V koalici se rýsuje shoda na zvýšení rodičovské, naznačila Richterová

Většina koaličních stran je pro navýšení rodičovské. Jak by se celková částka mohla upravit a odkdy, není zatím jasné. Novinářům to dnes řekla místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti). Piráti prosazují nejen zvednutí dávky, ale i pravidelnou valorizaci. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci po jednání kabinetu řekl, že návrh růstu rodičovského příspěvku předloží. 

Dodal, že na něm ale musí být v koalici shoda a musí být "v kontextu" plánovaných kroků k ozdravení rozpočtů. Národní rozpočtová rada (NRR) a Národní ekonomická rada vlády (NERV) před dalším navyšováním výdajů varují.

"Jasně jsem řekl, že předložím návrh jak upravit a do budoucna zvýšit rodičovský příspěvek. Řekl jsem, že musí na tom být koaliční shoda. Chci, aby ta shoda byla v nejbližší době. Zároveň musí proběhnout v kontextu návrhů, kterými chceme dát jasný harmonogram jak stabilizovat rozpočet a deficit jak na straně výdajů, tak příjmů," uvedl Jurečka. Termín navýšení podle něj zatím není jasný. "Za sebe bych byl rád, aby to bylo co nejdříve," uvedl Jurečka. Lídři koalice budou návrhy projednávat příští týden.

Podle Richterové se většina koaličních stran shoduje na přidání o 50.000 korun na 350.000 korun. Piráti navrhují rovnou navázat rodičovský příspěvek na průměrnou mzdu. Celková dávka by podle nich měla odpovídat jejímu devíti-, deseti- či jedenáctinásobku. Nyní by se tak podle návrhu zvedla z 300.000 korun na zhruba 340.000 korun, 378.000 korun či 416.000 korun. Odpovídá to navýšení o 14, 26 či 39 procent. Pro výpočet by se zvolil průměrný výdělek, který se vyplácel dva roky před narozením dítěte. Rodičům, kteří by dávku v době zvýšení už pobírali, by se nevyčerpaná částka upravila o dané procento.

Podle místopředsedy vládní ODS Martina Kupky koalice o případném navýšení rodičovské diskutuje. "Musíme ho (zvýšení rodičovské) dát dohromady se všemi dalšími požadavky a doporučeními NERV, abychom se ve výsledku dokázali shodnout a vysvětlit veřejnosti soubor kroků, které budou přínosné, únosné a zároveň zajistí odpovědné hospodaření státu s menším schodkem. Míříme k tomu, abychom dokázali zpomalit inflaci. Větší schodek znamená další komplikace a povzbuzení inflace," podotkl Kupka.

Loni stát na rodičovských příspěvcích vyplatil přes 33 miliard korun. Podle Richterové přidání o 10.000 korun představuje zhruba miliardu korun. Pokud by rodičovská rostla o 50.000 korun, stálo by to ročně tedy asi pět miliard korun navíc.

Navýšení dávky by bylo na dluh. NRR varuje před zaváděním dalších valorizací, navyšováním výdajů a prohlubováním deficitů. NERV doporučuje rodičovskou zkrátit. Poukazuje na to, že Česko má ve srovnání s ostatními státy dobu rodičovského volna dlouhou. Radí výrazně zvýšit dostupnost školek a jeslí.

Podle Richterové je posílení kapacit školek či dětských skupin nutné. Rodiče malých dětí budou moci nastoupit do práce, stát získá peníze z daní a odvodů, výdaje na dávky klesnou, zmínila místopředsedkyně Sněmovny. Rozšířit by se měla i nabídka dalších služeb, a to třeba o sousedské hlídání. Upravit to má novela, kterou se chystá ministerstvo práce v brzké době předložit.

Související

Ivan Bartoš a Olga Richterová

Olga Richterová vyhrála soud nad dezinformátorkou. Odškodné darovala na boj proti šikaně a manipulacím

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová vyhrála na konci minulého roku pravomocně soudní spor s dezinformátorkou Nelou Liskovou, která o ní šířila poškozující lži na internetu. Soud dezinformátorce nařídil zaplatit pokutu ve výši 50 tisíc korun. Olga Richterová ve zprávě, kterou obdržel server EuroZprávy.cz, uvedla, že odškodné daruje v plné výši neziskovým organizacím, které bojují s dezinformacemi, násilím, či podporují mediální vzdělávání na školách. 
Olga Richterová

Richterová žádá NBÚ o posouzení, zda jsou dokumenty Hradu o abolici oprávněně tajné

Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) požádala Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) o posouzení, zda Pražský hrad oprávněně vede dokumenty ohledně případného zastavení stíhání spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana v tajném režimu. Richterová ČTK sdělila, že je třeba posoudit, zda Hrad nepostupoval v rozporu se zákonem. Na podání Pirátů upozornil Deník N.

Více souvisejících

Olga Richterová (Piráti) rodičovský příspěvek Vláda ČR Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Aktualizováno před 27 minutami

před 27 minutami

před 1 hodinou

Ľudovít Ódor

Politická krize na Slovensku: Hrozí, že důvěru nezíská ani úřednická vláda. Ficův SMER získává na popularitě

Politická krize na Slovensku pokračuje. Úřednická vláda Ľudovíta Ódora podle posledních informací zřejmě nezíská důvěru. Volby se ale mají konat v září. Na popularitě získávají opoziční strany v čele s bývalými premiéry Robertem Ficem a Petrem Pellegrinim. Slovensko zaznamenává nestabilní politickou situaci už od loňského prosince, kdy podal demisi své vlády Eduard Heger.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Varšava

EU versus Polsko: Problém s mocným zákonem o potírání ruského vlivu míří k soudu

Evropská komise učiní první krok v soudním řízení proti Polsku kvůli jeho zákonu o nepatřičném ruském vlivu, který by podle kritiků mohl vést k zákazu výkonu veřejných funkcí opozičních politiků, oznámila dnes agentura Reuters. Formální výzva bude odeslána ve čtvrtek s tím, že Varšavě tím dnem začne běžet dvouměsíční lhůta pro zjednání nápravy. Ještě nedávno byla Polsku vyměřována sankce jednoho milionu eur denně. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Česká národní banka

Pravidla pro hypotéky zmírňují. Pořídit si nemovitost ale pořád nebude jednoduché

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se rádo v tuzemských končinách. Když se v Česku rozjela inflace k hodnotám, které, vsadím se, nezažila stávající většina obyvatel země, jedno „dobro“ z onoho přísloví na úvod, se objevilo. A totiž, že se zastavil prudký růst cen nemovitostí. A nyní přichází (možná) další „dobro“. Domácí finanční regulátor ‒ Česká národní banka (ČNB) oznámila, že od července zmírní podmínky pro poskytování hypoték. Její Bankovní rada totiž rozhodla, že už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI).  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kosovo

Kosovo si klade podmínky ke konání nových voleb. Ty nedávné způsobily krvavé nepokoje

Kosovo je otevřeno možnosti nových voleb. Podle kosovské ministryně zahraničí Doniky Gervalla-Schwarzové je ale potřeba pro otevření voleb podniknout určité kroky, citovala agentura Reuters. NATO kvůli nepokojům muselo posílit svou vojenskou přítomnost, do Kosova zamířilo 700 nových vojáků zejména z Turecka. Doplní kontingent o čtyřech tisících mužích. 

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Patrik Tušl

Soud s Tušlem byl odročen. Na místo se dostavila „smetánka“ dezinformační scény v čele s Peterkovou a Zítkem

Patrik Tušl čelí další obžalobě, tentokrát z nebezpečného pronásledování, je stíhán také kvůli výtržnictví. „Pokračuje soud v případu Patrika Tušla, který je obžalovaný kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Kubka. K soudu dorazili i jeho příznivci,“ informoval server iRozhlas.cz prostřednictvím twitteru. Podle fotografií ze soudní síně Obvodního soudu pro Prahu 8 se spolu s veřejností a ostatními podporovateli na místo dostavila Jana Peterková, odsouzená minulý týden.

před 6 hodinami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023)

Katastrofální dopady zničené přehrady Ukrajinu změní navždy. Pole se změní v poušť, černomořská fauna vymře

Zničení přehrady a vodní elektrárny na Ukrajině bude zřejmě mít katastrofální důsledky pro tamní ekosystém. Podle úřadů může zničení elektrárny vysušit bohatou zemědělskou oblast jižní části Ukrajiny, vyplavit znečišťující látky do vodních toků a převrátit ekosystémy, které se vyvinuly kolem masivní nádrže. Podle expertů potrvá roky, než se ukáže, jak rozsáhlý bude dopad těchto změn. 

před 6 hodinami

Prezident Pavel nakonec na známkách je. V prodeji jsou od dnešního dne

Od středy si zájemci mohou koupit poštovní známky s nynějším prezidentem Petrem Pavlem, který se ujal úřadu v březnu letošního roku a zprvu se vzniku známek se svou podobiznou bránil. Prezidentské známky mají nominální hodnotu 23 Kč zastoupenou písmenem B. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy