Generál nebo miliardář se stane příštím prezidentem v Česku, kde "na vlně nenávisti k Rusku nedokázali v prvém kole zvolit" novou hlavu státu, píše oblíbený ruský list Komsomolskaja pravda v dnešním komentáři. Nástupcem Miloše Zemana v čele státu se stane buď bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel anebo bývalý premiér Andrej Babiš, konstatuje.
"Bez ohledu na to, kdo v druhém kole nakonec zvítězí, podle názoru expertů 'proruská a pročínská' vyjádření, jaké si dovoloval Zeman, už z Česka nikdo neuslyší," míní deník. Prezident v Česku je sice postava prakticky výlučně ceremoniální, ale přece jen má váhu na mezinárodní scéně a může, byť třeba nepřímo, ovlivňovat zahraniční politiku Česka.
"Dříve Zemanova prohlášení alespoň do jisté míry vyrovnávala protirusky naladěnou českou vládu, ale teď vše půjde jedním směrem. A kandidáti si za tím stojí: penzionovaný generál Pavel tvrdí, že Rusové, kteří opustili svou vlast, představují hrozbu pro státní zřízení v Česku, zatímco expremiér se dosud nechává unášet euforií, že jej doslova před pár dny soud zprostil viny v případu machinací s evropskými dotacemi," píše Komsomolskaja pravda.
Závěrem list připomněl, že šance na zvolení měla z devíti uchazečů i "nezkušená ekonomka" Danuše Nerudová, ale její celá předvolební rétorika se podle ruského deníku dala shrnout do slov: "Evropská unie a NATO je naše všechno".
Související
Jak šel čas s Petrem Fialou. Ministrem, premiérem a mužem, který zachránil ODS
Volby ovládlo hnutí ANO. Zvažuje koalici s Motoristy, většinu ve Sněmovně ale nesestaví
volby , prezidentské volby 2023 , Noviny / tisk
Aktuálně se děje
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
3. prosince 2025 21:07
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
3. prosince 2025 19:54
Metro zastavila vážná nehoda. Mladá žena spadla pod soupravu
Vážný incident se v úterý stal na lince A pražského metra. Ve stanici Hradčanská spadla pod soupravu mladá žena, která utrpěla vážná zranění. Zřejmě šlo o pokus o sebevraždu. Událost ovlivnila provoz na zmíněné lince.
Zdroj: Jan Hrabě