnímání spravedlnosti. Tento krok má potenciál nejen podkopat soudní procesy, ale také legitimizovat násilí zaměřené na demokratické instituce, varuje The Guardian.

včera

Donald Trump

Ještě není prezidentem, přesto je Donald Trump mocnější než kdy dřív

Čtyři roky po vpádu jeho příznivců do amerického Kapitolu je Donald Trump podle CNN mocnější než kdykoli předtím. 6. ledna 2021 si jen málokdo dokázal představit, že muž, který svolal dav do Washingtonu a vyzval ho, aby „bojoval jako ďábel“, by se mohl znovu přiblížit prezidentskému úřadu. Přesto, přesně čtyři roky po útoku na Kapitol, se americký Kongres znovu sejde, aby potvrdil výsledky voleb. Tentokrát však půjde o potvrzení Trumpova triumfu. 

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Justin Trudeau odchází. 10 let byl zárukou politické stability

Justin Trudeau je jednou z nejvýraznějších osobností kanadské politické scény 21. století. Jako premiér Kanady od roku 2015 do roku 2025 přinesl do politiky nejen energii a charismatický přístup, ale také silný důraz na progresivní hodnoty, rovnost a environmentální odpovědnost. Jeho působení na mezinárodní i domácí úrovni zanechalo hluboký otisk v kanadské společnosti.

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Politický otřes v Kanadě: Justin Trudeau rezignuje na všechny funkce

Kanadský premiér Justin Trudeau, který zastával funkci od roku 2015, oznámil svou rezignaci na post předsedy vlády a lídra Liberální strany. Toto rozhodnutí přichází po více než osmi letech ve vedení země, během nichž čelil mnoha výzvám, od globální pandemie po politické spory na domácí scéně.

včera

Elon Musk

Největší západní výzvou pro Evropu paradoxně nemusí být Trump

Elon Musk představuje pro evropské vlády výzvu, jakou moderní diplomacie jen zřídka zažívá. Jeho status vlivného miliardáře, technologického vizionáře a majitele mocného mediálního nástroje, spolu s jeho politickými vazbami na Donalda Trumpa, přináší nový rozměr geopolitickým vztahům. Muskovo chování, oscilující mezi kontroverzními vyjádřeními na platformě X a strategickými ekonomickými investicemi, zneklidňuje politiky napříč Evropou.

včera

Peníze, ilustrační foto

Schodek státního rozpočtu za rok 2024 klesl na 271,4 miliardy korun

Státní rozpočet České republiky uzavřel rok 2024 s deficitem ve výši 271,4 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o 17,1 miliardy korun. Proti schválenému plánu byl výsledek lepší o 10,6 miliardy korun. Vláda premiéra Petra Fialy tak třetí rok po sobě nejen dodržela plánovaný deficit, ale dokonce jej snížila oproti schválenému návrhu. Tento výsledek byl dosažen díky lepšímu výběru daní a pojistného, a zároveň umírněnému růstu výdajů.

včera

Severní Korea (KLDR)

Těžké ztráty severokorejských vojáků v Kursku: Ukrajina hlásí stovky mrtvých

Boje na jihu Ruska, zejména v Kurské oblasti, si podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyžádaly vysoké ztráty mezi severokorejskými vojáky, které Rusko povolalo na pomoc při snaze znovu ovládnout ztracená území. Zelenskyj ve svém sobotním večerním projevu uvedl, že u jediné vesnice, Makhnovka v Kurské oblasti, přišla ruská armáda během několika dní o celou jednotku složenou ze severokorejské pěchoty a ruských výsadkářů.

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Premiér Justin Trudeau končí? Kanada očekává rezignaci každou minutou

Kanadský premiér Justin Trudeau, který stojí v čele vládnoucí Liberální strany téměř deset let, by podle zpráv z několika renomovaných médií mohl oznámit svou rezignaci již v pondělí. Tato informace přichází uprostřed narůstajícího politického tlaku a poklesu jeho podpory uvnitř vlastní strany.

včera

včera

Počasí jaké USA nepamatují. Spojené státy čelí masivní zimní bouři

Spojené státy zasáhla masivní zimní bouře, která přináší sníh, led, silný vítr a nebezpečné mrazy od centrálních a jižních států až po východní pobřeží. Situace způsobila nebezpečné podmínky na silnicích, uzavření škol a vládních úřadů v několika státech a vyhlášení stavu nouze.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy