Kampaň Roberta F. Kennedyho Jr., která se odehrála mimo hlavní politické strany, skončila, avšak stále podle BBC přetrvává otázka, zda jeho podpora pocházela především od voličů, kteří by jinak volili republikány nebo demokraty.
Robert F. Kennedy Jr. zaznamenal pokles své popularity při kampani, přičemž aktuální průměr jeho podpory podle webu RealClearPolitics činí pouze 5 %, což je nižší než před několika měsíci, kdy byl oblíbenější mezi mladými lidmi. V případě vyrovnané volby v listopadu by však jeho voliči mohli ovlivnit výsledky mezi Donaldu Trumpem a Kamalou Harrisovou. Píše BBC.
Podle odborníků je pokles Kennedyho podpory částečně důsledkem obnoveného nadšení demokratů pro jejich novou kandidátku Kamalu Harrisovou. Jak uvedl Merrill Matthews z Institutu pro politické inovace, "Když to bylo Biden versus Trump, lidé hledali třetí možnost. Ale s příchodem Kamala Harris a získáním demokratické nominace se to změnilo."
Průzkumy veřejného mínění, které odrážejí nezávislé kandidáty a kandidáty třetích stran – včetně Jill Steinové ze Strany zelených a levicového aktivisty Cornela Westa – nebyly jednoznačné ohledně toho, odkud podpora Kennedyho pochází.
V některých případech ukazují průzkumy na republikány, v jiných na demokraty a téměř v každém takovém průzkumu jsou velmi tenké hranice.
Pozorovatelé se domnívají, že vzestup Kamaly Harrisové mohl přitáhnout část liberální podpory Roberta F. Kennedyho Jr. zpět k Demokratické straně. Podle odborníka Merrilla Matthewse, pozastavení Kennedyho kampaně by mohlo mírně pomoci Donaldu Trumpovi, avšak nepravděpodobně ve velkém rozsahu, protože Kennedyho popularita v průzkumech klesala. Kennedy plánuje stáhnout své jméno z voleb v klíčových swingových státech, kde by jeho přítomnost mohla poškodit Trumpovu kampaň. I když je součástí významné demokratické rodiny, Kennedy se většinu své kampaně soustředil na kritiku demokratického establishmentu, což vedlo k tomu, že ho někteří považují za „spoiler“ s tajnou agendou Maga, jak podle BBC ukázala demonstrace na sbírce peněz v Michiganu.
Rozhodnutí Roberta F. Kennedyho Jr. podpořit Trumpa může potvrdit obvinění jeho kritiků, že jeho voliči se rozdělí mezi Trumpa a volbu neúčasti. „Někteří z jeho voličů budou volit Trumpa, zatímco jiní se nezúčastní,“ uvedla Melissa Smithová, autorka knihy o třetích stranách. Kampaň Kennedyho, která se potýkala s finančními problémy, mohla mít větší dopad na volební boj, kdyby pokračovala nebo naopak předčasně skončila.
Zatímco Trumpova kampaň vidí v Kennedyho podporovatelích potenciální výhodu, existuje i riziko, že Kennedyho kontroverzní názory na očkování a konspirační teorie poskytnou demokratům materiál pro politické útoky.
Kampaň Kamaly Harrisové naopak nereagovala konkrétně na Kennedyho, ale předsedkyně její kampaně Jen O'Malley Dillon zdůraznila, že jejich nabídka je alternativou pro voliče unavené Trumpem.
Související
Měli jsme Bidena k odstoupení přesvědčit dřív, svěřila se Harrisová
Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
prezidentské volby USA 2024 , Robert F. Kennedy jr , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
před 1 hodinou
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
před 2 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
před 3 hodinami
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
před 4 hodinami
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
před 4 hodinami
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
před 5 hodinami
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
před 7 hodinami
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
včera
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
včera
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
včera
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
včera
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
včera
Policisté hledají výtržníka. Odjíždějícímu autobusu pražské MHD rozbil dveře
včera
Zemřel Oskar Petr, autor legendárních hitů Lucie či Davida Kollera
včera
Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu
včera
Letní počasí dorazí už o víkendu. Meteorologové řekli, co není vyloučeno
včera
Evropský parlament se postavil proti Orbánovu muži. Maďarského eurokomisaře vyzval k rezignaci
včera
Von der Leyenová: Rusové mají pocit, že se opět nacházejí za železnou oponou. Tentokrát je digitální
včera
Ceny ropy po oznámení o blokádě přístavů prudce vzrostly
včera
Nový rozsudek v Cimického kauze. Psychiatr má skončit za mřížemi
Padlo nové rozhodnutí v kauze psychiatra Jana Cimického. Obvodní soud pro Prahu 8 jej ve středu znovu uznal vinným ve všech bodech obžaloby. Cimický dostal trest pět let odnětí svobody a také zákaz lékařské činnosti na dobu deseti let.
Zdroj: Jan Hrabě