Írán vybírá nástupce tragicky zesnulého Raísího. Voliči hrozí bojkotem

Íránci si vybírají nového prezidenta. K volbám může jít až 61,5 milionu oprávněných voličů obývajících zemi svíranou ekonomickou krizí a mezinárodní izolací. Lidé se údajně obávají manipulace výsledků ze strany režimu a hrozí, že volby budou bojkotovat.  

Předčasné volby hlavy státu se konají po tragické smrti prezidenta Ebrahima Raísího. V květnu s ním spadla vládní helikoptéra v horách mezi Ázerbájdžánem a Íránem. 

Podle amerického listu New York Times probíhala velice ostrá kampaň. Kandidáti útočili na vládu kvůli ekonomice, omezením internetu a tvrdému prosazování zákona o hidžábu pro ženy. 

Volby jsou přísně kontrolované a všechny kandidáty prověřuje výbor jmenovaných duchovních a právníků. „V důsledku toho se očekává, že mnoho Íránců se hlasování nezúčastní, ať už na protest, nebo proto, že nevěří, že prostřednictvím volebních uren může dojít ke smysluplné změně,“ píší NY Times. 

„Se situací nemůžeme nic udělat, nemáme žádnou naději kromě sebe samých. Chceme ale zůstat v Íránu, abychom ho zlepšili pro naše děti,“ řekla například devatenáctiletá studentka Sohgand. „Nesnášíme to,“ podotkla k pravidlům, která od žen vyžadují nošení hidžábu na veřejnosti. 

Mnoho z lidí tak může volby bojkotovat. Podle informací britského serveru Guardian už loni parlamentní volby dosáhly „krizového bodu“, když se jich účastnilo pouze 41 % voličů – v metropoli Teheránu dokonce jen 10 %. „Režim svým zabíjením učinil z neúčasti ve volbách otázku osobní důstojnosti,“ prohlásil jeden z mladých lidí oslovených Guardianem. 

Jedním z hlavních favoritů voleb je Saíd Džalílí, který působil jako jaderný vyjednavač a nemá žádné zkušenosti v administrativě. Nedokázal se dohodnout s předsedou parlamentu a dalším kandidátem Mohammadem Bagherem Kalibafem. Jde o dva konzervativní kandidáty, z nichž jeden měl pod nátlakem ustoupit – to se ale nestalo, a šanci tak dostává i reformista a kardiochirurg Massoud Pezeshkian. 

Konkrétně Džalílí coby odpůrce jaderné dohody s USA z roku 2015 chce usilovat o budování ekonomických vazeb na východ tak, aby Írán lépe odolával západním sankcím. Prosazuje silnější nátlak na ženy, aby nosily hidžáb. Oproti němu Kalibaf chce obnovit jednání o jaderné dohodě a za „cestu k růstu“ považuje silnější státní řízení ekonomiky. 

Režim se snažil oslabit Pezeshkianovu kandidaturu až do poslední chvíle. Íránské úřady zakázaly konání jednoho z posledních předvolebních mítinků jeho podporovatelů. „Někteří íránští politici se domnívají, že všechny cesty k pokroku vedou přes Spojené státy,“ kritizoval ho nejvyšší duchovní vůdce Alí Chameneí. 

Ačkoliv se Chameneí proti Pezeshkianově kandidatuře staví na odpor, tak reformní kandidát připustil, že „bude akceptovat Chameneího autoritu“ a „poslušnost mu nezabrání změnit Írán“. 

Dalších pět konzervativních kandidátů odstoupilo. „Vzdali se kandidatury, čímž potvrdili obvinění reformistů, že byli nastrčenými kandidáty Džalílího,“ píše Guardian. 

Související

Írán, ilustrační foto Analýza

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

Více souvisejících

Írán volby v Íránu Ebráhím Raísí Alí Chameneí (íránský ajatolláh)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Dmitrij Medveděv

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz

Prezident USA Donald Trump se poprvé veřejně vyjádřil k nové dohodě o těžbě nerostných surovin mezi Spojenými státy a Ukrajinou. Podle BBC označil dohodu za kompenzaci za rozsáhlou americkou pomoc Ukrajině během války s Ruskem. „Biden jim předal 350 miliard dolarů,“ řekl Trump a dodal: „Uzavřeli jsme dohodu, díky které získáme teoreticky mnohem víc než těch 350 miliard.“

před 1 hodinou

Jana Maláčová

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám

Na pražském Střeleckém ostrově se dnes v rámci oslav Svátku práce sešli zástupci několika politických stran. Hlavní pozornost na sebe strhli sociální demokraté, kteří zde nejen zahájili svůj prvomájový průvod, ale představili i klíčové body svého předvolebního programu. Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová ve svém projevu ostře kritizovala vládu Petra Fialy a upozornila na stále se zhoršující situaci pracujících.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Španělsko, ilustrační foto

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě

Masivní výpadek proudu, který v pondělí 28. dubna ochromil Španělsko, Portugalsko a části Francie, vrhl zhruba 55 milionů obyvatel zpět do předelektrického věku. Mobilní sítě zkolabovaly, semafory přestaly fungovat, supermarkety zůstaly ve tmě a přestaly přijímat bezhotovostní platby. Lidé uvízli v podzemí i na dálkových spojích a chaos se rozléval napříč moderní infrastrukturou. Přesto však mnozí našli v krizi okamžiky lidskosti a solidarity.

před 4 hodinami

Důl, ilustrační foto

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách

Spojené státy a Ukrajina uzavřely novou hospodářskou dohodu, která Washingtonu zajistí přístup k ukrajinským vzácným zeminám a dalším klíčovým nerostům výměnou za vytvoření společného investičního fondu na podporu ukrajinského hospodářství a obnovy země. Oznámení o podpisu dohody přišlo po týdnech náročných vyjednávání, která byla v některých fázích dokonce přerušena kvůli sporům mezi oběma stranami.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí

Květen začíná jako každý rok státním svátkem a dnem volna. O to více zajímá lidi předpověď počasí na první den pátého kalendářního měsíce. Letos je více než příznivá, vyplývá z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

včera

včera

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

včera

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

včera

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

včera

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

včera

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

včera

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy