rodičovský příspěvek

Ministerstvo práce

Říká se, že je to základ státu. Ministerstvo chystá novou strategii rodinné politiky

Ministerstvo práce připravuje novou strategii rodinné politiky s opatřeními do roku 2030. Resort pod vedením lidovců se v ní chce zaměřit na ocenění rodin, podporu jejich stability a vztahů, finanční zajištění i dosažení "demografické stability". Připravované cíle představili dnes na tiskové konferenci ministr práce Marian Jurečka, jeho náměstkyně Šárka Jelínková a vrchní ředitelka sekce rodinné politiky Zdislava Odstrčilová (všichni KDU-ČSL). 
Olga Richterová (Piráti)

V koalici se rýsuje shoda na zvýšení rodičovské, naznačila Richterová

Většina koaličních stran je pro navýšení rodičovské. Jak by se celková částka mohla upravit a odkdy, není zatím jasné. Novinářům to dnes řekla místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti). Piráti prosazují nejen zvednutí dávky, ale i pravidelnou valorizaci. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci po jednání kabinetu řekl, že návrh růstu rodičovského příspěvku předloží. 
Starostové a nezávislí (STAN)

STAN podporuje zvýšení rodičovského příspěvku na 350.000 korun

Vládní hnutí STAN je pro zvýšení celkové částky základního rodičovského příspěvku o 50.000 korun na 350.000 korun. Sdělilo to v dnešní tiskové zprávě. Roční rozpočtové náklady by činily podle odhadu hnutí pět miliard korun navíc. Sněmovna odmítla naposledy minulý týden projednat předlohu opozičního hnutí ANO na razantnější růst rodičovské o třetinu na 400.000 korun.
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Vzroste rodičovská na 400 tisíc? Poslanci budou jednat v březnu o zvýšení

K návrhu opozičního hnutí ANO na zvýšení rodičovského příspěvku o třetinu se poslanci mimořádně sejdou ve středu 8. března odpoledne. Schůzi dnes svolala z podnětu poslanců hnutí předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), informoval ČTK její mluvčí Martin Churavý. Opozice se snažila prosadit růst rodičovské už loni, ale neuspěla.
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Zvýšení rodičovské o 100.000 korun? Rodiny jsou podle ANO v ohrožení

Rodiny s malými dětmi jsou kvůli zdražování velmi ohrožené, hájil dnes ve Sněmovně Aleš Juchelka (ANO) návrh hnutí na zvýšení rodičovského příspěvku o třetinu. V úvodním vystoupení k návrhu programu mimořádné schůze svolané z opozičního podnětu k sociálním záležitostem také poukazoval na kritickou situaci na úřadech práce, které vyplácejí některé sociální dávky. Očekává se, že dolní komora návrh programu koaliční většinou zamítne a schůze se neuskuteční.
Ilustrační fotografie. Komentář

Češi stále více spoléhají na někoho jiného než na sebe. Nemusí se to vyplatit

I dávní moudří vladaři dobře věděli, že když chtějí vědět to, co si lidi skutečně myslí, musí mezi „lid“. No a tady se člověk dozví opravdu nejrůznější věci. Třeba, že prý vláda málo dělá pro lidi, nepomáhá včas nebo dostatečně. Co na tom, že se pravidelně objevují seriózní studie, které ukazují spíše na to, že stát možná dělá víc, než by měl. Pak si můžeme myslet, že jsme lenivější než kdykoliv předtím, místo sebe se spoléháme na stát a podle často lákavých, nicméně šílených slibů se rozhodujeme, když máme rozhodovat o své budoucnosti spíše špatně než dobře. Stále víc totiž naskakujeme na sliby, že nebudeme nic dělat, ale budeme dostávat za to nicnedělání peníze. 
Ilustrační fotografie.

Piráti chtějí jednat o růstu rodičovské o 75 000 korun, ANO navrhuje více

O zvýšení rodičovské chtějí v koalici znovu kvůli zdražování jednat Piráti. Inflaci by podle nich dorovnal růst o 75.000 korun. Výdaje by se případně mohly pokrýt z vyššího zdanění těžby nerostů. Na tiskové konferenci ve Sněmovně to dnes řekla poslankyně Pirátů a místopředsedkyně dolní komory Olga Richterová.
Marian Jurečka

Rodičovskou a přídavky bude možné vyřídit digitálně, uvedl Jurečka

Ministerstvo práce chystá digitalizaci vyřizování dávek. Od srpna by mělo být možné na dálku elektronicky vyřizovat rodičovskou, od září pak přídavky na děti. Novinářům to dnes ve Sněmovně řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj se v červenci zjednoduší získání příspěvku na bydlení.
Marian Jurečka

Jurečka chce v dohledné době jednat v koalici o navýšení rodičovského příspěvku

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce v dohledné době jednat v koalici o navýšení rodičovského příspěvku a o způsobu jeho valorizace. Sdělil to na dnešní tiskové konferenci poté, co Sněmovna schválila novelu o státní sociální podpoře a pomoci v hmotné nouzi. Míru navýšení nechtěl na dotaz ČTK předjímat.
Hnutí ANO

ANO a SPD navrhují zvýšit rodičovský příspěvek až na 400 tisíc

Opoziční ANO a SPD navrhly zvýšení celkové částky rodičovského příspěvku a jeho pravidelnou valorizaci. Pozměňovací návrhy chtějí prosadit do vládní novely, která zejména zjednodušuje pravidla u příspěvku na bydlení. Předloha je ve Sněmovně po dnešním druhém čtení před závěrečným schvalováním. Uskuteční se zřejmě na příští schůzi.
Vláda ČR.

Vláda se chystá představit kroky pomoci především rodičům a samoživitelům

Vláda se chystá představit kroky pomoci především rodičům a samoživitelům, kterým se v poslední době v důsledku růstu cen výrazně zvýšily životní náklady. Další pomoc by měla směřovat například i zdravotně postiženým. Na dnešním sjezdu KDU-ČSL v Ostravě to řekl vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Ten dnes obhájil funkci předsedy strany.
Ivan Bartoš (Piráti)

Koalice se zatím nedohodla na růstu rodičovského příspěvku

Koalice se podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) zatím nedohodla na růstu rodičovského příspěvku. Dál debatuje o řadě opatření, která by měla reagovat na růst cen, různé varianty dnes projedná vláda, řekl novinářům Bartoš při příchodu na zasedání do Strakovy akademie. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nechtěl být konkrétní, jednotlivé kroky chce oznámit až ve chvíli, kdy je vláda schválí.
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie

Sněmovna podpořila příspěvek 6000 korun pro osamělé rodiče

Sněmovna dnes dala šanci návrhu opozičního hnutí STAN na poskytnutí jednorázového příspěvku 6000 korun samoživitelkám a samoživitelům. Částku by podle předlohy, kterou nyní posoudí sociální výbor, dostali také rodiče malých dětí s rodičovským příspěvkem. Vláda ANO a ČSSD se k návrhu postavila už loni v říjnu záporně, vznesla mnoho připomínek. Předseda Starostů Vít Rakušan i v souvislosti tím ohlásil, že je před dokončením pozměňovací návrh.
Jana Maláčová (ČSSD)

Vláda má v pondělí řešit zvýšení přídavků na děti. Koalice se přiblížila dohodě, tvrdí Maláčová

Návrh na zvýšení přídavků na děti by měla v pondělí projednávat vláda. Vládní koalice se přiblížila k dohodě na podobě úpravy dávky. ČTK to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Jak kompromis vypadá, nechtěla přiblížit. Vládní strany se dosud nemohly shodnout na tom, kolik dětí by mělo dávku dostávat. Dohoda naopak byla na zvýšení částek o 26 procent od ledna.
Starostové a nezávislí (STAN)

STAN navrhl příspěvek osamělým rodičům a rodičům s rodičovskou

Poslanci opozičního hnutí STAN navrhli, aby stát poskytl jednorázový příspěvek 6000 korun samoživitelkám a samoživitelům. Podle předkladatelů návrhu zákona patří osamělí rodiče ke skupinám lidí, které byly nejvíce postiženy propadem příjmů při koronavirové krizi. Částku by podle předlohy dostali také rodiče malých dětí s rodičovským příspěvkem. Dopady na rozpočet odhadli poslanci Starostů nejvýše na tři miliardy korun.

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Aktualizováno před 36 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

Ľudovít Ódor

Politická krize na Slovensku: Hrozí, že důvěru nezíská ani úřednická vláda. Ficův SMER získává na popularitě

Politická krize na Slovensku pokračuje. Úřednická vláda Ľudovíta Ódora podle posledních informací zřejmě nezíská důvěru. Volby se ale mají konat v září. Na popularitě získávají opoziční strany v čele s bývalými premiéry Robertem Ficem a Petrem Pellegrinim. Slovensko zaznamenává nestabilní politickou situaci už od loňského prosince, kdy podal demisi své vlády Eduard Heger.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Varšava

EU versus Polsko: Problém s mocným zákonem o potírání ruského vlivu míří k soudu

Evropská komise učiní první krok v soudním řízení proti Polsku kvůli jeho zákonu o nepatřičném ruském vlivu, který by podle kritiků mohl vést k zákazu výkonu veřejných funkcí opozičních politiků, oznámila dnes agentura Reuters. Formální výzva bude odeslána ve čtvrtek s tím, že Varšavě tím dnem začne běžet dvouměsíční lhůta pro zjednání nápravy. Ještě nedávno byla Polsku vyměřována sankce jednoho milionu eur denně. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Česká národní banka

Pravidla pro hypotéky zmírňují. Pořídit si nemovitost ale pořád nebude jednoduché

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se rádo v tuzemských končinách. Když se v Česku rozjela inflace k hodnotám, které, vsadím se, nezažila stávající většina obyvatel země, jedno „dobro“ z onoho přísloví na úvod, se objevilo. A totiž, že se zastavil prudký růst cen nemovitostí. A nyní přichází (možná) další „dobro“. Domácí finanční regulátor ‒ Česká národní banka (ČNB) oznámila, že od července zmírní podmínky pro poskytování hypoték. Její Bankovní rada totiž rozhodla, že už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI).  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kosovo

Kosovo si klade podmínky ke konání nových voleb. Ty nedávné způsobily krvavé nepokoje

Kosovo je otevřeno možnosti nových voleb. Podle kosovské ministryně zahraničí Doniky Gervalla-Schwarzové je ale potřeba pro otevření voleb podniknout určité kroky, citovala agentura Reuters. NATO kvůli nepokojům muselo posílit svou vojenskou přítomnost, do Kosova zamířilo 700 nových vojáků zejména z Turecka. Doplní kontingent o čtyřech tisících mužích. 

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Patrik Tušl

Soud s Tušlem byl odročen. Na místo se dostavila „smetánka“ dezinformační scény v čele s Peterkovou a Zítkem

Patrik Tušl čelí další obžalobě, tentokrát z nebezpečného pronásledování, je stíhán také kvůli výtržnictví. „Pokračuje soud v případu Patrika Tušla, který je obžalovaný kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Kubka. K soudu dorazili i jeho příznivci,“ informoval server iRozhlas.cz prostřednictvím twitteru. Podle fotografií ze soudní síně Obvodního soudu pro Prahu 8 se spolu s veřejností a ostatními podporovateli na místo dostavila Jana Peterková, odsouzená minulý týden.

před 6 hodinami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023)

Katastrofální dopady zničené přehrady Ukrajinu změní navždy. Pole se změní v poušť, černomořská fauna vymře

Zničení přehrady a vodní elektrárny na Ukrajině bude zřejmě mít katastrofální důsledky pro tamní ekosystém. Podle úřadů může zničení elektrárny vysušit bohatou zemědělskou oblast jižní části Ukrajiny, vyplavit znečišťující látky do vodních toků a převrátit ekosystémy, které se vyvinuly kolem masivní nádrže. Podle expertů potrvá roky, než se ukáže, jak rozsáhlý bude dopad těchto změn. 

před 7 hodinami

Prezident Pavel nakonec na známkách je. V prodeji jsou od dnešního dne

Od středy si zájemci mohou koupit poštovní známky s nynějším prezidentem Petrem Pavlem, který se ujal úřadu v březnu letošního roku a zprvu se vzniku známek se svou podobiznou bránil. Prezidentské známky mají nominální hodnotu 23 Kč zastoupenou písmenem B. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy