Japonsko zasáhlo v pondělí ráno silné zemětřesení o síle 5,9 stupně. Místní úřady nevydaly varování před přívalovými vlnami tsunami. Informace o škodách či obětech nejsou.
Otřesy s menší hloubkou měly epicentrum na poloostrově Noto, kde si ničivé lednové zemětřesení vyžádalo víc než 230 životů. O deset minut později došlo k dalšímu otřesu s magnitudou 4,8 stupně.
Podle místních představitelů nejsou žádné zprávy o škodách, uvedla veřejnoprávní japonská televize NHK. Provozovatel jaderné elektrárny Kašiwazaki-Kariwa sdělil, že přerušil provoz kvůli provedení kontroly.
Televize upozornila, že by mnohé budovy v pobřežní oblasti mohly být poškozené po silném lednovém zemětřesení a následných otřesech.
Japonsko se nachází na čtyřech tektonických deskách na západním okraji tichomořského Ohnivého kruhu. V zemi, kde žije asi 125 milionů lidí, zaznamenávají ročně kolem 1500 zemětřesení, což je zhruba 18 procent z celkového počtu na celém světě. Naprostá většina má mírnou intenzitu, ale i silné obvykle způsobují jen méně vážné škody vzhledem k přísným stavebním normám.
Související
Česko eviduje zemětřesení na Příbramsku. Ke škodám nedošlo
Češi zřejmě nepocítili zemětřesení na sousedním Slovensku
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Írán prosil o příměří, zastaví obohacování uranu. Chameneí je po útocích znetvořený, prohlásil Hegseth
před 1 hodinou
Co znamená dohoda s Íránem pro USA? Trumpovi poskytla únikovou cestu
před 1 hodinou
Moment úlevy pro celý svět. Starmer vyrazil do Perského zálivu projednat další kroky příměří
před 2 hodinami
Doručoval jsem miliony dolarů. Slavný kulturista popsal, jak ruské podsvětí sponzorovalo Orbána
před 3 hodinami
Vance kope v Maďarsku do všeho a všech. Opřel se do Bruselu, zkritizoval Británii i Zelenského
před 4 hodinami
Příměří zahrnuje i Libanon, tvrdí Pákistán. Na ten se nevztahuje, míní izraelská armáda a pokračuje v útocích
před 5 hodinami
Jak se Magyar katapultoval z pozice řadového úředníka do čela opozice?
před 5 hodinami
Desetibodový mírový plán zveřejněn: Co požaduje Írán od USA?
před 6 hodinami
V Česku začaly platit maximální ceny pohonných hmot
před 6 hodinami
Trump našel únikovou cestu z patové situace. Vsadil na chladný rozum
před 7 hodinami
Trump mluví o velkém dni pro světový mír i totálním vítězství USA
před 8 hodinami
Počasí: Tento týden noční mrazy přetrvají, v tom příštím se ale citelně oteplí
před 14 hodinami
Trump oznámil, že s Íránem uzavřel čtrnáctidenní příměří. Žádá okamžité otevření Hormuzského průlivu
před 14 hodinami
Pákistán přemlouvá Trumpa, aby prodloužil ultimátum. Možná uspěje
včera
Co se stane, až vyprší ultimátum? Ani americká armáda nedokáže zničit íránskou infrastrukturu, varují experti
včera
Vláda volební období neustojí? Stropnický si posvítil na Babiše, nešetřil ani Macinku
včera
OBRAZEM: Takhle Zemi lidstvo ještě nevidělo. Mise Artemis II přepsala dějiny kosmonautiky
včera
Ministr zahraničí nemůže zakázat prezidentovi zastupovat zemi, řekl studentům Pavel
včera
Írán vyzval občany, aby chránili infrastrukturu vlastním tělem. Kolem elektráren tvoří lidské řetězy
včera
„Jsem vám k službám.“ Maďarskem otřásá nový skandál, Orbán nabízel Putinovi naprostou oddanost
Maďarskem otřásá skandál, který vrhá nové světlo na nadstandardní vztahy premiéra Viktora Orbána s Kremlem. Podle uniklého vládního přepisu říjnového telefonátu, o kterém informovala agentura Bloomberg, nabídl Orbán Vladimiru Putinovi svou naprostou oddanost. V rozhovoru z 17. října měl maďarský lídr doslova prohlásit: „Jsem vám k službám,“ a přirovnat svou roli k bajce o myši, která je připravena pomoci mocnému lvu.
Zdroj: Libor Novák