Izrael opět zaútočil na tábor v Pásmu Gazy. Desítky mrtvých a zraněných

Nejméně 25 lidí zemřelo a dalších 50 bylo zraněno při pátečních útocích Izraele na stany pro vysídlené Palestince v jižní Gaze, jak uvedlo ministerstvo zdravotnictví Gazy a záchranné složky. Informuje o tom server Times of Israel.

Svědci uvedli, že při jednom z útoků poblíž polní nemocnice Červeného kříže izraelské jednotky vypálily druhou salvu, která zabila lidi, kteří vyšli ze svých stanů.

Místa útoků, která uvádí tamní civilní obrana, se zdají být těsně mimo Izraelem vyhrazené bezpečné zóny na pobřeží Středozemního moře v Gaze. Izraelská armáda (IDF) uvedla, že událost prověřuje, ale nemá žádný náznak, že by IDF útočila uvnitř bezpečné zóny.

Izrael pokračuje ve vojenské operaci v Rafahu, kde přes milion Palestinců hledalo útočiště před boji v jiných částech Gazy. Většina civilistů už z Rafahu uprchla, ale OSN tvrdí, že žádné místo v Gaze není bezpečné a humanitární podmínky jsou zoufalé, protože rodiny se ukrývají ve stanech a stísněných bytech.

Nedávné izraelské útoky v uprchlickém táboře Nusajrát ve střední části Pásma Gazy si vyžádaly životy nejméně 274 Palestinců a zranily dalších 698 lidí. Informaci poskytlo ministerstvo zdravotnictví v Gaze, uvedla agentura Reuters.

Zabíjení civilistů v Pásmu Gazy během operace, při níž byli osvobozeni čtyři rukojmí, a zadržování rukojmí v hustě obydlených oblastech ale mohou být považovány za válečné zločiny. Uvedl to Úřad vysokého komisaře pro lidská práva (OHCHR) spadající pod OSN, informuje server CNN.

Mluvčí OHCHR Jeremy Laurence uvedl, že provedení této razie v tak hustě obydlené oblasti vyvolává vážné pochybnosti, zda izraelské síly dodržely principy rozlišování, úměrnosti a opatrnosti stanovené válečným právem.

Dále Laurence dodal, že zadržování rukojmí ozbrojenými skupinami v takto hustě obydlených oblastech ohrožuje životy palestinských civilistů i samotných rukojmí. "Toto jednání obou stran by mohlo být kvalifikováno jako válečné zločiny," uvedl Laurence.

Dalších nejméně 39 lidí zahynulo při nedávném izraelském leteckém útoku na školu spravovanou úřadem OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) v uprchlickém táboře Nusajrát v palestinském Pásmu Gazy. Ve škole a jejím okolí bylo v době útoku přibližně 20.000 vysídlených lidí. Školu podle informací CNN zasáhly nejméně tři střely.

Akutní nedostatek potravin v severní Gaze zvyšuje počet dětí trpících podvýživou, řekl v pátek šéf velké nemocnice, která ošetřila přibližně 250 podvyživených dětí. Palestinci čelí rozsáhlému hladu, protože válka do značné míry přerušila přísun potravin, léků a základního zboží do Gazy, která je nyní zcela závislá na pomoci.

Válka v pásmu Gazy vypukla po 7. říjnu 2023, kdy palestinská komanda bezprecedentním způsobem zaútočila na jih Izraele, kde zabila přibližně 1200 lidí a dalších přes 250 odvlekla do pobřežní enklávy. Izraelská armáda v odvetě spustila rozsáhlou ofenzívu, která si dosud podle gazských úřadů vyžádala už přes 36.000 obětí, většinou žen a dětí.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izraelská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy