Stovky zemětřesení denně otřásají v posledních dnech poloostrovem Reykjanes na jihozápadě Islandu. Zraky se upírají především ke čtyřtisícovému městu Grindavík, které bylo evakuováno už minulý týden kvůli hrozbě sopečné erupce. Podle odborníků je však pravděpodobnost nižší než v předchozích dnech.
Z reportáže televize Sky News vyplývá, že novináři se do města dostanou pouze za doprovodu policejní eskorty a přes několik kontrol. Aktuálně se pracuje s informací, že rozžhavené magma se nachází pouhých 500 metrů pod povrchem.
Podle profesora Thorvaldura Thordarsona se však pravděpodobnost erupce snižuje. Zatímco o víkendu byla dle jeho slov šedesátiprocentní a v pondělí čtyřicetiprocentní, aktuálně klesla na 30 procent.
Islandské úřady už v pátek vyhlásily stav pohotovosti a nařídily evakuaci čtyřtisícového Grindavíku. Lidé na ni měli dvě až tři hodiny času a dostali pokyny, aby v domech vypnuli elektřinu a za okno dali papírek, který potvrzuje, že došlo k evakuaci.
Preventivně uzavřeny byly také geotermální minerální lázně Modrá laguna, které se nacházejí v lávových polích u Grindavíku. Na nejrůznější scénáře se připravila také geotermální elektrárna Svartsengi, která dodává elektřinu 30 tisícům obyvatel.
Od konce října byly ve zmíněné oblasti zaznamenány desítky tisíc otřesů, nejsilnější měly magnitudu přes pět stupňů.
Island má třiatřicet aktivních vulkánů a zažívá pravidelnou seismickou aktivitu. Například erupce sopky Eyjafjallajökull v dubnu 2010 narušila leteckou dopravu, vedla totiž ke zrušení sto tisíc letů.
Související
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
Island se připojuje k bojkotu Eurovize kvůli účasti Izraele
island , Zemětřesení , sopky
Aktuálně se děje
před 18 minutami
EU se připravuje na novou éru bez Orbána. Zcela se ho ale prozatím nezbaví
před 1 hodinou
Trump Orbána po prohraných volbách už nepovažuje za přítele
před 1 hodinou
Trump přitvrdil v kritice proti papeži i NATO
před 2 hodinami
Telička: Macinka je pubertální hulvát, ze Zůny a SPD udělal pitomce
před 3 hodinami
Macinka zveřejnil „zakázaný“ rozhovor s Pavlem. Že jej nevydalo ministerstvo prý není cenzura
před 4 hodinami
Počasí bude o víkendu nevyzpytatelné. Vyplatí se mít po ruce deštník
včera
StarDance hlásí návrat tanečnice, která doprovázela Zárubu
včera
Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu
včera
Speed Marathon je tady. Policie odhalila, kde bude zítra měřit
Aktualizováno včera
Havlíček už nebude ministrem průmyslu. Chystá se zajímavá změna
včera
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
včera
Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj
včera
Výhled počasí na měsíc. Nejtepleji má být kolem květnových svátků
včera
Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem
včera
Statisícové škody, případů přibývá. Policie varovala před zločiny na internetu
včera
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
včera
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
včera
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
včera
Babiš usměrnil Turka. Motorista chtěl mluvit do účasti prezidenta na summitu NATO
včera
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
Íránci zatím nechtějí přistoupit na americké požadavky ohledně obohacování uranu. Teherán sice připustil, že by na nějaký čas přestal s touto praktikou, ale Washington požaduje, aby se jednalo o mnohem delší období.
Zdroj: Lucie Podzimková