
Izraelské letecké útoky zasáhly školu a obytné domy v centrální části Pásma Gazy, přičemž podle místních zdravotnických zdrojů při středečních útocích zahynulo 34 lidí, včetně žen a dětí. Uvedl to server BBC.
Izraelský útok zasáhl školu Al-Džawní, nacházející se v uprchlickém táboře Nusejrat. Mahmúd Bassal, člen civilní obrany v pásmu Gazy, které ovládá militantní hnutí Hamás, uvedl, že na školu bylo od začátku ofenzívy zaútočeno již pětkrát. Podle Bassala bylo během posledního útoku zraněno i několik dalších lidí.
Izraelská armáda uvedla, že cílila na „teroristy umístěné ve velitelském a řídícím centru Hamásu,“ které bylo vybudováno v areálu školy. V době útoku se ve škole, kterou dříve spravovala agentura OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), ukrývalo přibližně 5000 vysídlených osob, uvedla komunikační služba Hamasu.
Agentura AP připomíná, že Izrael často bombarduje školy v Pásmu Gazy, protože bojovníci Hamásu tyto budovy, stejně jako nemocnice, často zneužívají pro vojenské účely.
Při izraelských leteckých útocích údajně zahynulo i šest zaměstnanců Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA). Podle agentury Reuters se jedná o největší ztrátu zaměstnanců agentury během jediného incidentu.
Izraelská armáda tvrdí, že přijímá opatření ke snížení rizika pro civilisty a uvádí, že nejméně třetina obětí v Pásmu Gazy jsou militanti. Obvinila Hamás z využívání palestinských civilistů jako lidských štítů, což Hamás popírá.
Konflikt v Pásmu Gazy vypukl po masivním teroristickém útoku Hamásu na jih Izraele dne 7. října loňského roku, při kterém zahynulo 1200 lidí. Izraelská odveta si podle ministerstva zdravotnictví v Gaze, které ovládá Hamás, vyžádala více než 41 000 životů. Úřady v Gaze však nerozlišují mezi civilními a vojenskými oběťmi, upozorňuje AP.
Související

Desítky mrtvých v Gaze po střelbě na lidi ve frontě. Česko svou pozici nemění

Izraelci místy pozastaví boje v Gaze. Palestincům slibují další humanitární pomoc
Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) , Pásmo Gazy , Izraelská armáda
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Trump povolává do Washingtonu národní gardu. Ráno vyzval bezdomovce, aby opustili město
před 2 hodinami

Izraelská vláda ztratila rozum a lidskost, zní z Evropy. První země žádají mezinárodní sankce
před 3 hodinami

Lídři požadují urychlené konzultace s Trumpem. Bojí se, co s Putinem vyjedná
před 4 hodinami

Trump slibuje snížení cen léků o 1 500 %. Podle expertů je to matematicky nemožné
před 5 hodinami

Při útoku v Pásmu Gazy přišlo o život pět novinářů. Celkem jich zemřely už stovky
před 6 hodinami

Trump znepokojuje experty i Američany. S blížící se schůzkou s Putinem rostou i obavy, že prodá Evropu
před 6 hodinami

O Ukrajině bez Ukrajiny jednat nebudeme, vzkázal Tusk Trumpovi před schůzkou s Putinem
před 7 hodinami

Netanjahu přišel o dalšího spojence. Austrálie oznámila, že v září uzná palestinský stát
před 8 hodinami

Trumpův plán na ukončení války na Ukrajině se Evropě nelíbí
před 9 hodinami

Trump nařídil bezdomovcům, aby se vystěhovali z Washingtonu, D.C. Nemá na to pravomoci
před 10 hodinami

Netanjahu pod tlakem kritiky neustupuje. Dál hájí plán na obsazení Gazy
před 11 hodinami

První předpověď počasí na další víkend. Očekává se změna
včera

Bestseller plný skandálů. Princ Andrew už nemá šanci na návrat, míní Britové
včera

Němci rozšiřují využití softwaru na rozpoznávání obličejů. Má název z Batmana
včera

Lev už běžel proti policistům. Úřady mají se zooparkem problém dlouhodobě
včera

Mrtvice ministra v televizním přenosu zaskočila Srbsko. Záběry oběhly celý svět
Aktualizováno včera

Rusko není připravené na útok na NATO. Moskva ale má taktiku na další roky
včera

Počasí bude příští týden lákat k vodě. Meteorologové čekají vlnu veder
včera

Zelenskyj ocenil podporu od Evropanů. Mír musí být spravedlivý, podotkl
včera
Arakain smutní. Zemřel někdejší kytarista kapely Miloň Šterner
Českou hudební scénou otřásla smutná zpráva. Ve věku 62 let zemřel kytarista Miloň Šterner, jehož asi nejvíce proslavilo krátké působení ve skupině Arakain. Pro tu dokonce napsal jednu ze známých písní.
Zdroj: Jan Hrabě