Íránci si vybírají nového prezidenta. K volbám může jít až 61,5 milionu oprávněných voličů obývajících zemi svíranou ekonomickou krizí a mezinárodní izolací. Lidé se údajně obávají manipulace výsledků ze strany režimu a hrozí, že volby budou bojkotovat.
Předčasné volby hlavy státu se konají po tragické smrti prezidenta Ebrahima Raísího. V květnu s ním spadla vládní helikoptéra v horách mezi Ázerbájdžánem a Íránem.
Podle amerického listu New York Times probíhala velice ostrá kampaň. Kandidáti útočili na vládu kvůli ekonomice, omezením internetu a tvrdému prosazování zákona o hidžábu pro ženy.
Volby jsou přísně kontrolované a všechny kandidáty prověřuje výbor jmenovaných duchovních a právníků. „V důsledku toho se očekává, že mnoho Íránců se hlasování nezúčastní, ať už na protest, nebo proto, že nevěří, že prostřednictvím volebních uren může dojít ke smysluplné změně,“ píší NY Times.
„Se situací nemůžeme nic udělat, nemáme žádnou naději kromě sebe samých. Chceme ale zůstat v Íránu, abychom ho zlepšili pro naše děti,“ řekla například devatenáctiletá studentka Sohgand. „Nesnášíme to,“ podotkla k pravidlům, která od žen vyžadují nošení hidžábu na veřejnosti.
Mnoho z lidí tak může volby bojkotovat. Podle informací britského serveru Guardian už loni parlamentní volby dosáhly „krizového bodu“, když se jich účastnilo pouze 41 % voličů – v metropoli Teheránu dokonce jen 10 %. „Režim svým zabíjením učinil z neúčasti ve volbách otázku osobní důstojnosti,“ prohlásil jeden z mladých lidí oslovených Guardianem.
Jedním z hlavních favoritů voleb je Saíd Džalílí, který působil jako jaderný vyjednavač a nemá žádné zkušenosti v administrativě. Nedokázal se dohodnout s předsedou parlamentu a dalším kandidátem Mohammadem Bagherem Kalibafem. Jde o dva konzervativní kandidáty, z nichž jeden měl pod nátlakem ustoupit – to se ale nestalo, a šanci tak dostává i reformista a kardiochirurg Massoud Pezeshkian.
Konkrétně Džalílí coby odpůrce jaderné dohody s USA z roku 2015 chce usilovat o budování ekonomických vazeb na východ tak, aby Írán lépe odolával západním sankcím. Prosazuje silnější nátlak na ženy, aby nosily hidžáb. Oproti němu Kalibaf chce obnovit jednání o jaderné dohodě a za „cestu k růstu“ považuje silnější státní řízení ekonomiky.
Režim se snažil oslabit Pezeshkianovu kandidaturu až do poslední chvíle. Íránské úřady zakázaly konání jednoho z posledních předvolebních mítinků jeho podporovatelů. „Někteří íránští politici se domnívají, že všechny cesty k pokroku vedou přes Spojené státy,“ kritizoval ho nejvyšší duchovní vůdce Alí Chameneí.
Ačkoliv se Chameneí proti Pezeshkianově kandidatuře staví na odpor, tak reformní kandidát připustil, že „bude akceptovat Chameneího autoritu“ a „poslušnost mu nezabrání změnit Írán“.
Dalších pět konzervativních kandidátů odstoupilo. „Vzdali se kandidatury, čímž potvrdili obvinění reformistů, že byli nastrčenými kandidáty Džalílího,“ píše Guardian.
28. dubna 2025 14:26
Izrael proměnil Gazu v masový hrob, zaznělo na půdě Mezinárodního soudního dvora
Související

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Trump na poslední chvíli zablokoval izraelský útok na Írán, zjistil prestižní deník
Írán , volby v Íránu , Ebráhím Raísí , Alí Chameneí (íránský ajatolláh)
Aktuálně se děje
před 14 minutami

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz
před 1 hodinou

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám
před 2 hodinami

Televizní poplatky od dnešního dne rostou. Statisíce domácností je budou hradit nově
před 3 hodinami

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě
před 4 hodinami

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách
před 5 hodinami

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
včera

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
včera

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
včera

Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?
včera

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální
včera

Zemřel Ladislav Mareš, autor slavné české stolní hry Dostihy a sázky
včera

80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
včera

Útočník z Třeboně zemřel v nemocnici. Policejní zásah vyšetřuje inspekce
včera

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé
včera

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?
včera

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check
včera

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?
včera

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková
včera
Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci
Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.
Zdroj: Libor Novák