Klimatickým aktivistům se protest vymkl z rukou. Ve slavné fontáně znehodnotili 300 tisíc litrů vody

Klimatičtí aktivisté z italské skupiny Poslední generace chtěli upozornit na potřebu řešit klimatickou krizi. Nalili proto černou tekutinu vyrobenou ze zředěného rostlinného uhlí do slavné Fontány di Trevi v Římě. Starosta ale později poukázal na to, že z kašny je nyní třeba vypustit až 300 000 litrů vody, uvedla média.

Ekologická skupina Poslední generace uvedla, že černá tekutina použitá při protestu fontánu nepoškodila. Římský starosta Roberto Gualtieri ale podotkl, že čištění Fontány di Trevi v historickém centru Říma by "stálo čas, úsilí a vodu, protože tato fontána funguje na principu recirkulace vody". "Teď ji musíme vyprázdnit a vylít 300 000 litrů vody," dodal.

Italská skupina asi deseti lidí stála přímo u fontány a držela transparent s nápisem "Nebudeme platit za fosilní paliva". Byla to narážka na kampaň za zastavení investování veřejných peněz a dotací do fosilních paliv. Podle hnutí Poslední generace jsou fosilní paliva zodpovědná za emise skleníkových plynů, které způsobují klimatickou krizi.

"Naše země umírá," skandovali mezi urážkami turistů a kolemjdoucích. Demonstranti také poukazovali na záplavy a sesuvy půdy v regionu Emilia Romagna v severní Itálii, které si vyžádaly 14 životů a podle vědců byly způsobeny klimatickými změnami. Následně proti nim zasáhla policie, vytáhla aktivisty z fontány a odvedla je pryč.

Aktivisté z hnutí Poslední generace jsou známí tím, že muzeích háží polévku, koláč, bramborovou kaši nebo barvu na historické a kulturní památky či umělecká díla.

Související

Více souvisejících

Itálie Řím (město)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy