Pokud bude dnes zvolen populista Javier Milei, slibuje zrušení centrální banky, uvolnění zákonů o držení zbraní a legalizaci prodeje lidských orgánů.
Krajně pravicový populista, přirovnávaný k Borisovi Johnsonovi a zabijácké panence Chucky, se nachází na pozici před všemi ostatními kandidáty na prezidenta druhé největší ekonomiky Jižní Ameriky. Argentina bude volit svého příštího vůdce v den, kdy země čelí rozhořčeným protestům proti establishmentu a ekonomickému chaosu.
Průzkumy provedené před volbami ukazují, že Javier Milei, charismatický politický outsider s divokými vlasy, který se proslavil televizními debatami o měnové politice a kontroverzními názory na sex, má výrazný náskok v prvním kole. Přesto je pravděpodobné, že bude třeba uspořádat druhé kolo v listopadu. Informuje deník The Guardian.
Přibližně 35,8 milionu registrovaných voličů bude kromě prezidenta a viceprezidenta rozhodovat o 130 z 257 členů dolní komory parlamentu a 24 senátorech - Senát (horní komora parlamentu) má 72 členů.
Argentinu sužuje hospodářská krize, vysoká inflace a zadlužení. Volby zatím pravděpodobně ovlivní již tak nestabilní argentinské trhy, vztahy s obchodními partnery, jako je Čína a Brazílie, a mohou také určit politický kurz této jihoamerické země, která je významným vývozcem obilí a má obrovské zásoby lithia a břidlicového plynu.
Průzkumy také naznačují, že šanci na úspěch mají zástupci tradičních stran - ministr hospodářství Sergio Massa, který zastupuje vládnoucí peronistický tábor, a bývalá ministryně vnitra a pravicová politička Patricia Bullrichová.
Podle většiny průzkumů má ekonom Milei největší šanci na vítězství. Slibuje řešení trojciferné inflace zrušením centrální banky a přechodem na dolary. Tento ekonom je silně kritický vůči politickým stranám a označuje je za kastu. Prosazuje omezenou roli státu v ekonomice, ale má konzervativní názory v jiných oblastech, například v otázce potratů.
Milei založil svoji stranu La Libertad Avanza a překvapil politické analytiky tím, že vyhrál primárky se 30% podporou. Na druhé straně, ministr hospodářství Massa slibuje ekonomickou stabilizaci, ale čelí kritice za nedostatečné řešení stávajících ekonomických problémů. Bývalý ministr Bullrich zase zdůrazňuje boj proti korupci, tvrdší postup proti kriminalitě a ambiciózní cíle pro vládu.
Na své závěrečné předvolební akci v Buenos Aires ve středu 53letý „anarchokapitalista“ promluvil k zaplněnému stadionu s kapacitou 15 000 lidí z pódia ozdobeného transparentem, který ho prohlašoval za „jediné řešení“ ekonomického neklidu Argentiny.
Podle průzkumů je pravděpodobné, že v prvním kole volby v neděli se žádný z kandidátů neprosadí. Kandidát by musel získat 45 procent hlasů nebo alespoň 40 procent s desetiprocentním náskokem před druhým.
Průzkumy ukazují, že Milei má kolem 35 procent a Massa kolem 30 procent. Druhé kolo se pravděpodobně uskuteční 19. listopadu. Kromě prezidenta se volí také část poslanců a senátorů.
I když Milei vede v průzkumech, v minulosti se tyto prognózy v Argentině ukázaly jako nepříliš spolehlivé. Konečné výsledky mohou překvapit.
Související
Guyana. Země, o které řada lidí nic neví, bude brzy jednou z nejdůležitějších na světě. A nebude sama
Trump hrozí Argentině seškrtáním pomoci, pokud Milei prohraje volby
Aktuálně se děje
včera
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
včera
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
včera
Nečekaná linka v případu ozbrojeného učitele. Nedávno se viděl s předními politiky
Aktualizováno včera
V Česku bylo historicky poprvé přes 41 stupňů. Rekord opět hlásí Doksany
včera
Cizinec napadl nezletilou v hradeckém parku. Dívce pomohli kolemjdoucí
včera
Česko by v NATO měl zastupovat hlavně premiér, míní Zůna
včera
Chuchelská bitka. Před 145 lety se v Praze poprali studenti
včera
Smog se rozšířil do dalších oblastí v Česku. Může za to přízemní ozon
včera
Tropy zpomalily pražské tramvaje. Místy jedou jen desítkou
včera
Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka
včera
ANO by suverénně vyhrálo sněmovní volby. Motoristé nadále balancují na hraně
včera
Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ
včera
V Kongu se již potvrdilo přes 1200 případů eboly. Přibývá ale i uzdravených
včera
Írán může přestat existovat, varoval Trump po dalším porušení příměří
včera
Přelomový krok britského krále. Karel III. jako první odhalil daňové přiznání
včera
Noční teplotní rekord nepadl. Příští noc bude zřejmě ještě teplejší
27. června 2026 21:58
Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou
27. června 2026 20:21
Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo
27. června 2026 19:04
Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek
27. června 2026 17:38
Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat
Po posledním červnovém víkendu, který právě probíhá, bude následovat první červencový. Bude delší o volný sváteční den v pondělí. Volno ale nebudou mít někteří zaměstnanci v obchodech. Další z tuzemských řetězců totiž oznámil, jak bude mít během červencových svátků otevřeno.
Zdroj: Jan Hrabě