Současná viceprezidentka Kamala Harrisová v úterý přijala nominaci Demokratické strany do prezidentských voleb poté, co ji stvrdilo víceméně symbolické hlasování delegátů na volebním stranickém sjezdu v Chicagu.
Harrisová přijala nominaci z asi sto mil vzdáleného Milwaukee, kde promluvila před svými příznivci. "Jsme poctěni, že můžeme být vašimi kandidáty," uvedla viceprezidentka, zatímco měla po boku vlastního viceprezidentského kandidáta Tima Walze.
"Tuhle kampaň pohánějí lidé. Společně vytyčíme novou cestu vpřed," prohlásila Harrisová podle deníku New York Post. "Uvidíme se za dva dny, Chicago," vzkázala ještě účastníkům stranického sjezdu.
Tam v úterý vystoupili manželé Obamovi. Exprezident Barack Obama podle BBC prohlásil, že Harrisová je na funkci hlavy státu připravena. "Je to člověk, který celý život bojoval za lidi, kteří musejí být vyslyšeni," zdůraznil.
Soupeřem Harrisové v listopadových volbách bude bývalý prezident Donald Trump. Tomu jde podle jeho předchůdce Obamy zejména o vlastní zájmy a pomoc sobě a bohatým přátelům. "Jsme připraveni na prezidentku Kamalu Harrisovou, ne na čtyři roky chaosu," konstatoval a obrátil se na demokraty, aby přispěli svým dílem práce k volebnímu úspěchu viceprezidentky.
Na shromáždění v Chicagu vystoupila a bývalá první dáma Michelle Obamová, pro kterou Harrisová představuje jednoho z "nejkvalifikovanějších a nejslušnějších uchazečů" o nejvyšší post v americké politice.
Původním kandidátem Demokratů pro letošní volby byl úřadující prezident Joe Biden, který se však kandidatury vzdal ve prospěch Harrisové poté, co čelil nátlaku od spolustraníků po špatném výkonu v červnové televizní debatě s Trumpem. Často se také řešila jeho zdravotní způsobilost.
Bidena v pondělí přivítali delegáti nominačního sjezdu Demokratické strany v Chicagu bouřlivým potleskem poté, co jej uvedla dcera Ashley. "Jste připraveni hlasovat pro svobodu? Jste připraveni hlasovat pro demokracii a pro Ameriku? Ptám se vás, jste připraveni zvolit Kamalu Harrisovou a Tima Walze?" obrátil se na delegáty.
Kandidující dvojici pak slíbil, že v kampani bude tím nejlepším dobrovolníkem. Nynější viceprezidentku v řeči podpořil opakovaně, například když vyzval Američany, aby do Bílého domu zvolili "prokurátorku místo odsouzeného zločince".
Související
Kamala Harris zvažuje kandidaturu na prezidenta v roce 2028
"Měli jsme šanci." Clooney nelituje sloupku proti Bidenovi, ale připustil chybu
Kamala Harrisová , prezidentské volby USA 2024 , USA (Spojené státy americké) , Barack Obama , Michelle Obamová , Tim Walz , Demokratická strana (USA)
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
před 1 hodinou
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
před 2 hodinami
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
před 2 hodinami
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
před 3 hodinami
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
před 4 hodinami
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
před 5 hodinami
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
před 5 hodinami
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
před 6 hodinami
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
před 7 hodinami
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
před 8 hodinami
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
před 8 hodinami
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
před 9 hodinami
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
včera
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
včera
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
včera
Zuckerbergova jachta odmítla pomoci plavidlu v nouzi
Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg se ocitl pod palbou kritiky kvůli incidentu u břehů aljašského jihovýchodu, kde posádka jeho luxusní jachty údajně odmítla pomoci malé lodi v nouzi. K události došlo v mořské úžině mezi městy Petersburg a Juneau, kde malému člunu došlo palivo a jeho posádka se dostala do nesnází.
Zdroj: Libor Novák