Javier Milei: Argentinský Trump je na dobré cestě stát se prezidentem

Pokud bude dnes zvolen populista Javier Milei, slibuje zrušení centrální banky, uvolnění zákonů o držení zbraní a legalizaci prodeje lidských orgánů. 

Krajně pravicový populista, přirovnávaný k Borisovi Johnsonovi a zabijácké panence Chucky, se nachází na pozici před všemi ostatními kandidáty na prezidenta druhé největší ekonomiky Jižní Ameriky. Argentina bude volit svého příštího vůdce v den, kdy země čelí rozhořčeným protestům proti establishmentu a ekonomickému chaosu.

Průzkumy provedené před volbami ukazují, že Javier Milei, charismatický politický outsider s divokými vlasy, který se proslavil televizními debatami o měnové politice a kontroverzními názory na sex, má výrazný náskok v prvním kole. Přesto je pravděpodobné, že bude třeba uspořádat druhé kolo v listopadu. Informuje deník The Guardian.

Přibližně 35,8 milionu registrovaných voličů bude kromě prezidenta a viceprezidenta rozhodovat o 130 z 257 členů dolní komory parlamentu a 24 senátorech - Senát (horní komora parlamentu) má 72 členů.

Argentinu sužuje hospodářská krize, vysoká inflace a zadlužení. Volby zatím pravděpodobně ovlivní již tak nestabilní argentinské trhy, vztahy s obchodními partnery, jako je Čína a Brazílie, a mohou také určit politický kurz této jihoamerické země, která je významným vývozcem obilí a má obrovské zásoby lithia a břidlicového plynu.

Průzkumy také naznačují, že šanci na úspěch mají zástupci tradičních stran - ministr hospodářství Sergio Massa, který zastupuje vládnoucí peronistický tábor, a bývalá ministryně vnitra a pravicová politička Patricia Bullrichová.

Podle většiny průzkumů má ekonom Milei největší šanci na vítězství. Slibuje řešení trojciferné inflace zrušením centrální banky a přechodem na dolary. Tento ekonom je silně kritický vůči politickým stranám a označuje je za kastu. Prosazuje omezenou roli státu v ekonomice, ale má konzervativní názory v jiných oblastech, například v otázce potratů.

Milei založil svoji stranu La Libertad Avanza a překvapil politické analytiky tím, že vyhrál primárky se 30% podporou. Na druhé straně, ministr hospodářství Massa slibuje ekonomickou stabilizaci, ale čelí kritice za nedostatečné řešení stávajících ekonomických problémů. Bývalý ministr Bullrich zase zdůrazňuje boj proti korupci, tvrdší postup proti kriminalitě a ambiciózní cíle pro vládu.

Na své závěrečné předvolební akci v Buenos Aires ve středu 53letý „anarchokapitalista“ promluvil k zaplněnému stadionu s kapacitou 15 000 lidí z pódia ozdobeného transparentem, který ho prohlašoval za „jediné řešení“ ekonomického neklidu Argentiny.

Podle průzkumů je pravděpodobné, že v prvním kole volby v neděli se žádný z kandidátů neprosadí. Kandidát by musel získat 45 procent hlasů nebo alespoň 40 procent s desetiprocentním náskokem před druhým.

Průzkumy ukazují, že Milei má kolem 35 procent a Massa kolem 30 procent. Druhé kolo se pravděpodobně uskuteční 19. listopadu. Kromě prezidenta se volí také část poslanců a senátorů.

I když Milei vede v průzkumech, v minulosti se tyto prognózy v Argentině ukázaly jako nepříliš spolehlivé. Konečné výsledky mohou překvapit.

Související

Více souvisejících

argentina Javier Milei

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Stadion Realu Madrid

Trnitá cesta k přestupu do Realu Madrid je u konce. Mbappé se podle médií upsal Bílému baletu

Několik posledních let se neustále spekulovalo o možném odchodu francouzského útočníka Kyliana Mbappého z Paris Saint Germain do Realu Madrid. Naposledy se o tom začalo zase mluvit minulý týden a nyní má být podle médií transfer prakticky domluven. Uskuteční se až po skončení právě probíhající sezóny 2023/24, kdy mu končí smlouva s aktuálním pařížským zaměstnavatelem a stane se tak volným hráčem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

Počasí: Meteorologové naznačili, kdy a jak ustane povodňová hrozba

Meteorologové v sobotu upřesnili platnou výstrahu před povodňovými jevy, nově se týká menší oblasti. Hladiny řek by navíc během víkendu měly klesnout pod úroveň prvního stupně povodňové aktivity. Varování před vydatnými srážkami už neplatí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy