Japonsko ve čtvrtek odpoledne místního času zasáhlo silné zemětřesení o síle přes 7 stupňů, informovala agentura AP. K otřesům došlo podél jižního pobřeží, úřady vydaly varování před možnou vlnou tsunami.
Japonský meteorologický úřad uvedl, že zemětřesení o magnitudě 7,1 stupně mělo epicentrum u východního pobřeží jižního ostrova Kjúšú v hloubce asi 30 kilometrů. Varování před až metrovými vlnami tsunami bylo vydáno i pro ostrov Šikoku.
Pracovníci jaderných elektráren na obou ostrovech po známých zkušenostech z roku 2011 u zařízení ve Fukušimě pečlivě zkoumají, zdali nedošlo k poškození. Televize NHK podle AP informovala o škodách na letišti Miyazaki, kde se rozbila okna.
Japonsko se nachází na čtyřech tektonických deskách na západním okraji tichomořského Ohnivého kruhu. V zemi, kde žije asi 125 milionů lidí, zaznamenávají ročně kolem 1500 zemětřesení, což je zhruba 18 procent z celkového počtu na celém světě. Naprostá většina má mírnou intenzitu, ale i silné obvykle způsobují jen méně vážné škody vzhledem k přísným stavebním normám.
Letos však došlo k jednomu mimořádně smrtícímu zemětřesení na poloostrově Noto, které si na začátku ledna vyžádalo víc než 230 obětí na životech.
Související
Trump se postaral o trapas. Před japonskou premiérku vtipkoval o Pearl Harboru
Japonsko odhalilo, kdy nasadí rakety na ostrově u Tchaj-wanu
Japonsko , Zemětřesení , Vlny / tsunami
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Novinky k pardubickému případu. Policie zadržela první údajné pachatele
před 1 hodinou
Hrozí slovinský scénář? Zjistili jsme, jak to v Česku vypadá s pohonnými hmotami
před 2 hodinami
Dva miliony dolarů za plavbu? Írán údajně zpoplatnil průjezd Hormuzským průlivem
před 3 hodinami
Oligarchie, korupce, potlačování odpůrců. Macinka táhne Česko špatným směrem, podporou Orbána velebí kolaboraci a ruské praktiky
před 4 hodinami
„Budeme bojovat až do úplného vítězství.“ Írán odmítá jakoukoliv dohodu s USA
před 5 hodinami
Pákistán chce zprostředkovat rozhovory USA s Íránem. Hlavním vyjednavačem má být Vance
před 6 hodinami
Jeho díla chrání vlády i ničí skartovačky. Legendární umělec Banksy byl po 25 letech odmaskován
před 6 hodinami
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
před 7 hodinami
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
před 8 hodinami
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
před 9 hodinami
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
před 10 hodinami
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
před 11 hodinami
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
Podle informací, které získal deník The Washington Post, se ruské tajné služby pokoušejí drastickými metodami ovlivnit nadcházející dubnové volby v Maďarsku. Cílem operací je udržet u moci premiéra Viktora Orbána, který je pro Kreml klíčovým spojencem uvnitř NATO i Evropské unie. Ruská civilní rozvědka (SVR) totiž ve svých interních analýzách varuje, že Orbánova popularita v důsledku zhoršující se ekonomické situace prudce klesá a hrozí mu volební porážka.
Zdroj: Libor Novák