Izraelská armáda našla těla šesti rukojmích

Izraelská armáda v úterý oznámila, že během noční operace ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy našla těla šesti rukojmích. Uvedl to server Times of Israel.

Operace byla provedena ve spolupráci se zpravodajskou službou Šin bet.

Nalezená těla patří Jagevovi Bechstabovi, Alexandru Dancygovi, Joramu Mecgerovi, Nadavu Popplewellovi a Chaimu Perrymu, kteří byli izraelskými úřady již před operací prohlášeni za mrtvé.

Armáda také objevila tělo Avrahama Mundera, jehož úmrtí oznámil v úterý kibuc Nir Oz.

Pět z těchto rukojmích bylo při zajetí starších 50 let a příbuzní tří z nich byli propuštěni během týdenního příměří v listopadu minulého roku.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu poděkoval izraelským silám za nalezení těl rukojmích a vyjádřil hluboký zármutek nad ztrátou jejich životů. "Izrael bude nadále vynakládat veškeré úsilí k návratu všech našich rukojmích - živých i mrtvých," uvedl ve svém prohlášení.

Podle izraelských úřadů Hamás nadále zadržuje přibližně 110 rukojmích, které zajal při útoku na jih Izraele 7. října. Izraelské odhady naznačují, že třetina z nich je již po smrti. 

Hamás v neděli odmítl návrhy předložené na nejnovějším kole jednání o příměří v Pásmu Gazy. Hnutí izraelského premiéra Benjamina Netanjahua obvinilo z maření snah o dosažení dohody. Jednání, o která v těchto dnech usilují mezinárodní zprostředkovatelé, jsou přitom možná poslední příležitostí k dosažení dohody o ukončení války, prohlásil americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Na základě informací od zprostředkovatelů o jednáních v Dohá se hnutí opět přesvědčilo, že Netanjahu nadále klade překážky na cestě k dohodě, oznámil podle Times of Israel Hamás.

Šlo o první prohlášení Hamásu v souvislosti s nejnovějším kolem jednání o příměří v Pásmu Gazy, které se konalo ve čtvrtek a pátek v katarské Dohá. Hamás své zástupce k jednání nevyslal. Zprostředkovateli rozhovorů jsou USA, Egypt a Katar.

Palestinské hnutí tvrdí, že Netanjahu je "plně zodpovědný za maření úsilí zprostředkovatelů" o dosažení dohody a nese plnou odpovědnost za životy rukojmích zadržovaných v Pásmu Gazy. Hamás zároveň zopakoval, že nadále podporuje návrh dohody, který koncem května představil prezident USA Joe Biden.

Izraelský premiér v neděli vyzval ke zvýšení tlaku na Hamás před novým kolem jednání. "Hamás až do této chvíle zůstává neústupný. Na jednání v Dohá dokonce nevyslal ani svého zástupce. Proto by měl být tlak zaměřen na Hamás a (Jahjú) Sinvára, ne na izraelskou vládu," řekl Netanjahu během zasedání vlády s odkazem na nově jmenovaného lídra hnutí.

Biden v neděli uvedl, že dohoda mezi Izraelem a Hamásem je nadále možná. "My se nevzdáváme," dodal s tím, že jednání pokračují. Blinken se ale obává, že jednání, o která v těchto dnech usilují mezinárodní zprostředkovatelé, jsou možná poslední příležitostí k dosažení dohody o ukončení války v Pásmu Gazy.

"Toto je rozhodující chvíle - pravděpodobně nejlepší, možná poslední příležitost dostat rukojmí domů, získat příměří a dostat všechny na lepší cestu směrem k trvalému míru a bezpečnosti," uvedl podle BBC Blinken.

Jednou z nevyřešených záležitostí jsou hranice mezi Pásmem Gazy a Egyptem. Netanjahu trvá na tom, že izraelská armáda musí i nadále kontrolovat pás podél těchto hranic, zvaný "Filadelfský koridor".

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izraelská armáda

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 59 minutami

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

včera

včera

včera

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy