Matovičovi poškodili neznámí vandalové Fiaty. Jeden vůz skončil na zákazu parkování

Desítky vozů Fiat, které byly nedílnou součástí kampaně slovenského hnutí OĽaNO bývalého premiéra Igora Matoviče, byly poškozeny. Podle serveru Pravda.sk to uvedl poslanec a kandidát za tutéž stranu Jozef Pročko. 

Fiaty podle něj byly odstavené a zablokované s ohledem na moratorium, které už vedení předvolební kampaně neumožňuje. „Za tuto noc poškodili víc než 25 autíček. Pomalované, poškrábané, rozbité, polámané, odtržené značky. Jednoho Fiatka v noci odnesli čtyři velmi silní muži na místo, kde je zákaz parkování,“ vylíčil. 

Pročko navíc dodal, že jen od sobotního rána dostal prostřednictvím textových zpráv tolik výhrůžek, jako za poslední rok dohromady. 

Bezmála osm desítek malých aut Fiat 500 bylo určeno pro kandidáty na poslance Národní rady. „Italové si cení této ikony Itálie. Byla symbolem obyčejných lidí, protože obyčejní lidé jezdili v těchto autech a mafie se jim vysmívala do očí,“ vysvětlil Matovič důvod svého výběru. 

Svou vesměs negativní kampaň Matovič vedl proti státem organizované mafii, z jejíž podpory je často obviňován bývalý premiér Robert Fico. Jeho strana Smer-SD byla v posledních dnech před moratoriem v čele voličské podpory, Progresívne Slovensko za ní zaostávalo jen o několik desetin procenta. 

OĽaNO už na tom tak dobře není, dle průzkumů bude mít co dělat, aby ve své koalici s hnutím Za ľudí a Kresťanskodemokratickým hnutím překonalo nutných sedm procent hlasů. 

Související

Robert Fico

Kroužky pomohly slovenským politikům do parlamentu i ze 150. místa. Nejvíce jich měl Fico

Stejně jako Češi i Slováci mohou používat preferenční hlasy. Na lístku vhozeném do urny mohou takto vyjádřit své preference čtyřem nebo méně politikům. Projevilo se to i při sobotníách volbách, které vyhrála strana Smer-SD bývalého premiéra Roberta Fica. Dva politici stoupli ze 150. místa své kandidátní listiny až na místa, která jim zajistila místa v parlamentu. 

Více souvisejících

Igor Matovič (OLaNO) Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) volby na Slovensku Slovensko Policie SR

Aktuálně se děje

před 53 minutami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

Jeden neúspěch za druhým. Wildersovi se navzdory vítězství nedaří složit koalici

Geert Wilders nemá ani týden po volbách v Nizozemsku jasnou budoucí koalici. Při pokusu o sestavení vlády naopak utrpěl další neúspěch, když jeho krajně pravicovou Stranou svobody (PVV) odmítla i nová středopravicová strana Nová společenská smlouva (NSC). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy