Maduro je připraven normalizovat vztahy Venezuely s USA

Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro uvedl, že je připraven pracovat na normalizaci vztahů se Spojenými státy. Informovala o tom agentura AFP. Maduro přerušil vztahy s Washingtonem v roce 2019, když administrativa tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa uznala opozičního politika Juana Guaidóa za prozatímního prezidenta Venezuely.

Madurovo prohlášení přichází několik dní poté, co opozice v této jihoamerické zemi odhlasovala rozpuštění prozatímní vlády vedené Guaidóem, kterého po sporných volbách v roce 2018 řada zemí - včetně Spojených států - uznala za legitimního vůdce jihoamerické země.

"Venezuela je připravena, zcela připravena, podniknout kroky k normalizaci diplomatických, konzulárních a politických vztahů se současnou administrativou Spojených států a s administrativami, které přijdou po ní," řekl Maduro v rozhovoru, který v neděli odvysílala venezuelská státní televize.

Ve snaze donutit Madura k odchodu z funkce Spojené státy uvalily na Venezuelu řadu sankcí, včetně embarga na vývoz ropy. Ačkoliv vláda současného amerického prezidenta Joea Bidena formálně Madura jako hlavu státu stále neuznává, loni s ním zahájila jednání mimo jiné o výměně vězňů.

"Jsme připraveni k dialogu na nejvyšší úrovni, ke vztahům plným respektu (...) Přál bych si, aby Spojené státy otočily list a opustily svou extremistickou politiku a přistoupily k pragmatičtější politice vůči Venezuele," řekl dále v rozhovoru Maduro.

Tři ze čtyř hlavních stran zastoupených na venezuelském sněmu bývalých opozičních poslanců v pátek odhlasovaly ukončení mandátu přechodného prezidenta Guaidóa. Šlo o spíše symbolický krok, neboť tento orgán zvolený v roce 2015 byl nahrazen zákonodárným sborem loajálním Madurovi. Ponechává si však kontrolu na některými venezuelskými aktivy v zahraničí.

Americká ropná firma Chevron Corp. minulý týden podle agentury Reuters poslala do Venezuely tanker, aby zde naložil první náklad venezuelské ropy určený pro Spojené státy za téměř čtyři roky. Jde o první náklad v rámci licence, kterou americké ministerstvo financí v listopadu povolilo Chevronu rozšířit aktivity v Venezuele.

Licence byla jedním z prvních kroků Washingtonu ke zmírnění sankcí vůči Venezuele a stala se pobídkou ke spolupráci vlády prezidenta Madura s opozicí. USA si jako podmínku pro zmírnění sankcí stanovily obnovení dialogu vlády s opozicí o uspořádání svobodných voleb. Další zmírnění sankcí se má odvíjet od politických kroků vlády.

Související

Maduro, Nicolas

Maduro se v Egyptě účastní klimatické konference, hovořil i s Macronem

Konference OSN o změnách klimatu v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch se účastní i venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro, který podle agentury Europa Press akce využívá k rehabilitaci své osoby na mezinárodní scéně. Rukou si na chodbě potřásl i s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, s nímž asi dvě minuty pohovořil o budoucí spolupráci.

Více souvisejících

Nicolas Maduro Venezuela USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

před 54 minutami

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 3 hodinami

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Rusko: Plán EU nasměrovat výnosy z ruských aktiv na pomoc Ukrajině bude mít nepředvídatelné následky

Plán Evropské unie nasměrovat výnosy ze zmrazených ruských aktiv na pomoc Ukrajině bude mít "nepředvídatelné" následky pro eurozónu, ekonomiky členských zemí a investiční klima. Uvedl to v úterý podle tiskové agentury TASS diplomatický zástupce Ruska při Evropské unii. Informaci přinesla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy