Královna Alžběta II. mohla zemřít v USA. FBI o plánech atentátu věděla

Britská královna Alžběta II. zemřela až loni v září v úctyhodném věku 96 let. Nyní vyšlo najevo, že o život jí šlo už v první polovině 80. let minulého století. V roce 1983 navštívila panovnice USA a hrozil ji atentát. Vyplývá to z čerstvě zveřejněných dokumentů FBI. 

Na jejich obsah upozornil zpravodajský server britské BBC. V pondělí se totiž na informační webové stránce FBI objevil spis o více než stovce stran. Dokument ukazuje, že americké bezpečnostní složky měly obavy především z aktivit Irské republikánské armády (IRA).

O konkrétní hrozbě z roku 1983 informoval zhruba měsíc před královskou návštěvou agenty policista, který během svých návštěv irské hospody v San Franciscu potkal muže odhodlaného pomstít se za svou dceru. O život ji podle jeho slov měl v Severním Irsku připravit gumový projektil. 

Údajný atentátník měl připravené dva scénáře. Buď chtěl shodit nějaký předmět ze slavného mostu Golden Gate Bridge na královskou jachtu, anebo zaútočit na panovnici během její návštěvy Yosemitského národního parku. 

Zatímco není jasné, jaká opatření přijala FBI kvůli druhému scénáři, na mostu chtěla uzavřít chodníky ve chvíli, kdy se loď Britannia přiblíží. 

Související

Více souvisejících

Královna Alžběta II. FBI USA (Spojené státy americké) královská rodina (gbr)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda

Izraelci slaví. Zlikvidovali klíčovou postavu Hamásu

Izraelští vojáci v noci na dnešek v Pásmu Gazy zlikvidovali vysoce postaveného představitele palestinského hnutí Hamás, který byl zodpovědný za vývoj a výrobu zbraní. Izraelská armáda to oznámila na sociální síti X. Podle úřadů vedených Hamásem útok zasáhl kliniku, přičemž byli zabiti dva zdravotničtí pracovníci.

před 4 hodinami

Vladimír Putin

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu s cílem dát ji do souladu se současnou realitou, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odvoláním na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina.  

před 4 hodinami

NATO

Smlouva o NATO je pružná. Členy nezavazuje k pomoci napadenému státu, připomínají experti

Smlouva o Severoatlantické alianci, respektive její článek 5, nejsou až tak závazné, jak se mnozí domnívají. Jako přiklad může sloužit napadení tureckých vojáků v roce 2020, kdy NATO článek neaktivovalo. Nebo teroristické útoky proti USA v roce 2001 – tehdy byl článek jedinkrát v historii aktivován, ale zdaleka ne všechny členské státy NATO vyrazily na pomoc. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy