O rodičovský příspěvek je možné žádat online, digitalizace má pokračovat

Ministerstvo práce a sociálních věcí spustilo digitální žádost o rodičovský příspěvek prostřednictvím Klientské zóny JENDA. Žádost je nově plně v on-line podobě nejen pro klienta, ale i pro úřad. Podat ji můžou všichni rodiče, ať už jsou zaměstnanci nebo OSVČ. Do budoucna je cílem MPSV zdigitalizovat celou agendu státní sociální podpory. V rámci Úřadu práce ČR zároveň dojde k transformaci v moderní organizaci, která poskytuje kvalitní služby klientům a plní potřeby svých zaměstnanců.

Klientská zóna JENDA umožňuje vyřídit žádosti o dávky jednoduše a bez nutnosti návštěvy úřadu. Začala fungovat loni, kdy skrze ni bylo možné požádat o jednorázový příspěvek 5 000 korun na dítě. Tuto možnost využily stovky tisíc lidí. Novou agendou, kterou je již nyní možné prostřednictvím Klientské zóny JENDA vyřešit, je rodičovský příspěvek. Aplikace umožňuje podat novou žádost i požádat o změnu výše příspěvku s pomocí intuitivního dynamického průvodce.

"V digitalizaci jsme udělali další důležitý krok kupředu. Rodičovský příspěvek nyní tvoří 63 % z celkového objemu poskytovaných dávek státní sociální podpory. Nyní znovu přicházíme s výrazným zjednodušením žádosti o tuto formu pomoci. Kladli jsme důraz na to, aby vše bylo maximálně intuitivní a zbytečně jsme například po žadatelích nechtěli složitě vypisovat údaje, které stát již má. Vše klienti vyřeší během několika minut z pohodlí domova, odkud pak mohou průběžně sledovat i stav vyhodnocení své žádosti," popsal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). "MPSV je nyní skutečně ve státní správě lídrem v digitalizaci a v tomto trendu budeme určitě pokračovat," dodal.

On-line žádosti v Klientské zóně JENDA budou postupně rozšiřovány o další dávky. Po rodičovském příspěvku to bude přídavek na dítě nebo příspěvek na bydlení. Tato agenda by měla být v novém elektronickém prostředí ještě letos. 

"V oblasti digitalizace jsme v rámci ÚP upravili proces pořízení, zpracování i hodnocení žádosti, opravdu se konečně odkláníme od metody 'tužka, papír'. Vidíme, že klienti mají o moderní přístup zájem a oceňují ho. Statistiky jasně ukazují, že se nám podařilo výrazně zkrátit dobu vyřízení žádostí, a to i na pracovištích s nejvyšším vytížením. Nyní držíme zákonné lhůty, často se ale výrazně pohybujeme i pod touto hranicí," uvedl ministr.

Součástí transformace Úřadu práce ČR je koncept "Jeden Úřad", který umožňuje efektivní rozložení pracovní zátěže a optimalizaci kapacit jednotlivých pracovišť. S postupnou automatizací činností přichází i více prostoru na poradenství, které klientům úřad poskytuje.

"Tím se mění i charakter práce pro zaměstnance, které chceme lépe motivovat. V rámci restrukturalizace jsme se také zaměřili na rovnováhu mezi jednotlivými kraji v jednotlivých agendách. Na základě toho plánujeme zeštíhlení některých pozic, které však klienti nepocítí. Zaměstnancům, kterých se toto opatření týká, nabízíme volné pozice skrze všechny agendy ÚP. Cílem tedy není snížení počtu zaměstnanců, ale jejich efektivní využití na místech, kde kvalitní lidi potřebujeme," vysvětlil vrchní ředitel sekce informačních technologií MPSV a pověřený generální ředitel Úřadu práce Karel Trpkoš.

Související

Více souvisejících

rodičovský příspěvek Ministerstvo práce a soc. věcí Sociální dávky

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 34 minutami

Aktualizováno před 35 minutami

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 6 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina a Izrael tříští nejmocnější státy světa. G20 se kvůli válkám nedokáže dohodnout

První letošní setkání ministrů financí skupiny G20 skončilo ve čtvrtek bez přijetí společného prohlášení. Mohou za to neshody členských zemí, které souvisejí s probíhajícími geopolitickými konflikty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy