Izrael se bude muset zodpovídat z válečných zločinů v Gaze, žádá Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý mluvil s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem. Tomu řekl, že Izrael se musí zodpovídat z údajných válečných zločinů v Pásmu Gazy před mezinárodním soudem. Informovala o tom agentura Anadolu

Erdogan a Guterres si telefonovali před zítřejším jednáním Rady bezpečnosti OSN, kde je na programu i současná situace v Pásmu Gazy. "Izrael nadále bezostyšně pošlapává mezinárodní právo, válečné zákony a mezinárodní humanitární právo," tvrdí Ankara. 

Turecký prezident už v předchozím listopadovém projevu v parlamentu neváhal označit Izrael za teroristický stát. Dodal, že dění v palestinské enklávě na pobřeží Středozemního moře považuje za genocidu. 

Turecko má na středečním jednání v americkém New Yorku zastupovat šéf diplomacie Hakan Fidan, který je rovněž členem kontaktní skupiny muslimských zemí. Ta vede rozhovory o Gaze s představiteli Západu. 

V Gaze aktuálně pokračuje příměří, které mělo podle původní dohody skončit v pondělí. Obě strany konfliktu se ale shodly na jeho pokračování. Teroristické hnutí Hamás v úterý večer propustilo dalších dvanáct rukojmích, konkrétně deset izraelských a dva thajské občany.

Válka mezi Izraelem a hnutím Hamás začala v sobotu 7. října, kdy radikálové vtrhli z Pásma Gazy na izraelské území, přičemž zastihli izraelskou armádu zcela nepřipravenou. Během krveprolití vraždili i civilisty a brali rukojmí, do Gazy jich odvlekli přes dvě stovky. 

Související

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan António Guterres Izrael Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Pásmo Gazy Turecko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy