Mluvčí izraelských obranných sil (IDF), kontraadmirál Daniel Hagari, řekl, že za poslední den nedošlo k žádné invazi jednotek Hamásu na území Izraele. Ozbrojenci prolomili bariéru na několika místech ve chvíli, kdy v sobotu zahájili útok. Oblasti, kde jsou zničené části plotu, jsou ale podle IDF zajištěné.
Podle serveru BBC ale hraniční plot není jediný způsob, jak se mohou ozbrojenci Hamásu dostat na území Izraele. V sobotu ráno se členové Hamasu infiltrovali přes mořem i vzduch za pomocí parašutistů.
"I když by tyto metody bylo obtížné znovu použít, možnost vstupu přes tunely je stále problémem. Pro izraelské síly je těžké určit, kudy tyto podzemní cesty vedou," uvedl server s tím, že se šíří zvěsti, že do nedalekého Kibucu vnikl tunelem infiltrátor.
Podle serveru tak na místě nervozita, obavy a strach, že ne všichni militanti Hamásu, kteří vstoupili do jižního Izraele, byli skutečně dopadeni.
Radikální palestinské hnutí Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálilo více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že tato ozbrojená skupina zahájila vojenskou operaci proti Izraeli. Následující den oficiálně vyhlásil Izrael Hamásu válku.
Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se podařilo proniknout do města Sderot, kde dochází ke střetům s izraelskými silami. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele a izraelská armáda prohlásila, že je ve válečném stavu a bude se bránit.
Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst. Očití svědci hlásili střelbu v ulicích. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem.
Dodal, že izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" proti Hamásu. Ministr obrany Yoav Gallant řekl, že "Hamás udělal vážnou chybu a zahájil válku proti státu Izrael. Izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.
Ten ještě několikrát vyslal na Izrael další salvu raket. Izraelské odvetné letecké útoky zasáhly jen za pondělí na 2400 cílů a vyhnaly z Gazy přes 100 000 Palestinců. Nemocnice v Gaze jsou zaplavené a potýkají se s výpadky elektřiny.
Počty mrtvých a zraněných ve válce v Izraeli na obou stranách konfliktu rostou. Počty mrtvých překročily 1500, zraněných jsou v Izraeli i Palestině tisíce. Izraelské obranné síly také uvedly, že Hamás zadržel nejméně 150 rukojmí.
Izraelská armáda v pondělí uvedla, že znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a že hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se nyní pokusí osvobodit zajaté rukojmí a spekuluje se o zahájení pozemní invaze do Gazy.
Související
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) , Izrael , Izraelská armáda
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
CNN: Američané odcházejí z USA do zemí jako je Česko. Hledají bezpečí, nižší náklady a pomalejší tempo
před 1 hodinou
Tesla slaví. První evropská země schválila autonomní řízení FSD
před 2 hodinami
Jednání o ukončení války v Íránu narazilo na nečekaný problém: Teherán neví, kam dal miny
před 3 hodinami
Hrozí rozpad NATO? Experti vysvětlují, co se v alianci děje
před 4 hodinami
V pákistánském Islámábádu začaly mírové rozhovory mezi Íránem a USA
před 5 hodinami
Experti: Bomba u srbského plynovodu byla snahou ruských tajných služeb ovlivnit volby v Maďarsku
před 6 hodinami
Hnutí MAGA pochybuje o Trumpově duševním zdraví. Ztroskotanci, hlupáci, vzteká se prezident
před 7 hodinami
Co potřebujete vědět o volbách v Maďarsku: Výsledky se mohou sčítat týden, průzkumy věstí pád Orbána
před 8 hodinami
Kamala Harris zvažuje kandidaturu na prezidenta v roce 2028
před 10 hodinami
Maďarsko na prahu historického přelomu. Do voleb zbývá jediný den
před 11 hodinami
Historický milník: Mise Artemis II úspěšně dokončena, astronauti se v pořádku vrátili na Zemi
před 12 hodinami
Počasí bude o víkendu stabilní. Oproti pátku se změní k lepšímu
včera
Návrat Chlopčíka a jedna novicka. StarDance odhalila složení poroty
včera
Praha prozradila, jak Dvorecký most změní hromadnou dopravu
včera
Důchody ovlivní i další svátky. V květnu budou dva výplatní termíny jiné
včera
Češi se podíleli na mezinárodní operaci proti útočníkům s vazbami na Rusko
včera
Trumpův vzkaz Íránu přinutil slavného herce k reakci. Bílý dům se ozval
včera
Pavel Novotný je zpátky v ODS. Označil se za ztraceného syna
včera
Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Problém by měl jeden z jeho partnerů
včera
Evropská letiště čelí vážné hrozbě. Nedostatek paliva může v Evropské unii uzemnit letadla
Evropská letiště čelí hrozbě, která by mohla ochromit nadcházející letní prázdninovou sezónu. Pokud se v příštích třech týdnech nepodaří obnovit stabilní dodávky ropy přes Hormuzský průliv, hrozí podle odborníků systémový nedostatek leteckého paliva v celé Evropské unii. Varování přichází v době, kdy jsou globální energetické trhy otřeseny válečným konfliktem mezi USA, Izraelem a Íránem.
Zdroj: Libor Novák