Kanadská vláda začne od 1. března na všech svých zařízeních blokovat sociální síť TikTok, kterou vyvíjí čínská společnost ByteDance. Podle listu National Post se vláda obává úniku dat, který by mohl zvýšit zranitelnost vůči kybernetickým útokům. Vláda se také zabývá možným čínským vměšováním do kanadských voleb v letech 2019 a 2021, což Peking odmítá.
"Aplikace TikTok bude automaticky odstraněna a zablokována pro používání na všech mobilních zařízeních vydaných vládou...aby byla zajištěna bezpečnost a ochrana vládních informačních systémů a sítí," napsali v oznámení zaměstnancům státní agentury Global Affairs Canada zástupci vlády pro informace a bezpečnost. Vláda podle National Post nařízení oznámí v úterý.
TikTok podle agentury Reuters v reakci na zprávu uvedl, že kanadská vláda společnost kvůli obavám nekontaktovala. Její rozhodnutí zablokovat síť na vládních zařízeních označil za "zklamání".
Společnost ByteDance již několikrát uvedla, že data kanadských uživatelů jsou bezpečně uložená ve Spojených státech a Singapuru a čínské vládě se nikdy do rukou nedostanou. Uznala ale také, že k americkým datům se prostřednictvím určitých kanálů mohou zaměstnanci společnosti v Číně dostat, což se už několikrát stalo.
Vyšetřováním bezpečnosti dat na serverech TikToku se zabývá i Evropská komise, která minulý týden svým zaměstnancům zakázala síť na služebních zařízeních používat, i Spojené státy, kde bylo obdobné nařízení přijato na konci minulého roku.
Výkonný ředitel TikToku Shou Zi Chew bude 23. března vypovídat před výborem pro energetiku a obchod americké Sněmovny reprezentantů. Kongresmany bude zajímat dopad TikToku na mladé uživatele, jeho vztah k čínské komunistické straně a zacházení s daty uživatelů.
Související
Ulice zejí prázdnotou. Kanaďané kvůli Trumpovi masivně bojkotují americké obchody a služby
Kanada požaduje, aby se bývalý princ Andrew nemohl stát králem
Aktuálně se děje
včera
StarDance hlásí návrat tanečnice, která doprovázela Zárubu
včera
Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu
včera
Speed Marathon je tady. Policie odhalila, kde bude zítra měřit
Aktualizováno včera
Havlíček už nebude ministrem průmyslu. Chystá se zajímavá změna
včera
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
včera
Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj
včera
Výhled počasí na měsíc. Nejtepleji má být kolem květnových svátků
včera
Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem
včera
Statisícové škody, případů přibývá. Policie varovala před zločiny na internetu
včera
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
včera
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
včera
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
včera
Babiš usměrnil Turka. Motorista chtěl mluvit do účasti prezidenta na summitu NATO
včera
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
včera
Pokus o vraždu v plzeňské věznici. Případ řeší kriminálka
včera
Vance mluví o pokroku v jednáních s Íránem, obvinil ho ale z ekonomického terorismu
včera
Babiš nechápe, proč by prezident měl být členem delegace na summitu NATO
13. dubna 2026 22:03
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
13. dubna 2026 20:19
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
13. dubna 2026 19:34
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
Premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání vlády informoval o dalších krocích jeho kabinetu k zachování konkurenceschopnosti českého a evropského průmyslu. Babiš se rozhodl napsat dopis do Bruselu. Vláda zároveň schválila návrh novel zákonů o cestovních dokladech a o občanských průkazech nebo novelu nařízení vlády o stanovení částek životního minima a existenčního minima.
Zdroj: Jan Hrabě