Macron vyloučil rezignaci. S volbami prý udělal správné rozhodnutí

Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý vyloučil svou rezignaci po případné porážce strany Obroda v parlamentních volbách, které vyhlásil v reakci na výsledky eurovoleb ve své zemi. Vyhlášení nových voleb označil za správné rozhodnutí. 

Novináři se Macrona zeptali, zda by po případném vítězství Národního sdružení (RN) Marine Le Penové v předčasných volbách a následné výzvě této strany k odstoupení nezvážil konec ve funkci prezidenta. "RN nepíše ústavu a ani jejího ducha. Institucionální uspořádání je jasné, místo prezidenta je také jasné a bude jasné bez ohledu na výsledek," řekl týdeníku Le Figaro. 

Prezident uvedl, že je připraven se opět postavit do debaty proti Le Penové, která byla jeho soupeřkou v druhém kole posledních dvou prezidentských voleb. "Jsem připravený si obléct naše barvy a bránit náš projekt," prohlásil. 

Marcon musel odpovědět i na otázku, zdali si dostatečně promyslel svolání voleb už na konec měsíce. "Myslím jen na Francii. Bylo to správné rozhodnutí v zájmu země," konstatoval navzdory tomu, že průzkumy dávají Národnímu sdružení šanci na výhru. "Průzkumům jsem nikdy nevěřil. Začíná nová kampaň," dodal. 

Na možnost rezignace Macrona se zeptali i ruští novináři v Kremlu. Podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova musí nejprve proběhnout předčasné volby. "První musíme vidět výsledky a pak můžeme analyzovat situaci. Zatím je moc brzy," řekl mluvčí podle ruské státní agentury TASS. 

Blízký spolupracovník Vladimira Putina ale podotkl, že Obroda ve Francii přichází o popularitu. "Pozorujeme jisté trendy. Macronova strana rychle ztrácí pozice, což znamená, že Francouzi s ní v něčem nesouhlasí," dodal Peskov. 

Macron oznámil rozpuštění parlamentu v neděli po zveřejnění předběžných výsledků voleb do Evropského parlamentu. Francii tak čekají na přelomu června a července předčasné volby.

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron Francie volby ve Francii Dmitrij Peskov Marine Le Pen

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie Chorvatsko

V Chorvatsku zadrželi Čecha kvůli smrtící explozi, kterou nepřežilo dítě

Ještě větší tragédie se stává z případu úmrtí dítěte po výbuchu v Chorvatsku, jak vycházejí najevo nové skutečnosti. Policie vyšetřuje šestačtyřicetiletého českého občana, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Místo tvrdé konkurence kooperace. EU zkouší na Čínu její vlastní model ekonomického nátlaku

Evropské a čínské automobilky namísto konkurence přistupují ke spolupráci. Uvalení vysokých cel ze strany Evropské unie na dovoz z Číny tak patrně slouží jako prostředek k donucení jedné z největších ekonomik světa, aby tamní výrobci automobilů přišli přímo do Evropy. Některé významné evropské automobilky už oznámily brzké sloučení s čínskými konkurenty. 

včera

včera

včera

Donald Sutherland

Zemřel legendární herec Donald Sutherland

Z USA dnes přišla smutná zpráva. Ve věku 88 let zemřel slavný herec Donald Sutherland, který zazářil například ve filmovém zpracování MASH. O úmrtí otce neméně známého Kiefera Sutherlanda informovala agentura CAA. 

včera

včera

Litva se nebojí nepopulárních kroků. Kvůli obraně zvyšuje daně

Litva se rozhodla pro jindy nepopulární krok, aby mohla více peněz investovat do bezpečnosti. Tamní parlament ve čtvrtek schválil zvýšení daní, jehož cílem je zvýšení výdajů na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu již pro příští rok. Informovaly o tom agentury AFP a DPA.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy