Návrh opozičního hnutí ANO na růst rodičovského příspěvku o třetinu dnes poslanci neprojednali. Návrh programu mimořádné schůze svolané z opozičního podnětu i k dalším sociálním záležitostem Sněmovna koaliční většinou zamítla.
Hlasování předcházela zhruba 2,5hodinová debata, v níž se opoziční poslanci střetli s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) kvůli pomoci lidem ze zvládáním zdražování, řešení zatížení úřadů práce a zpožďování výplaty dávek i kvůli plánovanému zvýšení maximálních cen za sociální služby.
Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová po hlasování uvedla, že koalice poslala rodinám a sociálně potřebným lidem vzkaz, že o jejich problémech nebude v dolní komoře diskutovat. "Jste prostě asociální vláda, která myslí jenom na sebe, nemyslí na naše potřebné občany," přidal se lídr opozičního klubu SPD Tomio Okamura.
Jurečka ve svém vystoupení zdůraznil, že pomoc lidem musí být cílená, v případě plošné pomoci by inflace rostla. K rodičovské ministr obecně uvedl, že lidovci v kabinetu nedopustí úspory na rodinách s dětmi. Zkrácení a snížení příspěvku doporučuje kvůli zvládnutí vysokých schodků rozpočtu a zadlužení Národní rozpočtová rada vlády.
Hnutí ANO prosazuje růst celkové částky příspěvku z 300.000 korun na 400.000 korun. Rodiny s malými dětmi jsou kvůli zdražování velmi ohrožené, hájil návrh Aleš Juchelka (ANO). "Jsme svědky toho, že vláda nedokáže zkrotit inflaci. Je potřeba začít řešit i mladé rodiny s dětmi," poznamenal. Koaliční vláda Petra Fialy (ODS) návrh už dříve odmítla kvůli zásadním rozpočtovým dopadům. Juchelka je odhadl na deset miliard korun. Podle Okamury se vládní koalice staví k opozičním návrhům záporně a sama nenavrhuje nic. "Miliony lidí jste uvedli do obrovských problémů," prohlásil.
Na úřadech práce chybí podle Juchelky asi 400 pracovníků a agenda je tak rozsáhlá, že začínají kolabovat. Jurečka poznamenal, že ho pozdní výplaty některých sociálních dávek "štvou". Upozornil ale na to, že zpoždění se týká asi dvou procent klientů, někdy i z jejich viny. Za stav úřadů práce vinil někdejší kabinet Andreje Babiše (ANO). "Nás doběhlo to, co se v minulosti zanedbalo a neřešilo," řekl ministr. Schillerová vzkázala Jurečkovi, že vymlouvání na Babišovu vládu není lidem nic platné.
V případě zvýšení maximálních cen v úhradové vyhlášce se Juchelka pozastavil nad zdražením hodiny terénních sociálních služeb z až 135 korun na nejvýše 155 korun. Podle něho by byl růst částky možný jen za podmínky zvýšení příspěvků na péči, které dostávají lidé se zdravotním postižením. Podle Jurečky je úhradová vyhláška spojená s kvalitou služeb. Poukázal také například na růst penzí v letošním roce a na to, že maximální sazba se nemá zvyšovat při péči nad 80 hodin měsíčně.
Související
Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Problém by měl jeden z jeho partnerů
Rakušan to definitivně vzdal. Místopředsedkyní Sněmovny se má stát Urbanová
Poslanecká sněmovna , rodičovský příspěvek , Marian Jurečka (KDU-ČSL)
Aktuálně se děje
před 4 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 4 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
včera
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
včera
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
včera
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
včera
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
včera
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
včera
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
včera
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
včera
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
Parlamentní volby v Maďarsku, které jsou naplánovány na dnešní den, představují v pořadí desáté hlasování o složení zákonodárného sboru od pádu komunismu v roce 1990. Občané budou v tomto termínu rozhodovat o obsazení celkem 199 poslaneckých křesel. Současná politická garnitura v čele s premiérem Viktorem Orbánem, jehož strana Fidesz v koalici s KDNP dominuje maďarské scéně nepřetržitě od roku 2010, se pokusí obhájit svůj mandát v atmosféře výrazných společenských změn. Během uplynulého funkčního období došlo mimo jiné k obměně na postu hlavy státu, kdy po rezignaci Katalin Novákové v únoru 2024 nastoupil do úřadu Tamás Sulyok.
Zdroj: Libor Novák