Lotyšsku došla trpělivost. Nařídilo Rusům, aby opustili zemi

Lotyšsko nařídilo ruským občanům, kteří již nemají povolení k pobytu, aby opustili zemi. Pobaltský stát k takovému kroku sáhl poprvé v historii.

Podle migračního úřadu v Rize dostalo výzvu k opuštění země šest Rusů. Dva z nich už odešli, uvedla v pátek pro lotyšská média Maira Rozeová. Zbývající čtyři tak musí učinit do 30 dnů.

Příkazy navazují na změny lotyšského imigračního zákona, které byly přijaty na podzim 2022 v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

Všichni ruští občané, kteří si přejí zůstat legálně v Lotyšsku, jsou nyní povinni zažádat o povolení k trvalému pobytu a většinou absolvovat jazykový test prokazující znalost lotyšského jazyka.

Ti, kteří nedokážou včas splnit tyto požadavky a získat povolení k pobytu podle zákona, musí opustit zemi.

Podle úřadů se nová opatření týkají přibližně 1000 osob. Více než pětina z nich už Lotyšsko opustila přes jinou zemi Evropské unie.

Téměř dvacet dalších osob, kterých se to týkalo, uvedlo důvody spojené s rodinou, proč by měli zůstat v Lotyšsku. Ti, kteří zůstali, budou kontrolováni pohraničníky na místě jejich posledního nahlášeného pobytu, a v případě potřeby jim bude nařízeno opustit zemi.

Lotyšsko, sousedící s Ruskem, je členem NATO a má přibližně 1,9 milionu obyvatel. Čtvrtina z nich má ruský původ, většinou jako důsledek migrace ze sovětské éry a jejich potomci. Mnoho z nich, zejména starších lidí, nemá lotyšské občanství. 

Související

Edgars Rinkévičs

Putin maskuje zvěrstva, reaguje Lotyšsko na jeho slova o "prasáctví"

Lotyšský prezident Edgars Rinkevičs označil hrozby ruského prezidenta za pokus o zastrašování a snahu zamaskovat ruská "zvěrstva" na Ukrajině. Vladimir Putin kritizoval zacházení s ruskojazyčnými občany v Lotyšsku a naznačil, že země by mohla čelit negativním následkům.  

Více souvisejících

lotyšsko Rusko

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 30 minutami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy