Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Marian Jurečka

Jak přilepšit důchodcům? Jurečka přišel s novým návrhem

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes oznámil nové opatření, které se týká seniorů, kteří i v důchodu pokračují v práci. Namísto mírného trvalého zvyšování penze by se jim měly nově začít odpouštět sociální odvody. Toto opatření, které bude součástí důchodové reformy, má shodu v rámci koalice.
Marian Jurečka

Jak se změní sociální dávky? Jurečka představil plán platný od července

Zvýšení příspěvků na péči by nemělo být prováděno jednotně. Navýšení u tří vyšších dávek pro děti a dospělé by mělo být rozsahem zhruba od 11 do 40 procent. Největší nárůst by měl nastat u podpory pro osoby s nejvyšším příspěvkem poskytovaným v domácím prostředí. Nejnižší ze čtyř dávek by neměla být upravována. 
Koruna, anebo euro? Češi stále váhají. Původní zpráva

Volíš euro, anebo korunu? Česko hledá odpověď už moc dlouho

Ať už jste, pro někoho možná starými pojmy řečeno, nazýváni příznivci politické pravice nebo levice, v problematice přijetí jednotné evropské měny, tedy eura, je to úplně jedno. Zjednodušeně řečeno: I když snad většina politiků, kteří nakonec musí o euru v ČR rozhodnout, tvrdí, že jsme ryze otevřenou exportní zemí, tudíž zemí závislou na vývozu, o euru zatím většina z nich neuvažuje. Koruna je prý lepší. Přestože ti, o kterých se mluvilo v předchozí větě, tedy exportéři, o přijetí eura marně mluví už pěkně dlouho.
Marian Jurečka

Jurečka pokračuje v čele lidovců i ministerstva. Jistotu má do října

Lidovci v pátek podrželi svého předsedu Mariana Jurečku (KDU-ČSL) v čele strany i ve funkci ministra práce a sociálních věcí. Ve hře bylo také dřívější konání stranického sjezdu, ale i ten se nakonec uskuteční v původním říjnovém termínu. Jurečka se dostal pod tlak zejména kvůli večírku na ministerstvu během tragické prosincové střelby na Filozofické fakultě UK. 
Marian Jurečka

"Nikoho jsme nepoškodili." Jurečka uvítal nález ÚS k valorizaci důchodů

Ústavní soud dnes svým nálezem potvrdil, že úprava valorizačního mechanismu, ke které vláda v loňském roce přistoupila, byla v souladu s ústavním pořádkem. Došlo tak k zamítnutí návrhu hnutí ANO na zrušení této valorizační novely. MPSV rozhodnutí Ústavního soudu vítá. Potvrdilo se, že vláda byla v krizové situaci rozpočtově odpovědná a jednala v zájmu budoucích generací i mezigenerační solidarity. Odůvodnění verdiktu nyní MPSV podrobně prostuduje.
Marian Jurečka

Jurečka zůstává ve vládě i ve vedení lidovců, rozhodl výbor

Celostátní výbor KDU-ČSL večer v tajném hlasování vyjádřil podporu Marianu Jurečkovi jako předsedovi strany a ministru s ohledem na jeho dosavadní pracovní výsledky. Hlasování reagovalo na kritiku Jurečkova rozhodnutí nezrušit vánoční večírek ministerstva práce a sociálních věcí po tragické střelbě na Univerzitě Karlově.
Andrej Babiš

Jurečka vytrvale lhal, odvolejte ho, vyzval Babiš Fialu. Lidovci dnes budou jednat

K výzvám ke konci ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ve Fialově vládě už se připojil i nejsilnější opoziční politik Andrej Babiš (ANO). Premiér Petr Fiala (ODS) by podle něj měl Jurečku odvolat. Lidovci se v úterý kvůli kauze kolem večírku během střelby na FF UK sejdou, stranický šéf nemá v plánu navrhovat své odvolání z funkce. 
Marian Jurečka

Jurečka uznal chybu, která se stala v den tragické střelby na FF UK

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uznal chybu, která se stala v den tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Vánoční večírek v budově úřadu měl být rozpuštěn dříve, připouští předseda vládních lidovců. Rozhodl se proto omluvit. 
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Příspěvek na péči se zvýší od července. Do budoucna by ho navyšovala vláda

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje koncepci navyšování příspěvku na péči. Nová úprava by měla umožnit, aby byl příspěvek při splnění konkrétních podmínek navyšován vládním nařízením, nikoliv změnou zákona. K navýšení by došlo v případě, kdy inflace vzroste o 5 procent za období, kdy došlo k navýšení příspěvku naposledy. Konkrétní částku by pak určila vláda.
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 46 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy