Na polský Przewodów v úterý dopadly podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona dvě střely. Řekl to na závěr summitu G20 na Bali, informovala agentura DPA. Také belgická ministryně obrany Ludivine Dedonderová na twitterunapsala, že podle dostupných informací do vesnice poblíž ukrajinských hranic nejspíš dopadly zbytky ruské střely i ukrajinská protivzdušná střela.
Polsko oficiálně hovoří jen o jedné raketě S-300, která po výbuchu zabila dva lidi. Podle Británie je třeba počkat na vyšetření události. Válečný reportér stanice Polsat News Mateusz Lachowski uvedl, že podle jeho informací na Przewodów dopadla jedna ze střel s plochou dráhou letu Ch-101, které Rusko používá k útokům na Ukrajinu.
"Na polskou půdu dopadly dvě střely," řekl Macron podle DPA. Belgická ministryně Dedonderová uvedla, že "podle aktuálních informací se zdá, že údery v Polsku jsou výsledkem ukrajinské protivzdušné obrany". "V Polsku údajně dopadly kusy ruských raket a ukrajinská obranná raketa. Mělo by to potvrdit aktuální vyšetřování," dodala Dedonderová.
Polský prezident Andrzej Duda dnes uvedl, že raketu, která v úterý zasáhla jeho zemi, patrně vystřelila ukrajinská protivzdušná obrana. Podle něj nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o úmyslný útok. Duda také sdělil, že patrně šlo o protiletadlovou raketu S-300. Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg po mimořádné schůzce velvyslanců členských zemí řekl, že výbuch v Polsku podle předběžných zjištění NATO zřejmě způsobila střela ukrajinské protivzdušné obrany namířená proti ruské raketě. Z exploze však podle něj nelze vinit Ukrajinu, která během masivního ruského ostřelování pouze bránila své území.
Britský ministr zahraničí James Cleverly dnes prohlásil, že všechny podrobnosti o úterním zásahu Polska zatím nejsou známy, a Británie proto nebude spěchat s vyřčením soudu. "Polsko povede vyšetřování, aby se přesně zjistilo, co se stalo a Británie je připravena mu poskytnout jakoukoli praktickou nebo technickou pomoc," uvedl Cleverly. "Naše reakce se bude vždy řídit fakty," dodal.
Válečný reportér stanice Polsat Lachowski dnes uvedl, že podle jeho informací možná v úterý na Przewodów dopadla také jedna ze střel s plochou dráhou letu Ch-101. Za Ch-101 ji podle něj označili dva odborníci po analýze fotografií jejích úlomků. Zprávu Polsatu posléze přebrala řada ukrajinských médií. Kreml a prokremelská média naopak uvádí, že soudě podle snímků šlo o protileteckou raketu S-300 vypálenou ukrajinskými silami.
Lachowski sdělil, že byl několikrát svědkem výbuchů raket Ch-101 na Ukrajině, naposledy 10. října ve Lvově. Ruské síly Ukrajinu těmito raketami podle něj ostřelovaly i v úterý. Poblíž Przewodówa na ukrajinské straně jsou objekty, na které mohlo Rusko cílit, míní také novinář.
Na sociálních sítích se kromě toho objevila srovnání fotografií úlomků rakety z Polska a zbytků střely Ch-101, která údajně dopadla 31. října v Kyjevské oblasti. Střely Ch-101 mají dolet až 2800 kilometrů. Každá raketa nese bojovou hlavici o hmotnosti 450 kilogramů, která může obsahovat různou munici. Rakety S-300 používá jak Ukrajina, tak Rusko.
Související
Uspěli jsme, prohlásil Macron ve svém posledním projevu k francouzské armádě
Přijel pozdě, odjel předčasně, nemluvil s nikým. Pro jednoho lídra se summit NATO nevyvedl
Emmanuel Macron , Przewodów (Lubelské vojvodství, Polsko) , Polsko
Aktuálně se děje
před 41 minutami
CIA: Průměrná délka života ruského rekruta na bojišti je 30 minut. Vojáky decimují ukrajinské drony s AI
před 1 hodinou
Izraelský parlament schválil své rozpuštění. Politici křičeli na Netanjahua, ze sálu musel odejít
před 2 hodinami
Trumpovo obvinění z volební manipulace se nesetkalo s úspěchem. Je to zápletka ze špionážního románu, píše tisk
před 3 hodinami
Zelenskyj prozradil důvody, které ho vedly k odvolání populárního ministra Fedorova
před 3 hodinami
Proti Trumpovým obviněním z volební manipulace se bouří Čína i Američané. Blouzní, zní od guvernérů
před 4 hodinami
Havel mi nabídl místo premiéra, pokud odstavím Klause, tvrdí Mečiar
před 5 hodinami
Páteční bouřky udeří ve dvou vlnách, naznačili meteorologové ve výstraze
před 5 hodinami
U Barrandovského mostu se zřítila betonová plastika
před 5 hodinami
Proč Trump označuje volební systém za katastrofální? Nesmířil se s prohrou a chystá se na další drtivou porážku
před 6 hodinami
Bílý dům zveřejnil dokumenty, které měly potvrdit Trumpova slova o Číně. Nepotvrzují vůbec nic
před 7 hodinami
Americká armáda podnikla již šestou noc po sobě vlnu úderů proti Íránu
před 8 hodinami
Američané Trumpově teorii o ukradených volbách nevěří. Jeho projev byl plný dávno vyvrácených tvrzení
před 9 hodinami
Trump obvinil Čínu ze zásahů do prezidentských voleb. Nemáme jediný důkaz manipulace, přiznal následně Bílý dům
před 9 hodinami
Dva mrtví po útoku na ubytovně. Pachatelem má být sanitář z IKEM, případ řeší GIBS
před 10 hodinami
Páteční počasí: Meteorologové nastínili, co hrozí od dnešních bouřek
včera
Budoucí důchodci mají být obezřetní. ČSSZ upozornila na podivné kampaně
včera
Estébáci pronásledovali herce Töpfera. Na trestech se dohodli
včera
Čína zadržela Čecha, důvod není jasný. Macinka odmítá vyhlašování války
včera
Česko zreviduje krizovou a obrannou legislativu, rozhodla vláda
včera
Babiš se nadále odmítá scházet s Pavlem. Vybral si mě za cíl, tvrdí premiér
Premiér Andrej Babiš (ANO) dal znovu najevo, že nepřistoupí na návrh prezidenta Petra Pavla, aby se obnovily pravidelné schůzky nejvyšších ústavních činitelů. Předseda vlády tvrdí, že s hlavou státu nemá o čem jednat.
Zdroj: Jan Hrabě