Venezuelský prezident Nicolás Maduro v pondělí oznámil, že v zemi probíhá pokus o státní převrat. Tento krok přišel poté, co opozice odmítla uznat jeho vítězství v nedělních prezidentských volbách. Uvedl to server The Guardian.
Maduro během proslovu na akci venezuelské Národní volební rady (CNE) označil situaci za pokus o fašistický a protirevoluční převrat. CNE ho v pondělí oficiálně prohlásila za vítěze voleb.
Vláda také oznámila, že prokuratura vyšetřuje údajný kybernetický útok na volební systém. Tarek William Saab, venezuelský ministr spravedlnosti a Madurov spojenec, naznačil, že za útokem může stát opoziční lídry, včetně Maríi Coriny Machadové a dalších dvou opozičních politiků.
Podle výsledků voleb získal Maduro 51,2 % hlasů, zatímco opoziční kandidát Edmundo González Urrutia obdržel 44,2 % hlasů, přestože v průzkumech vedl. Elvis Amoroso z CNE uvedl, že Maduro byl zvolen prezidentem na období 2025-2031. Maduro je v úřadu od roku 2013.
Zatímco USA a některé latinskoamerické země vyjádřily obavy ohledně volebních výsledků, lídři Číny, Kuby, Nikaraguy a Ruska pogratulovali Madurovi. Vlády Argentiny, Dominikánské republiky, Ekvádoru, Guatemaly, Kostariky, Panamy, Paraguaye, Peru a Uruguaye požadují důkladné prošetření výsledků a okamžité zasedání Organizace amerických států (OEA). Panamská vláda rovněž oznámila stažení svého diplomatického personálu z Venezuely.
Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador uvedl, že jeho vláda uzná Madura za prezidenta, pokud výsledky voleb potvrdí CNE.
Související

Trump: Uvalím 25% clo na jakoukoli zemi, která nakoupí ropu z Venezuely

Venezuela po výhře Madura pátrá po šéfce opozice. Ta se po dvou měsících ozvala
Aktuálně se děje
včera

Tragická nehoda otřásla Slovenskem. Srazila se tři auta, čtyři mrtví
včera

Tusk čelí hlasování o důvěře. Chce potvrdit pozici po porážce Trzaskowského
včera

Autobus s dětmi narazil na Jesenicku do stromu. Zranilo se více než 15 lidí
včera

Desítky tisíc důchodů čeká další změna. Úřad ji oznámí dopisem
včera

Američané už mají Trumpa dost. Mluví o občanské válce, mnozí prchají ze země
včera

Zemětřesení u Rhodosu otřáslo Středomořím. V Turecku zemřelo dítě
včera

Blažek se rozhodl. V politice nebude pokračovat ani jako poslanec
včera

Babiš chce hlasovat o nedůvěře vládě. Dělají z nás banánovou republiku, prohlásil
včera

Středeční počasí: V Česku opět udeří bouřky. Není vyloučen nejvyšší stupeň varování
včera

Kerčský most terčem dalšího útoku. Ukrajinci na pilíře rozmístili přes tunu výbušnin
včera

Prezident Pavel zkritizoval vládu za bitcoinovou kauzu: Je to velký průšvih, prohlásil
včera

Stát z toho má miliardu a já ani korunu, jen demisi. Odcházím jako zpráskaný pes, stěžuje si Blažek
včera

Ruská armáda postupuje. Čtvrtmilionové město Sumy je na dostřel dronů
včera

Politico: Bitcoinový skandál od drogového dealera může ovlivnit české volby
včera

Euro není všelék, Bulharsko zůstane chudší zemí EU. Ekonom bilancuje (ne)výhody možného českého vstupu do eurozóny
včera

FESTMICHAEL 2025: studenti jako hrdinové dnešní doby
včera

Tajemný vlivný muž stojící za Zelenským: Andrij Jermak tahá za nitky, sklání se před ním i jeho odpůrci
včera

Ministryní spravedlnosti bude Eva Decroix. Fiala svolává Bezpečnostní radu státu
včera

Nizozemská vláda se rozpadla. Wildersova krajně pravicová strana opustila koalici
včera
Policie opět otevřela případ zmizelé Madeleine McCannové. Začalo nové pátrání
V portugalském letovisku Praia da Luz se znovu rozbíhá pátrání po zmizelé britské dívce Madeleine McCannové. Němečtí policisté se aktuálně soustředí na více než dvacet pozemků ve východní části města, přičemž oblast zahrnuje i okolí chaty, kde žil hlavní podezřelý Christian B. Zásahové jednotky a kriminalisté doufají, že právě tato oblast by mohla nabídnout nové indicie v případu, který již téměř dvě desetiletí zůstává nevyřešený.
Zdroj: Libor Novák