Lukašenko touží po obnovení vztahů a spolupráci s Polskem

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko je toho názoru, že zástupci jeho země musí mluvit se sousedními Poláky. Minsk by podle něj zároveň neměl přerušovat styky s členskými státy Evropské unie, především pak s těmi sousedícími. 

"Musíme mluvit s Poláky," řekl dnes Lukašenko odborářům podle agentury BelTA. Běloruský premiér byl údajně vyzván k tomu, aby západní sousedy kontaktoval. "Pokud budou chtít, můžetme mluvit o našich vztazích. Jsme sousedé, je to něco, co jsme nevybrali," podotkl prezident. 

Lukašenko zmínil, že v Polsku se blíží podzimní parlamentní volby. Před nimi podle jeho názoru není možné učinit kroky, které by prospěly oběma zemím. "Chtějí po nás hodně věcí, ale nemůžeme s nimi souhlasit, protože to odporuje našim zájmům," vysvětlil. 

Podle běloruského prezidenta je Polsko zneužíváno Spojenými státy americkými. "Ale Poláci nejsou hloupí. Jsme spříznění lidé, Slované. Všemu perfektně rozumí. Počkáme a uvidíme. Jsme otevřeni spolupráci," dodala hlava státu. 

Doporučené články

Polsko však chce nově mít na hranici s Běloruskem až deset tisíc vojáků, aby odradilo agresora od případného útoku. Ministr obrany Mariusz Blaszczak to ve čtvrtek řekl rozhlasové stanici Polskie Radio. "Přesouváme vojsko blíž k hranicím s Běloruskem, abychom odstrašili agresora, aby se neodvážil nás napadnout. Na hranici bude kolem 10 000 vojáků - 4000 budou přímo podporovat pohraniční stráž, 6000 jich bude v záloze," vysvětlil.

Náměstek ministra vnitra Maciej Wonsik ve středu uvedl, že Polsko pošle na hranici s Běloruskem dalších 2000 vojáků, tedy o tisícovku mužů více než bylo požadováno pohraniční stráží kvůli rostoucímu počtu pokusů o nelegální překročení hranice. 

Polsko už dříve nechalo vybudovat na hranici plot s elektrickou ochranou. V poslední době se u hranice objevili bojovníci Wagnerovy skupiny. Premiér Mateusz Morawiecki vývoj komentoval slovy, že jde o snahu destabilizovat situaci na východním křídle NATO. 

Související

Více souvisejících

Alexandr Lukašenko Bělorusko Polsko

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy