Říká se, že je to základ státu. Ministerstvo chystá novou strategii rodinné politiky

Ministerstvo práce připravuje novou strategii rodinné politiky s opatřeními do roku 2030. Resort pod vedením lidovců se v ní chce zaměřit na ocenění rodin, podporu jejich stability a vztahů, finanční zajištění i dosažení "demografické stability". Připravované cíle představili dnes na tiskové konferenci ministr práce Marian Jurečka, jeho náměstkyně Šárka Jelínková a vrchní ředitelka sekce rodinné politiky Zdislava Odstrčilová (všichni KDU-ČSL). 

Šéf resortu chce prosazovat třeba navýšení rodičovské, podporu pečujících či rozšíření dětských skupin.

"Naší strategií rodinné politiky míříme na všechny rodiny. U všech těchto rodin je nutná stabilizace vztahů. Jde nám především o zájem dětí, ať už žijí v rodině, kde je sezdaný pár, nebo nesezdaný, nebo složený úplně jinak třeba z osob stejného pohlaví. Ta stabilita vztahů je velmi důležitá," řekla Jelínková.

Rodinná politika má přispět k tomu, aby lidé měli více dětí. Takzvaná plodnost - tedy počet dětí, které žena přivede za život na svět - v minulých letech rostla. Nejvyšší byla předloni, kdy se tento ukazatel dostal na 1,83. Loni byl podle předběžných údajů na hodnotě 1,66. Česko je tak v EU podle statistik nadprůměrné. Podle Jurečkových představ by plodnost měla ale dosáhnout čísla dvě. Počet narozených dětí se přesto v příštích letech výrazně zvýšit nemůže. Do věku rodičů totiž přicházejí slabé ročníky z 90. let.

Rodinnou politiku tvoří úlevy na dani, dávky a služby. Výdaje na ni má Česko v EU podle dřívějších zjištění Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Národohospodářského ústavu Akademie věd nadprůměrné. Podpora míří ale spíš do daní, nabídka školek a částečných úvazků patří k nejnižším. Dávky se soustřeďují hlavně na rodiny s nejmenšími dětmi bez ohledu na příjem domácnosti, jen menší část peněz míří k chudým. K nejvyšším patří ve srovnání s jinými státy míra přerozdělování odvodů a daní od svobodných bezdětných k sezdaným párům s dětmi, kde vydělává jeden z rodičů.

Zástupci resortu zmínili zamýšlené rozšíření školek a dětských skupin či už zavedenou podporu částečných úvazků a další dosud přijaté kroky. Prosazovat chtějí navýšení rodičovské či podporu pečujících v domácím prostředí. Termín dokončení a předložení koncepce vedení ministerstva zatím neupřesnilo.

Související

Marian Jurečka

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

Více souvisejících

rodina, děti, těhotenství Ministerstvo práce a soc. věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) rodičovský příspěvek

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Aktualizováno před 41 minutami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Lidé nejvíce důvěřuji Pavlovi, Babišovi a Okamurovi. Propadla Pekarová Adamová, Černochová i Fiala

Jediným vrcholným českým politikem, kterému lidé více důvěřují než nedůvěřují, je prezident Petr Pavel. Velké důvěry se těší také předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura. Naopak největší nedůvěru lidé cítí k předsedkyni Poslanecké sněmovny za TOP 09 Markétě Pekarové Adamové a dobře si nevede ani premiér Petr Fiala (ODS). Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Kachovskou přehradu zřejmě zničila ruská motostřelecká brigáda, řekl Podoljak

Kachovskou přehradu zřejmě vyhodila do vzduchu ruská 205. motostřelecká brigáda. Podle serveru BBC to dnes uvedl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak s odvoláním na údaje od ukrajinské rozvědky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy