Francouzský prezident Emmanuel Macron ohlásil podporu Ukrajiny "až do vítězství", slíbil prosazení dlouho plánované důchodové reformy a popřál svým spoluobčanům jednotu a solidaritu. V televizním projevu, ve kterém se ohlížel za uplynulým rokem a díval se směrem k roku 2023, se věnoval také energetické krizi a uvedl, že Francie se může vyhnout výpadkům v dodávkách elektřiny, když bude šetřit.
Podle deníku Le Monde bude nový rok pro Macrona plný nejistoty a složitých výzev, a to od samého začátku. Prezident a jeho vláda budou dál čelit nárůstu cen energií, který si žádá masivní státní intervence, zatímco se i přes dosud mírnou zimu nad zemí vznáší obavy z nedostatku elektřiny. Napětí ve společnosti pak může umocnit představení nové verze důchodové reformy, plánované na 10. ledna.
"Tento rok bude rokem důchodové reformy, která má za cíl zajistit rovnováhu našeho systému," prohlásil dnes Macron. Zásadní změny včetně zvýšení důchodového věku na 65 let prosazuje Macron od příchodu do Elysejského paláce v roce 2017, plán však kvůli odporu opozice i odborů stále neuskutečnil. Nyní se očekávají nové stávky a demonstrace.
Macron trvá na tom, že Francouzi "musí pracovat déle", uvedl však, že chce věk odchodu do důchodu posouvat postupně. Podle agentury Reuters v projevu ohlásil zavedení reformy do konce léta, pozici mu však komplikuje ztráta většiny v parlamentu v důsledku letošních voleb.
Francouzský prezident dnes také ujišťoval, že ceny energií zůstanou zastropované a že na obávané výpadky proudu nemusí dojít. "Když budeme dál šetřit s energií a budeme dál vracet do provozu naše jaderné reaktory, podaří se to," řekl.
Pokud jde o válku Ruska proti Ukrajině, která energetickou krizi spustila, zdůraznil Macron odhodlání dál podporovat napadenou zemi. "V roce, který začíná, budeme bez výjimky stát při vás," vzkázal Ukrajincům. Francouzům zase popřál, aby rok 2023 prožili "v jednotné a solidární zemi, jak to jen jde".
Související
Požáry v západní Evropě nabývají katastrofálních rozměrů. Čelíme největší krizi od druhé světové, prohlásil Macron
Evropské automobilky v úpadku? Macron a Merz chtějí zabránit přílivu čínských značek
Aktuálně se děje
včera
Netanjahu se v Bílém domě setkal s Trumpem. Neexistuje jiná možnost, než další údery proti Íránu, tvrdí
včera
Po zemětřesení v Japonsku explodovalo nákupní centrum. V troskách pohřbilo desítky lidí
včera
Zelenskyj řešil v Bílém domě střely do Patriotů. Zeptám se Putina, jestli pomáhá Íránu, prohlásil Trump
včera
1500 vězňů čekajících v Íránu na popravu zahájilo protestní hladovku. Někteří si sešili rty
včera
Policie Turka za rasistické a nenávistné komentáře stíhat nebude
včera
Zelenskyj protestujícím neustoupí. Fedorova do funkce ministra obrany nevrátí, píše ukrajinský tisk
včera
Ukrajina vyvíjí vlastní balistické rakety. Na podzim budou schopny zasáhnout Moskvu
včera
Zelenskyj dorazil do USA na setkání s Trumpem
včera
Co čeho může Trumpa dotlačit? V USA se obávají příjezdu Netanjahua
včera
Trump varuje Írán: Pokud se krize okamžitě nevyřeší, obnovíme útoky
včera
Horké počasí je tady. Meteorologové varují, vlna veder začne ve středu
včera
Roztržka v OSN: Francie přirovnala Washington k autoritářským režimům, americká delegace ze zasedání RB odešla
včera
Kyjev po smrti Grahama ztratil v USA stěžejního spojence. Zelenskyj míří do Washingtonu s nelehkým úkolem
včera
Chladná atmosféra zatěžkávací zkoušky. Netanjahu míří do Bílého domu bez červeného koberce
včera
Ukrajinské drony zaútočily na Moskvu. Zastavily provoz na tamních letištích
včera
Požáry v západní Evropě nabývají katastrofálních rozměrů. Čelíme největší krizi od druhé světové, prohlásil Macron
včera
Výhled počasí na měsíc. Po tropech se budou teploty přibližovat k normálu
27. července 2026 22:03
Krajská organizace přišla o miliony. Byl to opravdu podvod, míní vyšetřovatelé
27. července 2026 21:17
Německou reprezentaci přebírá Klopp, v Itálii zkrachovala jednání s Guardiolou
27. července 2026 20:45
Poslední dny platnosti nejstarších občanek. Mezi lidmi jsou jich stále tisíce
Zejména senioři by se měli mít na pozoru. Už za několik dní totiž může některým z nich vypršet platnost občanského průkazu, což je samozřejmě mimořádně důležitý doklad. Upozornilo na to ministerstvo vnitra.
Zdroj: Jan Hrabě