Izraelská armáda vtrhla do poslední nemocnice na jihu Pásma Gazy. Je mimo provoz

Násirova nemocnice ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy je mimo provoz v důsledku týden trvajícího obléhání izraelskou armádou a následné razie. V příspěvku na sociální síti X to v neděli uvedl šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanem Ghebreyesus. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Podle Tedrose se v nemocnici nachází asi 200 pacientů, z nichž nejméně 20 vyžaduje okamžitou péči v jiných zařízeních. Šéf WHO zdůraznil, že odklad lékařské péče bude mít fatální následky pro životy pacientů a naléhal na usnadnění přístupu k nim a k nemocnici.

Generální ředitel WHO také sdělil, že tým zdravotnické organizace, který měl zhodnotit stav pacientů a potřeby nemocnice a přivezl palivo, byl izraelskými vojáky v pátek i v sobotu odmítnut vstup do areálu nemocnice.

V okolí Násirovy nemocnice docházelo v posledních dnech k intenzivním bojům. Izraelské obranné síly uvedly, že vojáci vstoupili do prostor nemocnice ve čtvrtek na základě "důvěryhodných" informací od tajných služeb, že se tam nacházejí rukojmí, kteří byli zadrženi 7. října při útoku Hamásu na Izrael, a že tam mohou být i jejich těla.

Ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy ovládaném Hamásem informovalo v sobotu o nefunkčnosti Násirovy nemocnice. Jeho mluvčí uvedl, že o pacienty se v současnosti starají pouze čtyři zdravotničtí pracovníci. Dodal, že nemocnice nefunguje kvůli nedostatku paliva a bojům v jejím okolí.

Ministerstvo dále tvrdí, že v důsledku výpadku elektřiny a následného nedostatku kyslíku během izraelské operace zemřelo v jednotce intenzivní péče 12 pacientů.

Izraelská armáda v sobotu oznámila, že během operace v Násirově nemocnici zadržela více než 100 osob podezřelých z účasti na teroristických aktivitách. 

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy