Po poslancích se už i senátoři shodli na tom, jaké návrhy na udělení státních vyznamenání předloží prezidentovi Petru Pavlovi. Hlava státu předá metály jako každý rok na konci října. Již z návrhů se dá vytušit, že ani tentokrát nebudou mezi vyznamenanými chybět známé osobnosti ze šoubyznysu.
Senátoři podle informací webu Seznam Zprávy navrhnou na Medaili Za zásluhy například herečku Zlatu Adamovskou, zřejmě za zásluhy v oblasti kultury. Poslanci zase po Pavlovi chtějí, aby ocenil moderátora Marka Ebena či slovenskou diplomatku a herečku Magdu Vášáryovou.
Adamovská ostatně nechyběla v lednu 2023 v Pavlově štábu po druhém kole prezidentských voleb, v nichž Češi vybírali nástupce končícího Miloše Zemana. Současný prezident tehdy porazil svého vyzyvatele, jímž byl expremiér Andrej Babiš (ANO).
Loni Pavel udělil například Řád Tomáše Garrigua Masaryka chartistce či bývalé ombudsmance Anně Šabatové a někdejšímu papeži Janu Pavlovi II. nebo Medaili za zásluhy hercům Janě Hlaváčové, Luďku Munzarovi, Daniele Kolářové, Ivanu Trojanovi a Ondřeji Vetchému, rockerovi Petru Jandovi, zpěvačce Marii Rottrové či operní pěvkyni Dagmar Peckové.
V Česku se každoročně udělují státní vyznamenání u příležitosti státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu, který připadá na 28. října. Slavnostní ceremonie se koná ve večerních hodinách ve Vladislavském sále Pražského hradu.
Související
Uvidíme, jak to dopadne s Turkem, přiznal Babiš. S apelem na poslance neuspěl
Tanečky kolem Turka. Exprezident Klaus nechápe, co se děje
Petr Pavel , Senát ČR , Poslanecká sněmovna , státní vyznamenání
Aktuálně se děje
včera
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
včera
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
včera
Machadové pomohla utéct americká armáda. Z Venezuely se dostala v přestrojení
včera
VIDEO: Rvačky, alkohol, vulgarity, ponižování žen. Ostudné zasedání parlamentu, jaké Slovensko nepamatuje
včera
Írán zatkl držitelku Nobelovy ceny za mír Narges Mohammadiovou
včera
OBRAZEM: Došlo i na úsměvy. Nejbližší a přátelé se rozloučili s Patrikem Hezuckým
včera
Ukrajinské síly znovu dobyly osady v Charkovské oblasti
včera
"Zákaz spalovacích motorů v roce 2035 je smeten ze stolu." EU příští týden kontroverzní nařízení zmírní
včera
Česko se rozloučilo s moderátorem Hezuckým. Bouček dojemně promluvil
včera
Ukrajina by podle mírového plánu měla vstoupit do EU v roce 2027
Aktualizováno včera
Lidé se rozloučili s Theodorem Pištěkem. Na obřad dohlížela Hradní stráž
včera
Německo: Rusko stojí za kybernetickým útokem proti kontrole letového provozu, snažilo se i ovlivnit volby
včera
Po Ruttem přichází další důrazné varování: Válka klepe na dveře Evropy
včera
Zásadní změny od nového roku: Konec tělesných trestů i střídavé péče
včera
Politika SPD a Motoristů vyhovuje oligarchům, Babiš se v EU může chovat jako Meloniová, říká politoložka
včera
USA mají nový návrh týkající se Donbasu, oznámil Zelenskyj. Kyjev už jej nemusí předat Rusku
včera
Krajní pravice sílí po celé Evropě. Problémy má Starmer, Merz i Macron
včera
Británie čelí masivní vlně super chřipky. Nic horšího jsme od pandemie nezažili, tvrdí NHS
včera
Ukrajina oplácí agresorům stejnou mincí. Stupňuje útoky proti Rusku, míří na energetickou infrastrukturu
včera
Eurovizí zmítá největší skandál v historii. Vítěz loňského ročníku kvůli Izraeli vrací trofej
Vítěz loňského ročníku Eurovize, švýcarský zpěvák Nemo, oznámil, že vrací svou trofej. Tento krok podnikl na protest proti přetrvávající účasti Izraele v této mezinárodní hudební soutěži. Šestadvacetiletý umělec, který je nebinární osobou, uvedl, že vnímá jasný rozpor mezi izraelskou účastí a ideály "jednoty, inkluze a důstojnosti", které se soutěž snaží zastávat.
Zdroj: Libor Novák